Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Vosk

Pečící svíčky ze včelího vosku

12. ledna 2008 v 17:13 | Eman
Co to je a k čemu je to dobré? Každý zná obyčejné voskové svíčky s knotem,

Včelí vosk a jeho praktické použití

28. září 2007 v 20:01 | Eman
Včelí vosk je přírodní produkt vytvářený mladými včelími dělnicemi ve zvláštních žlázách a je tvarovaný jejich kusadly do plástů. Plást jsou čisté buňky vosku, které jsou šestihrany v opačném směru od středu. Vytvořený vosk je bílý, ale rychle tmavne kontaminací pylem a kontaktem se včelami v úlu. Včelí vosk vyjmutý od včel a roztavený je žlutý jako citron.

Biologický boj proti zavíječi voskovému

22. března 2007 v 17:01 | Eman
Který včelař neví, co je to zavíječ voskový?Stačí nechat v létě 2 plásty na sobě a za 14 dní máte vystaráno. Plásty se zásobami pylu se promění v chuchvalce pavučin, trusu a nepořádku. Housenky žerou prakticky celé včelí dílo a zejména plásty s pylem. Zavíječ proniká do úlu v noci. Boj proti tomuto motýlku a jeho larvám je často diskutovaným problémem včelařů.
Co dělat proti tomuto nežádoucímu hmyzu? Nechat plásty volně v průvanu, zavíječ ho nemá rád. Lze plásty umístit do věže nástavků a využít komínového efektu na průvan. Plásty nevkládat těsně vedle sebe. Nebo se dávají plásty do uzavřených skříní, kde se zapálí čas od času sirný knot. Prodávali také višňový ocet, jehož páry měly odpuzovat zavíječe - tomu ale já nevěřím a považuju to za podvod. Nebo se uskladní plásty do chlazeného skladu. Prostě jsou s tím problémy.
Na "Oslu" byl nedávno článek o účincích Bt-toxinu, který normálně produkuje Bacillus thuringiensis používaný jako ekologický insekticid. Bt-toxin produkuje také geneticky modifikovaná kukuřice, která je odolná proti zavíječi kukuřičnému. Pokusy potvrdily předpoklad, že konzumace pylů s některými variantami Bt-toxinu má pro housenky zavíječe smrtelné následky. Včelstva a jejich dílo by tak mohla být chráněna nasbíraným pylem z geneticky modifikovaných rostlin s Bt-toxinem.

Včelí vosk

18. srpna 2005 v 8:16
Včelí vosk
Včelí vosk je houževnatá hmota ze směsi několika složek, které jsou: Uhlovodíky 14%, monoestery 35%, diestery 14%, triestery 3%, hydroxymonoestery 4%, hydroxypolyestery 8%, ester kyseliny 1%, polyesterové kyseliny 2%, volné kyseliny 12%, volné alkoholy 1%, nidentifikované látky 6%.
 
 

Reklama