Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

CCD - popisná studie

2. srpna 2009 v 15:58 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Poslední dvě zimy bylo ve Spojených Státech velmi mnoho nevysvětlených ztrát ošetřovaných včelstev (Apis mellifera L.).

Při nedostatku známé příčiny byl tento syndrom nazván Colony Collapse Disorder (CCD) - Nemoc hroucení včelstev, protože hlavní charakteristika byla rychlá ztráta dospělých včel. Zahájili jsme popisnou epizootiologickou studii abychom lépe charakterizovali CCD a srovnali rizikové faktory, kterému byla vystavena včelstva napadená a nezasažená CCD.

Metody a zásadní zjištění

Z 61 kvantifikovaných proměnných (včetně fyziologie dospělé včely, nákaza patogeny, úrovně pesticidů, žádný samotné měření neukázalo nejpravděpodobnější příčinu CCD. Včely ve včelstvech s CCD měly vysokou míru patogenů než kontrolní včelstva, což ukazuje buď na zvýšené vystavení patogenům nebo sníženou rezistenci včel proti patogenům. Úrovně syntetických akaricidů coumaphos (používaných včelaři ke tlumení parazitického roztoče Varroa destructor) byly vyšší v kontrolních včelstvech než ve včelstvech napadených CCD.

Závěry a význam

Toto je první vyčerpávající přehled CCD napadených včelstev, který ukazuje že CCD zahrnuje působení mezi patogeny a dalšími stresovými faktory. Přinášíme důkaz že tato okolnost je nakažlivá nebo výsledek vystavení běžnému rizikového faktoru. Jsou zde zdůrazněny potenciálně důležité oblasti pro budoucí výzkum hypotéz, včetně možného účinku dědičnosti parazitismu roztoče a role rezistence včely k pesticidům.


Celá zpráva: "Colony Collapse Disorder: A Descriptive Study"

-------------------------------------------------

Série článků o CCD:

Honey Bee Colony Collapse Disorder (CCD) VII: IAPV, Nosema ceranae, and CCD

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivan Vitula Ivan Vitula | E-mail | 23. ledna 2010 v 14:42 | Reagovat

Tak mě napadla k 100 možných hypotéz CCD ta 101. Přešlechtění nebo vliv chemických látek (akaricidů) vede k utlumení produkce feromonů produkovaných matkou a tím k zhroucení včelstva. Myslím, že na určitý typ včelaření na severoamerickém kontinentu se používá syntetický feromon, který je přidán do oddělku, včely bez matky jej zanesou medem a potom vymřou, snůška se vytočí. Zkusit opatřit včelstva tam, kde se CCD hojně vyskytuje zdrojem umělého feromonu, jestli by dokázal CCD zabránit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama