Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Agresivní včelí roje

7. srpna 2009 v 17:33 | Eman |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
Nejdřív osobní zážitek s netypickým rojem včel a potom hororový příběh z amerického Texasu.

Nedávno jsem byl zprostředkovaně přes příbuzné a známé požádán o odstranění roje z jabloně v sousední vesnici. Bylo to ve vesničce naší střediskové Rohovládova Bělá na dvoře bytového domu, asi 1 km od mého stanoviště.
Sice tam v místě bývali před 2 roky 4 včelaři a jedna včelařka s celkem asi 20 včelstvy, ale po řádění moru včelího plodu v minulých dvou letech tam oficiálně zůstalo jediné včelstvo, shodou okolností předsedovi malé místní základní organizace včelařů. (Chci na okraj zdůraznit, že dostane-li včelař do včelstva infekci moru, zpravidla to není jeho chybou, a nejčastěji mor objeví ten nejpečlivější včelař v okolí, právě ten, který pozorně a pravidelně prohlíží svá včelstva. Lajdák ponechává mor roky rozvinout a šířit. Nebo v tichosti a nevědomosti nakažené včelstvo zruší a připojí k jinému. Byl mi vždy podezřelý neustálý trend snižování počtu včelstev u místních včelařů až k jednotkám úlů. Důkazy nemám ale pro nic. Ale jak zní okřídlený bonmot jednoho známého veterináře: "Nikomu nevěřím a sobě tak na 50%! :-)")

Za normálních okolností bych se asi tou záležitostí s rojem neunavoval, protože jsem si jednak byl jist, že není můj a potom tam v okruhu stovek metrů bylo dost starých zkušených včelařů, i když momentálně bez včel. Ale stalo se mi to, dal jsem na naléhání a šel jsem s plastovým pytlem do akce. Ačkoli výsledek nedopadl ke všeobecné spokojenosti, nelituji získané zkušenosti. S takovým rojem jsem se ještě nesetkal. Byl to velký roj, který visel částečně na kmeni a také na větvi. Co však bylo nenormální, a co mě překvapilo, to byla velká agresivita včel. Na první pokus jsem srazil asi 75% včel do pytle, který jsem nechal ležet a čekal až se včely slétnou. Jenže za chvilku byla polovina včel znovu na kmeni. Udělal jsem druhý pokus, včely se rozlétaly, snažily se bodat a byly velmi agresivní.

Odejel jsem tedy s přibližně 70% včel z roje do Kasalic a včely strčil do sklepa. Vrátil jsem se a pomocí smetáku jsem odrhnul kmen a ještě část včel jsem nametl. Zbytek se rozlétal po okolí, útočil a nakonec se malý roj usadil na kmeni. Z doslechu jsem se dověděl, že prý potom včely ještě pobodaly psa a otravovaly okolí i další den. Byl to zřejmě hladový a cestující roj a také v té době kvetl kousek u vesnice mák, tak nevím, jestli to s tou agresivitou nesouviselo.
Včely jsem potom, co se uklidnily, usmrtil, zvážil (3.5 kg) a zakopal (roj neznámého původu a ještě v OP moru). Celý roj musel vážit více jak 4,5 kg.

Když jsem nyní narazil na webu na čerstvý příběh agresivního roje v Texasu, který uvedu v dalším, odhodlal jsem se popsat nyní také svůj zajímavý osobní zážitek se včelami.

Muž přežil útok včel poblíž Lawn

Bartis Knight, 87, vypadá dost dobře na člověka, který nedávno dostal 62 včelích žihadel do obličeje.

Řekl že měl vždy představu o tom, jaký by takový útok mohl být, podle různých zpráv z médií a jiných zdrojů.

"Ale reálná věc byla úplně jiná", řekl, něco objevil z první ruky v sobotu večer, kdy sekal u své dcery doma blízko Lawn, nedaleko od místa co bydlel.

Události jsou více než pozoruhodné, zvláště pro jeho dceru, Reba Knight, jejíž trávník sekal. Sousedi se dali na pomoc, a tragická ztráta rodinného miláčka, border collie - německého ovčáka Buddy, možná dal Knightovi přestávku v nekonečném útoku včel. Jsou jiné věci, které se ale zdají šťastné.

Reba Knight odešla do domu Bartise Knighta a nechala tam svého syna jezdit na koni, šťastná událost, protože je alergická na včely, jak řekla

Asi by to mohl její syn Caleb Coughlin, 19, jezdit se sekačkou, pokud by se její táta nerozhodl tu práci udělat sám. Tráva byla velmi vysoku, a stará sekačka ztrácela trochu výkon, řekl Knight.

"Jsem rád, že jsem to byl já místo něho nebo jí. Poznamenal, že to bylo nezvyklé pro jeho dceru a syna, že byli pryč, v době kdy sekal.

Ačkoli nesporně truchlí smrtí Buddyho, Reba Knight vidí v té události boží ruku.

"Byl to hrůzostrašný zážitek, ale Bůh měl na něm svou ruku. "

Oba doufají, že příhoda bude sloužit jako lekce a poučení pro lidi, o zvláště agresivních Afrikanizovaných včelách, a jak se chránit před útokem.

Zlomyslný útok

Zatímco Knight sekal kolem malého stavení na západní straně domu dcery, objevilo se pět včel a Knight je zaplácl.

Včely byly před rokem odstraněny z pozemku, ale zřejmě se tady mezitím objevily nové, agresivnější.

Než objel další okruh, vzduch byl hustý bzučícími útočnicemi.

"Všechny zasáhly ve stejný okamžik," donutili ho odhodit sekačku a běžel k domovním dveřím.

Brzy si uvědomil, že má na sobě příliš včel, a že vnést je dovnitř, kde jsou další členové rodiny, není dobrý nápad.

Vykřičel si kýbl s vodou, a doufal, že je utopí. Ti vevnitř volali ambulanci, ale dveře zůstaly zavřeny, protože množství včel ve vzduchu naplnilo dům.

Sáhnul po zahradní hadici, zapnul hydrant, potom stříkal kolem a na hlavu. Ale další včely stále přilétaly a kupodivu se zdálo že je voda baví.

Seškrábal jsem je z obličeje prsty. Ale ihned potom další včely vyplnily mezeru. Můj obličej byl pokryt, moje vlasy byly plné včel, a každá z nich mě bodala.

Potom, když poznal, že se věci staly vážné, a ztrácel půdu pod nohama, se to zhoršilo.

Jak obešel dům s hadicí, běh událostí se změnil. Některé včely se vrhly na dceřiny psy venku.

Byl to velký pes, ale včely ho srazily. Sejmuly ho a nemohl se ubránit.

Jasmine, velký pyrenejský, žijící s rodinou, přežil útok.

Pete Coughlin, bývalý manžel Reba Knight a stále blízký rodinný přítel, byl v domě s jejími dvěma dětmi, dcerou Kaylee Coughlin, 21, a synem Kevinem, 15. Vzal pár velkých koupelnových ručníků, namočil je přinesl je Knightovi, dostávajícímu 30 žihadel.

Nakonec, včely nechaly Knighta dostat se dovnitř. Vnuci začali pomocí plácačky na mouchy zabíjet včely, které se dostaly dovnitř.

Včas a s pomocí několika sousedů a personálu záchranky, dostal Knight lékařské ošetření v Tuscola a Abilene.

Sousedi Kelly a Ricky Beard přišli pomoci vzít Knighta do nemocnice. Mike Mayfield a jeho žena Ginny pomohla dát lékařskou pomoc psům.

Můj obličej byl opuchlý. Levá čelist visela další ráno, levé oko bylo uzavřeno - stále pálí a je oteklé.

Vidí svůj zápas s hmyzem jako šanci sdělit důležité poučení.

Chci vyjádřit fakt, že je důležité to nebrat na lehkou váhu.

A plánuje dodržovat vlastní rady i v budoucnosti. Kdybych byl sám, byl by to jný příběh.

---------------------------------------------------------------------------
U tohoto napínavého příběhu jsou rady co dělat a co nedělat při útoku včel. Tyto rady tam doufám zůstanou viset a nebudou v našem prostředí, kde se chová relativně mírné plemeno včely Kraňky, pro nás potřeba.

Některé vybrané rady jsou v článku: Zabijácké včely

volně podle:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lubos Lubos | E-mail | 9. srpna 2009 v 12:48 | Reagovat

Zajimave, asi byly opravdu hladove. Ja mam cerstvou zkusennost s urputnymi vcelami z patecnim krmenni oddelku u makoveho pole v Korcich. A pry je to odruda s velmi nizkym obsahem morfinovych alkaloidu. Zapomel jsem si dovrit kuklu a nestacil se divit a prchl do housti v lese. Ty az vyrostou, to bude nadeleni :) A matka je.. lonska inseminka z Dolu. Tak ja nevim. Snad ten mak.

2 Růžičková Růžičková | E-mail | 21. srpna 2009 v 16:22 | Reagovat

Dobrý den, nejsem včelař a vůbec nemám se včelami žádné zkušenosti. Dnes moje sousedka umístila pět úlů na pozemek, který z obou stran sousedí s mými výběhy pro koně. Vím jen tolik, že pro koně bývá masivní pobodání včelami smrtelné. Včelstvo je od hranice pastvin, necelých 100m na každou stranu a k třetí ohradě, kterou užívám,je to metrů 5. Můžete mi prosím napsat, co se může stát a jestli je toto vůbec v pořádku? Děkuji Růžičková

3 Eman Eman | E-mail | 21. srpna 2009 v 18:57 | Reagovat

Právní cestou zakázat chov včel dost dobře nelze. Muselo by být umístění včel považováno za zásah do pokojného stavu v místě. Například kdyby se tam přivezl kočovný vůz s 20 včelstvy a předtím tam nikdy včely nebyly. Přesto by to musel řešit soud. Těžko odhadnout, jak pravděpodobný by mohl být problém. Alergickému člověku stačí jedno žihadlo a může být fatální. U alergického koně by těch žihadel muselo být víc. Předpokládám, že koně se budou oblasti v blízkosti včel sami vyhýbat.

Viz také komentář u článku:
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0907/nemaji-cesti-vcelari-ve-mestech-prilis-volnosti

4 stanislav stanislav | E-mail | 21. května 2010 v 8:17 | Reagovat

Dobry deň, som člen obecného zastupitelstva a riešime podobný problém. V blízkosti úlov bola vymeraná a postupne vystavaná nová ulica približne so 7 rodinými domami. Obývatelia majú takmer všetci malé deti a majú obavy o ich zdravie. Existuje zákon kolko minimálne môžu byť umiestnené úle od obytnej zóny. ďakujem za infomáciu.stanislav

5 Eman Eman | E-mail | Web | 21. května 2010 v 11:37 | Reagovat

Nevím o zákonu, který by nějak reguloval umístění úlů a jejich počet v zástavbě domů. Je to naše chyba. Myslím si, že obecní zastupitelstvo by mělo mít "páky" na omezení chovu jakéhokoli zvířectva. Obecní vyhláškou by se to mohlo regulovat. Zatím v každé druhé vesnici jsou 1-2 včelaři většinou dědici a nejsou problémy. Rozumný včelař by měl udělat opatření (mírné kmeny včel, živý plot nebo hradba, umístění a nasměrování česen, počet včelstev atd...) a jít poměrům vstříc. Obec by mu zase mohla na oplátku poskytnout nějaký kout za vesnicí, kam by si postavil kočovný vůz. Důležitá je dobrá vůle z obou stran. Rojící se včely ve většině případů nejsou nebezpečné, jsou nasáté medem a  mají jiné starosti než bodat.

6 Dawid Dawid | E-mail | Web | 15. února 2012 v 13:54 | Reagovat

Heej tak to je libovýý

7 Venca Venca | E-mail | Web | 26. března 2012 v 14:11 | Reagovat

Tak to jo, jo

8 Jana Jana | E-mail | 5. června 2013 v 18:37 | Reagovat

Dobrý den, v neděli se nám stala věc, na kterou nikdo z naší rodiny nezapomene. Jen ve zkratce, otec je silný alergik, před 13 lety byl v kómatu, když ho píchla včela, mamka je také alergická...soused má včely a každým rokem se pravidelně rojí na naší zahradě. V neděli 2.května se vyrojily a ubodali našeho psa, dostal několik set žihadel a i přes okamžitou pomoc bohužel zemřel. Se sousedem není řeč. Nenajde se právník, který by nám pomohl a já se ptám na co mám čekat až mi včely ubodají děti?? Přece musí existovat opatření, aby se toto nemohlo opakovat!!

9 Eman Eman | 5. června 2013 v 19:23 | Reagovat

[8]: Agresivní roj je u nás výjimečná věc. Já se s takovým rojem setkal předevčírem poprvé a vysvětluji si to i počasím, že včely v roji byly snad hladové. Roje včel v 99% případů nejsou agresivní a v minulosti jsem roje snímal bez problémů i bez ochrany. Může v tom být i genetika, vliv blízkých agresivních včel. Ubodání psa bych nahlásil na policii a udělal sousedovi taky problémy, aby se zamyslel a vyměnil včelí matky za mírný druh. Problém bude s důkazy, čí byl roj. Kdyby váš pes prokousal plot a pokousal sousedovi děti, taky by to řešila policie.

10 Jana Jana | 5. června 2013 v 20:29 | Reagovat

[9]:Právě důkazy jsou ten problém, je to slovo proti slovu, ale v blízkosti nikdo žádné včely nemá takže je velice pravděpodobné, že byly od souseda (vzdálenost jeho včel od našeho plotu cca 4 m, podala jsem na obec stížnost, ale nemyslím si, že nám pomohou a policie nám doporučí předat věc soudu - je to bezradnost, proti včelám nic nemám (kromě fóbie), ale i přesto je toleruji, nemohu jen pochopit arogantní chování včelařů a jejich přístup, je to opravdu beznaděj...

11 http://arlettegaffrey.com http://arlettegaffrey.com | E-mail | Web | 28. června 2016 v 6:58 | Reagovat

Love to read it,Waiting For More new Update and I Already Read your Recent Post its Great Thanks. http://arlettegaffrey.com/hungry-shark-apk-mod-download-latest-version/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama