Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Med

Kniha Loupení včel (Robbing the Bees)

9. října 2019 v 11:47 | Eman
Loupení včel: životopis medu - sladkého tekutého zlata, které svádí svět.

Vliv teploty na med

29. března 2019 v 11:53 | Eman
Medový mýtus: i mírné zahřátí med znehodnotí - Tak to není pravda!

Jak snadno vyrobit "lesní med"

7. dubna 2017 v 9:00 | Eman
Lesní med, který každý rozpozná podle toho, že je velmi tmavý až černý a nekrystalizuje. Je to prostě takový ten "správný" med, jak nás učila naše babička, když jsme byli malí.
Tmavý lesní med je velmi oblíbený v Německu, na rozdíl od USA, Švédska a dalších zemí, kde je oblíben med květový, zejména med řepkový, který krystalizuje velmi rychle. Řepkovému medu jsou připisovány příznivé účinky v prevenci rakoviny.

O kvalitě medu na trhu pojednával nedávný článek

Kvalita prodávaného medu je stále nevyhovující -polovina je falšovanáAle k tématu článku a popisu postupu výroby "lesního medu". Nebude to med lesní pravý, ale běžný konzument výsledek stejně nepozná a už vůbec ho nerozezná od lesních medů v našich obchodech

Vezmeme jakýkoli surový květový med většinou již zkrystalizovaný a vložíme do hrnce a postupujeme tak, jako při zavařování kompotů nebo okurek. O teplotu a dobu zavařování se nemusíme starat. Výsledný krásně tekutý a tmavý med uvidíme sami. Med krásně vláčný, tekutý v tomto stavu dlouho vydrží tak, jako jsou medy v supermarketech v regálech s krásně vyzdobenými skleničkami medů barevnými etiketami s údaji podle normy (hmotnost, výrobce, doba spotřeby, původ medů atd.). Pokud si koupíte med u včelaře, už měsíc po odebrání medu včelám, málokterý med má tak kvalitní etiketu a někteři včelaři dokonce prodávají med zkrystalizovaný nebo pastovaný. Jak velký rozdíl to je proti těm nádherným medům v obchodech!! Včelaři jsou prostě líní a proč by se namáhali a med nechali pořádně přehřát a vyrobit tak kvalitní "produkt". Taková je pravda.
Jen malá poznámka k hydroxymethylfurfuralu (jakostní prohřešek způsobený nevhodným zpracováním), jak se uvádí ve výšeuvedeném odkazu zprávy Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ta látka s těžkozapamatovatelným názvem hydroxymethylfurfural je v podstatě cukrový karamel, který vzniká přepálením cukru.

Med od českých včelařů

13. ledna 2017 v 17:10 | Eman
je podle zprávy Státní veterinární kontroly bezpečný. Pro mě to není nic nového. Med o českých včelařů byl vždycky bezpečný. Kdyby tady nekšeftovali podvodníci s dovezeným medem z Číny nebo Ukrajiny, kteří med míchají a prodávají jako český, tak není ani co kontrolovat. Vloni a předloni tady byla nepříjemná aféra s podnikem Včelpo, které nakonec dostalo brutální pokutu za podvody s medem. Za celým průšvihem podniku našich včelařů byl dovozový med, který obsahoval antibiotika. V žádném případě to nemohl být med stočený z českých včel, protože český včelař antibiotika k léčení včel nepoužívá. V některých zemích mimo Evropu se antibiotika používají k léčení nebo k prevenci moru včelího plodu.

Proč jsou antibiotika v medu

10. prosince 2015 v 18:59 | Eman

v našich obchodech? V článcích na tomto blogu, které se týkají medu - podvodů s medem, falšování, antibiotik v medu, dovozu a vývozu je dostatek informací z uplynulých let o tom, jak se to má s medem ve světě. V Číně a na Ukrajině se vždy používala antibiotika při léčení včelstev a ta se dostávají zákonitě do medu. Podíl tohoto často kontaminovaného medu na celkovém dovozu je téměř 50%,

Med jako lidový lék

29. července 2014 v 12:16 | Eman
Než se budeme bavit o přínosech medu pro zdraví, je nutné si vyjasnit o jaký med se jedná.

Falšovaný med

12. června 2014 v 10:10 | Eman
A opět je tu "stará písnička". Falšovaný med, dokonce s přídavnou chemikálií a jede v tom známá firma. Jak jsem nakoupil, tak předávám dál. Testy těch medů jsem nedělal a za pravdivost zprávy tak ručí zdroj:

Podvod na zákazníka: Inspekce prověřila med, je zděšena

Čína vyváží falšovaný med do US

5. března 2014 v 8:29 | Eman
Podle vyšetřovatelů, kteří stopují čínský vývoz falešného medu do Spojených států amerických (USA), je to jako med v bance.

Zahraniční obchod s medem výrazně poklesl

26. února 2010 v 17:29 | Eman
Statistiky zahraničních obchodů s medem 2009 v ČR klesly ve srovnání s rokem 2006 téměř na polovinu.

Stali jsme se zemí dovážející med

15. ledna 2010 v 13:26 | Eman
Bývaly doby, kdy se od nás med s velkou převahou vyvážel do světa. Hlavně do Německa. Podle čísel posledních statistik zahraničního obchodu jsme se stali zemí dovážející více medu, než vyváží. Také celkové objemy obchodu s medem poklesly - viz například údaje v roce 2007.

Dovoz a vývoz medu - Česko

23. července 2009 v 6:58 | Eman
Český statistický úřad změnil adresu formuláře, kde je možné zjistit dovoz a vývoz medu.

Aktuální situace na světovém trhu s medem

23. července 2009 v 6:28 | Eman

Technika k určení medu

1. července 2009 v 15:05 | Eman
Ke klasifikaci vzorků medu různého květového a zeměpisného původu byl použit Elektronický jazyk.

Problém s medem z Manuky se řeší

24. června 2009 v 10:30 | Eman
Pokus vyřešit nepříjemný konflikt kolem standardů označování a testování medu z Manuky

MED jako droga

23. června 2009 v 8:25 | Eman
Původně publikováno v encyklopedii psychoaktivních rostlin (The Encyclopedia of Psychoactive Plants)

Borůvkový med

14. června 2009 v 10:17 | Eman
Někde v Sandhills v Severní Karolíně překvapí některé včelaře modrý med.

Kolik přinese medu jedna včela?

27. května 2009 v 11:01 | Eman
Včely ve skutečnosti med z přírody nenosí, přináší si jen suroviny: nektar, medovici, pyl, pryskyřici k výrobě propolisu.

Dnes v Kávě o čtvrté v rozhlase na Praze (ČR 2)

25. května 2009 v 15:40 | Eman
je pořad o včelách od 16 h.

Manuka med se již produkuje i v Británii

19. května 2009 v 16:36 | Eman
Britští včelaři počítají 114 dolarů za lokální manuka med

Aktuální situace na světovém trhu s medem

11. května 2009 v 20:33 | Eman
Duben 2009
 
 

Reklama