Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Kniha Loupení včel (Robbing the Bees)

9. října 2019 v 11:47 | Eman |  Med
Loupení včel: životopis medu - sladkého tekutého zlata, které svádí svět.

Robbing the Bees: A Biography of Honey--The Sweet Liquid Gold that Seduced the World
Author: Holley Bishop, Manufacturer: Free Press, Number Of Items: 1, Number Of Pages: 336

"Med čekal téměř milion let na dobrý životopis," píše Holley Bishop. Včely vyráběly tuto potravu na zemi stovky tisíciletí, ale lidé začali zaznamenávat naše okouzlení z ní pouze posledních několik tisíc let -- malování včel a úlů v jeskyni a na chrámové zdi papyrové svitky, uctívání jich v poezii a umění, dokonce uctívání těchto úžasných malých tvorečků jako bohů. Od chrámů na Nilu k úlům za autorčiným domem, měli lidé dlouhý, úchvatný milostný poměr s včelím úlem a jeho svádivým a návykovým medem. Kombinací vášnivého výzkumu, bohatého detailu a vzrušujících anekdot je kniha Loupení včel od Holley Bishop hluboký a přepychový pohled na nejstarší a nejlahodnější potravu na světě.

Částečně životopis, částečně historie, Loupení včel je však také oslava, milostný dopis včelám a jejich kouzelnému produktu. Med hrál významné a proměnlivé role v civilizaci: je tak sladký, že bakterie v něm nemohou přežít, takže to byl náš první konzervant potravy a universální hojič ran. Medové víno, neboli medovina, byla vynikající opojný nápoj dlouho před existencí piva nebo vína. Hindové věřili, že med vede k dlouhému životu; Mohamed se díval na med jako lék pro všechny nemoce. Virgil; Aristoteles; Pythagoras; Gregor Mendel; otec americké spisovatelky Sylvia Plath - Otto; a Sir Edmund Hillary jsou mezi slavnými včelaři a znalci, kteří vystupovali v minulosti medu a tvořili jeho přítomnost.

Aby se zorientovala ve světě a kultuře medu, učila se Holley Bishop - včelařka, spisovatelka a obdivovatelka medu - u moderního odborníka, profesionálního včelaře Donalda Smiley, který sklízí med tupelo ze stovek úlů v dalekém městě Wewahitchka na Floridě. Bishop zaznamenává den za dnem Smileyho provoz jak loupí včely v pruhu parné Floridy a angažuje se ve bádání v živé vědě, kultuře, a lidové tradici která obklopuje každý krok procesu včelaření a každé stádium včelího života. Roztroušené ve vypravování jsou autorčiny poetické reflekce na její vlastní včelařské zkušenosti, obchod a gastronomický svět medu, nesčíslné rozmanitosti medu (tak charakteristické jako je původ vína), a také ilustrace, historické citáty, a recepty -- starodávné, současné, a některé z vlastních výtvorů autorky.

Holley Bishop miluje včely, Ne, více než to: ona je zbožnuje. Žasne nad jejich vrozenými schopnostmi a významnou rolí, kterou tato nepochopená a nespravedlivě obávaná stvoření hrála ve vývoji lidské historie. A její knihou Loupení včel úspěšně mění čtenáře v milovníka včel.

Vezměme tuto elegantní trochu informací, jeden z nesčetných fascinujících faktů nabízených Bishop v její oslavě všech věcí souvisejících se včelou:

"Kvůli zářivé roli včel v dramatu opylování, my lidé jsme jim dlužni, přímo a nepřímo, za třetinu zdrojů našich potravin. Včely jsou žádané pro komerční výrobu více než stovky našich nejdůležitějších plodin včetně vojtěšky, česneku, jablek, brokolice, růžičkové kapusty, citrusu, melounů, cibule, mandlí, petržele, slunečnice, brusine a jetele." Nebo co tohle: "Po uplynulá desetiletí americká armáda testovala včelí potenciál jako speciální agenty ve válce s drogami a terorismem. Včely jsou tak citlivé k pachům jako psi a mohou být trénované v hledání drog, výbušnin, pozemních min a chemických zbraní." a to není vše. Bishop mapuje vývoj medu a včelího vosku sklízeného věky, dává nám podrobný ohled do pracujících úlů od starého Egypta do dnešního dne, hovoří s včelaři, cituje včelí kroniky minulé i přítomné (od Charlese Darwina po současného včelaře Floridy Donald Smiley), odhaluje její poněkud neohrabaný nájezd do včelaření s upřímnými podrobnostmi, studuje vliv včel na náboženství a historii, a dává výběr nových receptů odkazujících na med. --- Při tom všem Bishop nikdy neztrácí pohled na hvězdu v show - skromnou včelu - nebo kritickou ale většinou nezaplacenou roli kterou hraje na naší planetě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KasiaQ KasiaQ | E-mail | 27. ledna 2020 v 18:07 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti: http://girlssnapshots.com

2 Vlad Vlad | E-mail | Web | 21. března 2020 v 16:56 | Reagovat

Dokladnie tak jest, z ciekawoscia przeczytałeś wpis. Serdecznosci sle.

3 Jin Jin | E-mail | Web | 23. března 2020 v 16:17 | Reagovat

Dzięki za ten przepis , prezentuje się rewelacyjne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama