Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Proti gustu žádný dišputát

7. července 2019 v 15:54 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Brtnictví byla starodávná metoda včelaření a ejhle i dnes se najdou fajnšmekři, kteří se v této metodě zhlédli.


Myslel jsem, že to zůstalo jen v názvu medvěda brtníka. V tomto článku se o tom píše víc.

Brtnictví na polských hranicích
Archaickému včelaření, takzvanému brtnictví, tedy chovu včel v dutinách stromů, se od loňska věnuje včelař Milan Motyka z Mostů u Jablunkova. Pro začátek zkusil dvě brtě v lese na česko-polském pomezí. Pak s napětím čekal, jak ve stromech přezimují.
"Byl jsem se tam podívat. Žijí a jsou zdravé," říká muž, který na zimu pouze otvor v dutinách utěsnil poduškami z chvojí, aby se k včelstvu nedostaly kuny nebo datlové.
"Všichni se mě ptají, jestli budu mít med. Moc s tím nepočítám. Jednak máme letos v oblasti tuhý melecitózní neboli cementový med. A za druhé, brtě jsem nestavěl kvůli vlastní produkci, ale kvůli lesnímu ekosystému, aby v něm včely přirozeně fungovaly a opylovaly stromy, což těší i lesníky. Jsou důležité pro to, aby nenastala proluka a na jejich místo se nevtlačil jiný, nežádoucí druh. Jinak z jedné brtě bývá asi 20 kilogramů medu," líčí včelař.


Náš veterinární zákon tuto metodu nepovoluje proto, že takové včelstvo nelze bez zničení prohlédnout a vyšetřit jeho zdravotní stav. Nemocí včelstev je několik, jedna horší jak druhá, nejhorší je mor včelího plodu. Problém s takovým včelstvem, které se nakazí je v tom, že se na něj nepřijde a okolní včelstva v doletu vykradou jeho zásoby a nakazí se také.

V moderním úlu se včelstvo rychle s rámečky rozebere, prohlédne a pokud je nakažené, tak se úl i se včelami spálí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama