Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Pyl

Pyl v nevhodnou dobu může být pro včely škodlivý

8. června 2009 v 7:04 | Eman
Dobré zásobování včelstev pylem před zimou může být pro včely škodlivé, jak píše ve výzkumné zprávě Dr. Matilla, a Dr. Otis.

Pyl a jeho zdroje

25. prosince 2008 v 16:12 | Eman
Zdroje pylu se rozumí v souvislosti se včelařstvím a týkají se kvetoucích rostlin jako zdroje pylu pro včely a další hmyz.

Včely mohou zprostředkovat únik transgenu GMO na kilometry

25. září 2008 v 17:40 | Eman
Vědecká Studie z Nairobi ve spolupráci s Francouzským institutem výzkumu zjistila,

Včely sbírají pyl na kukuřici

10. srpna 2008 v 7:43 | Eman
Zraje tady kukuřice, klasy jsou šťavnaté a mě zaujal pěkný obrázek včely sbírající pyl.

Pyl by měl být monitorován na obsah toxických alkaloidů

22. června 2008 v 10:13 | Eman
Hepatotoxické Pyrrolizidinové alkaloidy v pylu a důsledky sušení pro komerční zpracování včelího pylu.

Fyziologické účinky pylu

1. května 2008 v 18:20 | Eman
Význam konzumace pylu nasbíraného včelami na košíčcích nožiček (pellety) a je to často diskutovaná věc mezi včelaři a zastánci včelích produktů.

Pyly.cz - stránka pro alergiky i pro včelaře

21. dubna 2008 v 19:34 | Eman
Na stránce pyly.cz je spousta zajímavých informací pro alergiky, ale i pro zájemce o přírodu a včelaře.

U Kasalic kvete Hořčice - včely mají druhé jaro

30. září 2007 v 15:27 | Eman
Rozkvetla hořčice a včely se mohou přetrhnout.

U Přelovic kvetou slunečnice

18. července 2007 v 9:16 | Eman
U Přelovic kvete pole slunečnic. Jel jsem kolem z koupání od písáku v Mělicích. Zajímalo mě, jak si na slunečnici vedou včely.

Je tu už jaro?

7. března 2007 v 19:30 | Eman
Dnes jsem naměřil ve 13:45 teplotu na severní straně domu v úplném stínu 15.9 st.C (včerejší maximum ve stejnou dobu bylo 14.1).

Měřím teplotu automaticky teploměrem firmy Papouch.com připojeným na sériový vstup RS232C počítače. Ve 14:30 nám včely lítaly jak o závod a nosily jasně žlutý a béžový pyl.
Zítra je 8. března, oslava MDŽ. Ideální termín k léčení včel nátěrem plodu. Počasí se má pokazit, předpovídají občasný déšť, ale dnešek stál za to.

Pravda a mýty o včelím pylu

30. listopadu 2006 v 8:46 | Eman
Pyl je označení pro výtrusy samčích pohlavních orgánů rostlin. Skládá se z pylových zrn - jedná se o výtrusy rostlin, které vznikají v prašnících na tyčinkách mateřské pylové buňky. Nacházejí se jako maličké granulky na tyčinkách květů. Tyto sbírají včely pomocí háčků na nožičkách (košíčky) a přinášejí je do úlu. Pyl je nenahraditelný zdroj bílkovin pro včely a spolu s glycidovou (cukr) potravou a vodou tvoří základní složky včelí výživy. Včely používají přetrávený pyl jako mateří kašičku včelami kojičkami pro krmení včelího plodu. Včelaři získávají pyl pomocí pylochytů. Jsou to desky s dírami, na jejichž okrajích se pyl setře z nožiček včel a padá do nádoby. V době jarního rozkvětu je pylu v přírodě nadbytek a tak odběr pylu v této době včely nijak nepoškodí. Důležité jsou pylové desky v úlu připravené na jarní rozvoj plodu, kdy je v přírodě pylu málo. To je velmi důležitý předpoklad dobrého startu do snůškové sezony.

Přívrženci používání pylu zdůrazňují, že pyl obsahuje tisíce enzymů, mnohem více než je v jiné potravě. Vytvářejí se legendy o zázračných účincích na sexuální výkonnost, potlačování rakoviny atd atd. Pravda je taková, že i kdyby tyto enzymy tam byly, jako že tam nejsou, pak v trávícím traktu člověka se rozloží a pro lidské tělo jsou bezvýznamné. Žádná vědecká studie neprokázala účinky pylu proti nějaké lidské nemoci. Všechny ty "zázračné" látky obsažené v pylu mohou být získány mnohem levněji z jiné potravy. V 70-tých letech (1970) byly prováděny testy s plavci a přespolními běžci na účinky pylu a 6-ti týdenní pokusy nepotvrdily žádné účinky na výkonnost.
Naopak včelí pyl i mateří kašička je potenciálně nebezpečná jako alergen, který by mohl způsobit nebezpečné alergické reakce. Některé případy astma a anafylaktických šoků byly fatální.
Bee Pollen, Royal Jelly and Propolis
 
 

Reklama