Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely mohou cyklistům pomoci s vytrvalostí

5. srpna 2009 v 19:18 | Eman |  Propolis
Nedávné dohady o výhodě nabízené polyuretanovými obleky v plavání ukazují, že atleti budou hledat jakoukoli výhodu, která jim pomůže v boji s časem.

A zdá se, že profesionální cyklisté by mohli mít brzo něco, co by jim dalo jistou výhodu - a to vše díky skromné včele.

Nová studie naznačuje, že výtažek z produktu včely - propolisu - je slibný v pomoci cyklistům vyrovnat se účiněji s teplotním namáháním, které se vytváří během dlouhotrvajících jízd. Takové teplo může snížit výkon atleta únavou a dehydratací.

Propolis je pryskyřičný materiál, který včely modelují z rostlinné mízy a používají na izolaci úlů. Klíčová složka v propolisu je CAPE - caffeic acid phenethyl ester.

Tým čínských (Taiwan) výzkumníků vedený Yu-Jen Chen a Jasson Chiang z (hluboký nádech) čínského univerzitního institutu vědy o trénování sportu (Chinese Culture University's Graduate Institute of Sport Coaching Science) v Taipei nyní zkouší potenciál CAPE k ochraně určitých bílých krvinek.

Výzkumníci naverbovali 16 mužů, kteří trénovali jako vytrvalostní cyklisté po alespoň dva roky, ale kteří netrénovali intenzivně během čtyř měsíců po zahájení testů. Bílé krvinky byly extrahovány z krve každého muže potom postupně zahřívány od zdravých 37°C k drsným 43 °C.

Některé vzorky byly zahřívány samotné a ostatní byly inkubovány různými koncentracemi CAPE. Přestože se krev skutečně ohřála, autoři říkají, že špičkové teploty kopírovaly to, co se může vyvíjet v cyklistově těle.

Zahřívání zabíjí asi 25 procent neošetřovaných buněk, zatímco vlastně všechny inkubované buňky s CAPE přežily teplotní nápor, tvrdí autoři v srpnovém Journal of Food Science.

Tato schopnost extraktu propolisu ochránit důležité bílé krvinky od oběhového ekvivalentu náporu tepla naznačuje, že CAPE by mohlo hrát roli v prevenci imunosuprese během akutního vytrvalostního cvičení jako je cyklistický závod, dospívá k názoru tým Chena a Chianga.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama