Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Výzkum včel v zájmu armády

31. července 2012 v 10:44 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Kdyby jen bezpilotní letadlo mělo agresivní včelí mozek


Trvalo to šest měsíců, ale nakonec australských vědců našel úl se včelami dostatečně agresivními aby napodobovaly rakety s detektorem tepla.

To vše je součástí projektu objevit taktiku, kterou včely používají ke zjištění, sledování a zachycení pohybujících se cílů. Je to něco, co včely dělají dobře a bezpilotní vzdušné průzkumné stroje nemohou dělat, i přes maximální úsilí zahraničních vojenských výzkumných pracovníků.

"My jsme si neuvědomili, že Queensland nebude mít takové poklidné včely," řekl vedoucí týmu, neurolog a inženýr Mandyam Srinivasan.

"To nebyl problém, když jsem pracoval v ACT," řekl profesor Srinivasan, z Queenslandské University - Brain Institute a Australian Research Council Centre of Excellence ve vědě.

Jeho práce je financována především americkou armádou, s nějakou podporou státu Queensland.

Předpověděl, že během tří nebo čtyř let tým vyvine bezpilotní letadlo, které je schopno detekovat a sledovat pohybující se cíl, jako je nákladní automobil nebo rakety. Cíl detekce a sledování může také být aplikován na systémy pro prevenci střetů pro civilní letadla.

Po vhodném dráždění, agresivní včely odhalily základní strategie, říká výzkum technik Eliza Middleton.

"Jejich reakce v první minutě je fenomenální. Půjdou po čemkoli, bodnou cokoli, ale pak je to více diskriminační po čem jdou a co vidí jako svůj cíl," řekl.

Podle profesora Srinivasan, včely přijmou různé strategie - adaptivní nebo prediktivní - pro různé cíle.

Pomocí nastavitelných cílů, vysokorychlostními stereo kamery a trojrozměrných počítačových rekonstrukcí projekt ukázal, že včely při výletu sledují pohybující se zdroje potravy - jako houpající se květiny - tím nastaví svou dráhu a rychlost přístupu a přistanou jemně.

Následné studie by měla začít příští týden a měly by pomoci odhalit podrobnosti o mechanismu prediktivní strategie, kterou včely používají, když se zlobí. Včely nastaví svou dráhu a rychlost podle toho, kde cíl bude když ho zachytí.
.......................

http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,24888621-31477,00.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 friv 7 friv 7 | E-mail | Web | 4. července 2014 v 13:28 | Reagovat

Honeycomb dostatečně silný, aby napodobit rakety s tepelnými detektory. Tyto nové iniciativy a to, co může být podána k nám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama