Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Ani jsem si nevšiml, že jsem začal pátý rok

5. srpna 2009 v 20:10 | Eman
zdejšího blogování - vedení webového deníku.

Původní záměr bylo pohotové informování včelařů a funkcionářů svazu v okrese Pardubice. Název blogu byl tehdy Včelaři okresu Pardubice. Ale pak se to nějak zvrhávalo v sérii překladů unikátních materiálů ze světa o včelách, jejich nemocech a různých zajímavostí, které se mi zdály zajímavé pro včelaře - čtenáře časopisu Včelařství.
Jednak jsem si ty moudrosti chtěl zachytit pro sebe, a při troše práce se to rychle dalo upravit do zveřejnitelné formy.

Pak jsem si rozeštval skalní pardubické včelaře troufalým necitlivým rýpnutím do vinařské odbornosti místního idola, obdivovaného táty pardubické organizace, E.B. a blog tím přestal být reprezentativní.

Protože jsem byl stále fascinován novinkami ze světa včelařství, název Fascinovaný včelař se nabídnul sám od sebe a původní záměr zůstal jen v URL stránky ov čsv pardubice. To bohužel už změnit nejde bez ztráty celého obsahu blogu a byl by to jeden z motivů migrace na jiný blog http://fcelar.blogspot.com.

Usoudil jsem po čase, že pokud budu mít po ruce publikaci V. Veselého Včelařství, Zákonitosti života včelstva od Otakara Brennera, Včelařskou encyklopedii od Honzy Jindry, a některé články J. Boháče, nemůže mě už v českém časpopise Včelařství a na české včelařské konferenci nic moc překvapit. Včelařím v malém (20-25), nemohu vše vyzkoušet a život je tak krátký.

Včelařské texty v angličtině mi najednou připadaly jako z jiného světa a ta spousta včelařů a vědců v USA, Kanadě, Anglii, Austrálii, Argentině atd. je ohromující svým nadšením pro včelaření a včely. Běžně se tam například na konferenci BEE-L diskutuje o věcech kolem včel, které zde nikoho ani ve snu nenapadnou. To není proto, že by tady byli horší včelaři, ale je nás zoufale málo, málo komunikujeme na vyšší odborné úrovni a rozsah českého včelařství je ze světového hlediska takřka bezvýznamný. Několik našich špičkových odborníků na včelařství, kteří by se "chytli" na desítkách renomovaných amerických univerzit, bych spočítal snad na prstech jedné ruky.

Stačí si spočítat vědecké studie o včelách a včelařství vycházející ve světě, podívat se do jejich citací, a není o čem diskutovat. Extraliga světového včelařství se hraje někde jinde než v české kotlině. Bohužel náš největší velikán, Jára Cimrman se, pokud vím, o včely nezajímal :-). Asi měl alergii na žihadla.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | Web | 10. srpna 2009 v 15:37 | Reagovat

Nejen pátý rok, ale vstup do dalších 100 000 návštěv za pouhý rok. To je úctyhodný výkon, gratuluji.

2 Gusta Uváčik Gusta Uváčik | 23. srpna 2009 v 9:53 | Reagovat

gratuluji...přeji do dalších let mnoho úspěchů,min.stejných,jakých jsi dosáhl nyní...Cimrman jistě včely měl a studoval je na všech univerzitách tajně,:-DDD,Včelám dík

3 shramek shramek | Web | 21. června 2015 v 8:30 | Reagovat

banky z levne pujcky :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama