Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

ORGANIZOVANÉ LÉČENÍ, NEBO NA VLASTNÍ PĚST?

15. července 2010 v 11:05 | Martin Václavek |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Již po mnoho let čelíme zákeřnému cizopasníkovi, roztoči Varroa destructor

Pod patronací CSV se u nás vyvinul zcela ojedinělý systém komisionálního léčení a dohledu nad zdravotním stavem včelstev. V běžnou praxi vešlo používání tvrdé chemie, jež svojí jednodušší aplikovatelností a vysokou účinností válcuje snahy o prosazení tzv. alternativních látek. Jak to tak bývá, vše má své pro a proti. Vše má své zastánce a odpůrce. Osobně se řadím spíše do té druhé skupiny.

V poslední době začínám být stále více přesvědčený, že nejefektivnější stav by nastal, kdyby se přestalo s organizovaným léčením a zakázala se veškerá tvrdá chemie. Prostě by se nechal evoluci schopných včelařů volný průběh. Neschopní by dříve či později odpadli a rázem by ubylo spoustu problémů s nimi spojených. Prý je ČR převčelená, takže by úbytek včelstev nemusel znamenat nějaký vážný problém. Naopak si myslím, že chov silných včelstev spojený se schopnými včelaři by tento nedostatek vykompenzoval.

Běžně používané léčebné preparáty (GABON, VARIDOL) jsou sice velmi účinné (nebo alespoň bývaly) a jejich aplikace je poměrně dost jednoduchá, ale je spojená s nemalými komplikacemi v podobě vytváření rezistence roztočů a kontaminace včelích produktů. Nemyslím si, že by bylo správné umožnit volný přístup k tvrdé chemii. Naproti tomu např. u kyseliny mravenčí je z hlediska rezistence a zdravotní nezávadnosti včelích produktů naprosto jedno, kolik se kyseliny aplikuje a zda se aplikuje správně. Proto když propaguji léčení včelstev bez komisí, zároveň propaguji i zakázání používání tvrdé chemie.

Volný přístup k tvrdé chemii v rukou nesvědomitých včelařů by se mohl zvrhnout v masové nekontrolovatelné nadužívání tvrdé chemie. Naproti tomu u kyseliny mravenčí to problém není. Jejím nadužíváním se maximálně přidusí a oslabí včelstva (v extrémním případe třeba i usmrtí), ale to může trápit jenom jejich majitele. Na kvalitě včelích produktů se to nijak nepodepíše. To by se stalo snad jenom tehdy, kdyby se našel blázen, který by uprostřed probíhající snůšky "proluftoval" každým včelstvem litr kyseliny a pak ještě z nich vytočil med (samozřejmě naprostý nesmysl). Navíc v případě kyseliny mravenčí dodnes nebyl zaznamenán ani náznak rezistence roztočů, což je další nemalé plus. Když jsou u nás zakázána antibiotika, proč bychom neměli jít ještě dál, zakázat tvrdou chemii a učinit tak Český med ještě "papežštější" (v podstatě již "čistý" biomed)?

Pojmy "tvrdá chemie" a "měkká chemie" jsou do jisté míry dost relativní. Nepatří mezi ustálené odborné termíny, takže se jejich používání odvíjí od subjektivního názoru autora. Můj názor je takový, že kyselina mravenčí je měkká chemie. Za prvé je to látka, která se běžně vyskytuje v přírodě. Za druhé její předávkování a opakované používání nevede k takovým neduhům, jako je kontaminace včelích produktů a vznik rezistence. Může se používat i ve snůškovém období. Je to látka, která se využívá ve včelařských bio-provozech. O tom si amitraz, acrinathrin a fluvalinat mohou nechat jen zdát a jsem rád, že preparáty z těchto látek nejsou pro včelařské účely volně přístupné, na rozdíl od kyseliny mravenčí (omezení jejího prodeje ve včelařských obchodech vnímám jako směšnou politickou hru).

Nejsem žádný ekofanatický včelař horlivě propagující tzv. bio-produkci. Jsem pragmatik, takže neodsuzuji současnou zažitou praxi s tvrdými jedy jenom kvůli tomu, že jde o zdraví škodlivé syntetické látky (kyselina mravenčí ve vysoké dávce je také zdraví škodlivá). Efektivita světí prostředky (účel nesvětí… účelovost je nešvar dnešní společnosti). Vždyť je to tak jednoduché v podletí zavěsit pásky a na podzim zakouřit, že? Nemyslete si, že jsem tak naivní, že mnou navrhované zakázání používání tvrdé chemie považuji za nějaké zjednodušení. Bylo by to nepochybně zkomplikování. Aplikace kyseliny mravenčí je technicky, časově a znalostně daleko náročnější. Avšak provádí-li se úspěšně, v konečném důsledku efektivitou předčí dosavadní zažité standardy. Odpadnou neduhy a spousty dalších sekundárních problému. Představme si, jaký bychom byli světový unikát, kdybychom tlumili varroózu jenom tzv. alternativními způsoby. To by pak byla reklama pro Český med!
Chov včel lze provozovat jen s alternativním léčením, ale člověk musí mít dostatek odhodlání a schopnost odpovědně jednat na vlastní pěst. Tyto atributy zcela schází těm tzv. neschopným včelařům, kteří parazitují na současném dotačně a pečovatelsky přebujelém systému organizovaném ČSV. Je to až příliš krutá daň za jednoduchost. Tak krutá daň, že např. v letech 2007-2008 zapříčinila ztrátu 1/3 včelstev CR. Ztrátu v hodnotě desítek milionů. Čistě teoreticky by při současném systému organizovaného potírání varroózy k něčemu takovému nikdy nemělo dojít. Ale přesto se to děje. Teorie není praxe. Skutečnost je taková, že systém selhává již vyšetřením zimní měli počínaje a tyátrem kolem komisionálního přeléčení na podzim konce.

Vůbec nejhorší obstrukce nastávají v plném létě a v podletí, tedy v nejkritičtějším období roku, kdy včasný zásah rozhoduje o přežití a nepřežití. Zažitý systém by mohl bezchybně fungovat, jenže lidský faktor selhává na plné čáře. Vždyť monitoring je obsažen i v samotných metodických pokynech SVS. Dokonce je po mnohá léta propagovaný i ve spolkovém časopisu Včelařství. Jenže kdo to dělá? Skoro zhola nikdo. Přitom správně by to měl dělat naprosto každý včelař. Pak se divíme, že se tu z ničeho nic přemnoží Varroa. K tomu se přidají další negativní vlivy (virózy) a je po srandě a divíme se, jaké škody ta lenivost, neochota a hamižnost způsobuje. Pokud se naplno rozjede rezistence na klasické přípravky, systém organizovaného léčení dospěje k definitivnímu zhroucení. Kyselina mravenčí se komisionálně aplikovat nikdy nebude.

Tedy na co máme komisionální léčení? Na to aby nás fakticky ochraňovalo, nebo jen pro klid duše? Nejjednodušší řešení nemusí být vždy zároveň nejefektivnější. Nejde mi o to, abychom vymýtili varroózu z povrchu zemského. To není možné. Spíše naděje vkládám ve šlechtění varroatolerantních včel. Jen nejsem spokojen s tím, že i u nás jsou hromadné úhyny, i když organizujeme tu slavnou komisionální léčbu, ze které se ve výsledku stává dost těžkopádný kolos předsudků a živná půda pro "takyvčelare". Takže vlastně spíše škodí, než pomáhá.

Kdyby si svá včelstva každý léčil sám, určitě by také docházelo k hromadným úhynům (praxe ze zahraničí). Ale na rozdíl od současného stavu by každý nesl plnou odpovědnost a ta zavazuje. V takovém stavu se nevytvářejí podmínky pro bujení kvant lenochů. Ušetřilo by se spoustu starostí a zbytečné práce. Svaz by mohl více investovat do propagace včelích produktů a včelaření jako takového. Mohl by se více věnovat osvětě a výzkumu. Mohl by distribuovat kyselinu a o nic víc se nestarat.

Na druhou stranu musím uznat, že jde o dost utopistickou představu. ČSV si na péči o zdraví včel vybudoval mocenský monopol, kterého se v dohledné době asi nikdy nevzdá. Naštěstí přímo nezakazuje používání odpařovačů kyseliny mravenčí a další alternativní prostředky tlumení varroózy, takže v jisté formě plně liberálního prostředí včelaříme již nyní. Je tedy jen na nás, zda budeme spoléhat jen na pečovatelský monopol svazu, nebo se k věci postavíme odpovědně (monitoring a samoléčba v případě potřeby). VMS přestavuje velký přínos v tomto směru.


Martin Václavek
martin.vaclavek.e1@email.cz
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kittanya Kittanya | Web | 8. srpna 2010 v 21:14 | Reagovat

Sice nejsem včelař a ani takyvčelař (Foglar si hezky pohrál se slovíčky), ale vím, proč jste tento článek napsal.
Já k tomu mám jen toto. Neděje se to jen ve včelařství, neděje se to jen v chovu dobytka, neděje se to jen v určitém oboru, ale děje se to všude. Za vším  jsou totiž jen peníze, jednoduchost, byrokracie a hlavně chybí ta láska, ta radost z toho, co dělám. Protože dneska všichni všechno dělají jen pro peníze, jen pro sebe. Bohužel.

Opravdu je tu převčelařováno? Já tedy nevím, spíš si myslím, že včelaři začínají stárnout.. Kdo tu bude po nich? Kdo z takyvčelařů udělá včelaře?
Včelařství nikdy nebude výdělečné, musí se dělat s láskou a vymazlit se. Je to koníček ne fabrika. Bohužel málokdo si uvědomuje, jaké jeho chování bude mít následky pro další generace. Žijeme tady a teď, dokud to jde.

2 petr petr | E-mail | 12. srpna 2010 v 12:02 | Reagovat

děkuju za pěkný a přínosný článek, mám bohužel problémy si jej přečíst, jistě by pomohlo zkrátit řádky a spíše psát v menších sloupcích (jako v novinách)
Nevím jestli jsem včelař nebo taky včelař (mám pouze 1 včelstvo) dělám to opravdu jen pro zábavu, ale rád bych to dělal dobře. Nevím tedy jestli bojovat jak říkáte tvrdou chemií nebo alternativně, jestli krmit cukrem nebo zimovat na na medu, ale vaše články mě zajímají a snažím se z nich něco si odnést

3 Včelař Fascinovaný Včelař Fascinovaný | E-mail | Web | 12. srpna 2010 v 12:46 | Reagovat

[2]: článek napsal Martin pro věstník PSNV. Nemohu říci, že s ním bezvýhradně ve všem souhlasím. Můj názor se stále mírně vyvíjí. Jsem pragmatik a také zkouším všechno možné. Naše česká metoda boje s varroázou je zatím spolehlivá a až na jedno klopýtnutí v roce 2007 neměla chybu. Bohužel ostatní metody boje s Varroa D. jsou náročnější na čas a vybavení a mají svá rizika. Problém VD je také ve spojitosti s virozami, které za nepříznivých podmínek mohou být rozhodující. Šlechtění včel, ekologické metody, mají taky své problémy a hlavně jsou celkově náročnější na znalosti. Průměrný včelař udělá nejlépe, když bude úzkostlivě dodržovat veterinární nařízení.

4 M. Václavek M. Václavek | 13. srpna 2010 v 12:10 | Reagovat

Úprava článku je hrozná, ale není původní, jinými slovy administrátor blogu za to může :-)
Pokud si chcete článek přečíst v lepší úpravě, najdete ho zde: www.n-vcelari.cz

Otázka „převčelení“ a „převčelařování“ je do jisté míry relativní, protože včelstva v některých oblastech skoro nejsou a přitom jsou často zbytečně moc koncentrovaná v určitých lokalitách. A těch lokalit (desítky včelstev v jedné vesnici) je poměrně dost. Kdyby v nich ubylo třeba i 50% včelstev, na opylení by se to neprojevilo. Projevilo by se to snad jen na rozpočtu ČSV. Úsměvné jsou snahy předsednictva ČSV o navýšení stavu včelstev na oněch tři čtvrtě milionu, které jsme měli v hlubokém socialismu. Vzhledem k mnohem většímu zastoupení silných včelstev si troufám tvrdit, že i když teď nemáme ani půl milionu včelstev, včel máme zhruba stejně jako onehda, nebo možná jen o trochu méně.

Daleko produktivnější než všelijaké pseudosocialistické dotace (D1, Evropské dotace), je podpora začínajících včelařů. Prostě něco na způsob toho, co jsem od OV ČSV Hradec Králové dostal já. Jednorázová dotace 20 000 Kč a smlouva o tom, že dotyčný bude včelařit minimálně 5 let, jinak veškerý majetek pořízený z dotace propadně OV. Lepší způsob podpory včelaření a zajištění opylovací služby neznám.

Vše má své pro a své proti. Docela bych se divil, kdyby organizované léčení skončilo v dohledné době. Jak jsem již psal, naštěstí v jisté formě plně liberálního prostředí včelaříme již nyní. Je tedy jen na nás, zda budeme spoléhat jen na pečovatelský monopol svazu, nebo se k věci postavíme
odpovědně (monitoring a samoléčba v případě potřeby). To je hlavní poselství mého článku. Za jakýkoliv úhyn včelstev na nemoc je vinen jedině jeho vlastník. Nelze odpovědnost přenášet na polofunkční systém organizované léčby, či ostatní včelaře, či přírodu. Tyto vlivy sice mohou situaci výrazně zhoršit, ale bdělý včelař, zakročí-li včas, očistce se vyhne.

S pozdravem M. Václavek

//\/\\//

5 GOSWEB GOSWEB | Web | 29. srpna 2010 v 21:46 | Reagovat

:-)

6 M. Václavek M. Václavek | 31. srpna 2010 v 10:37 | Reagovat

Děkuji za úpravu úpravy článku. Konečně se to dá číst :)
MV

7 cheap nike shoes cheap nike shoes | E-mail | Web | 14. července 2011 v 4:36 | Reagovat

:- P To see a world in a grain of sand,
And a heaven in a wild fllower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour.

8 womens jackets womens jackets | E-mail | Web | 14. července 2011 v 4:37 | Reagovat

Dream what you want to dream; go where you want to go; be what you want to be, because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.

9 flakatos flakatos | 4. srpna 2013 v 20:49 | Reagovat

Za jakýkoliv úhyn včelstev na nemoc je vinen jedině jeho vlastník.

Musím reagovat - včelařím od r. 2007 / někdo namítne že nejsem včelař vzhledem od kterého roku včelařím/ ale před 2 lety jsem přišel o včelky / 2 / ,od roku 2007 jsem léčil tak jako vždy /formidol, gabon/ varridol a v roce 11 jsem o včelky přišel z důvodu nákazy varoazy tak jak to že 4 roky vše zabíralo a v tom osudném roce jsem o ně přišel, co jsem tedy udělal špatně když před tím bylo vše v pořádku ? :-x

10 dixie dixie | Web | 22. června 2015 v 16:46 | Reagovat

účtování dlouhodobé půjčky 8-O

11 true skate apk download true skate apk download | E-mail | Web | 28. června 2016 v 6:47 | Reagovat

This article gives the light in which we can observe the reality. This is very nice one and gives indepth information. Thanks for this nice article.
http://www.link2sdapk.net/

12 Dorothymag Dorothymag | E-mail | 19. července 2017 v 1:04 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170718

13 Mariakels Mariakels | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 12:01 | Reagovat

Хотели бы разнообразить вашу сексуальную жизнь? Добиться новых ощущений помогут игрушки для взрослых

Один из самых востребованных методов достичь сильных ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью просто добиться дополнительной симуляции чувствительных зон и точек. Только не пользуйтесь им в одиночку, доверьтесь своей второй половине. Это укрепит вашу эмоциональную и физическую связь и поможет стать более открытыми и раскованными друг с другом.</p>
Также среди секс-игрушек распространены наручники, эрекционные кольца, различные смазки и стимуляторы. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь эксперементировать с разными вариантами, и вы обязательно найдете то, что придется по вкусу вам и партнеру.</p>
Стоит заметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, вакуумные помпы, <a href="https://afroditalove.ru/category/vaginalnye-shariki/">вагинальные шарики</a>,фаллоиммитаторы, и другие игрушки для взрослых вы можете в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

14 LarryGlina LarryGlina | E-mail | Web | 27. září 2017 v 18:08 | Reagovat

http://www.epidavros.gr/component/k2/itemlist/user/116981  смотреть супер фильм бесплатно hd   смотреть самый лучший мультфильм  http://xn--e1aq.xn--80a6ak.com/component/k2/itemlist/user/8430

15 BethanyXio BethanyXio | E-mail | Web | 9. října 2017 v 8:54 | Reagovat

http://buyvaliumonlinewithoutprescription.blogspot.com

16 AlysonUfa AlysonUfa | E-mail | Web | 18. října 2017 v 22:55 | Reagovat

https://plus.google.com/u/0/111677267302668698765/posts/WC2ESvmfDfY

17 BethanyTtp BethanyTtp | 11. listopadu 2017 v 19:30 | Reagovat

Hi all! Recently I have been dealing with a lot of personal issues. Friends and doctors keep telling me I should consider taking pills, so I may as well <a href=http://esma.xyz/story.php?title=contact-us-canadian-pharmacy>here</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

18 Jameslug Jameslug | E-mail | Web | 9. května 2018 v 3:42 | Reagovat

cheap generic drugs <a href= http://www.sildenafilbsn.com >online pharmacy</a> this

19 WilmerloucK WilmerloucK | E-mail | Web | 17. května 2018 v 14:14 | Reagovat

j http://mkbs.net/lyrica/# lyrica pharmacy

20 WilmerloucK WilmerloucK | E-mail | Web | 18. května 2018 v 14:12 | Reagovat

k http://mkbs.net/lyrica/# discount coupons

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama