Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Vědci z washingtonu stopují zdroje CCD.

31. července 2009 v 8:28 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Nedávný výzkum prováděný vědci na Washington State University

naznačuje dva potenciální přispěvatelé k nemoci hroucení včelstev (Colony Collapse Disorder (CCD)), záhadné nemoci, která pomalu vyhladila v posledních letech velký počet včelstev po celých Spojených Státech. Mohly by to být stopy pesticidů často nacházené ve starých plástech a nový mikroskopický patogen tiše se šířící po oblastio Severozápadního Pacifiku a jiných regionech země.
Ve výsledku projektu financovaného částečně regionálními včelaři a zemědělským výzkumným centrem univerzity, se profesor entomologie Walter (Steve) Sheppard a jeho tým domnívá, že úspěšně zúžili potenciální seznam pachatelů kolapsu včelstev.


"Sledovali jsme jako první věc úrovně pesticidů ve vosku ve starých plástech, řekl Sheppard.
Jeho skupina objevila v plástech napadených včelstev CCD, které dodal U.S. Department of Agriculture, dosti vysoké úrovně reziduí mnoha pesticidů". Další experimenty ukázaly že včely chované v těchto úlech mají významně zkrácenou životnost.
Výzkumníci zaznamenali, že typy stop chemikálií nalezených v testovaných plástech zahrnovaly insekticidy, herbicidy, akaricidy a fungicidy.
Jedna snadná metoda řešení takové chemické kontaminace je pro včelaře měnit plásty častěji. V Evropě mění včelaři plásty každé tři roky.

"V USA jsme nezdůrazňovali tuto praxi a tak není skutečná shoda o tom jak často by včelaři měli dělat tuto změnu, " řekl Sheppard. "Nyní víme že je to nutné dělat častěji."
Další hledisko práce prováděné doktorandem Matthew Smartem je zaměření na vliv microsporidiální pathogen známý jako Nosema ceranae, který napadá schopnost včely zpracovávat potravu. Mnoho včelařů to považovalo za kouřovou clonu za kolapsem včelstva.


"Nosema ceranae byla pouze nedávno popsána v USA, poprvé v roce 2007," řekl Sheppard. "Ale zatím nikdo skutečně nezaznamenal, že by se rozšířila po celé zemi."


Smart mapoval spoustu včelstev jak v Pacific Northwest tak i v California, a zjistil že nový patogen je velmi rozšířený.


Dřívější výzkum Shepparda zjistil, že patogen je houževnatý škůdce ke zdolání. Z 24 včelstev kontrolovaných na začátku 2008, Nosema se vysoce rozvinula ve většině ze vzorků včel. Včelař Eric Olson z Yakima, Washington řekl, že ošetřova svá včelstva velkými dávkami antibiotika fumagillinu, ale byl překvapen výsledky.
"Mělo to způsobit buď zmizení Nosemy nebo alespoň snížení," řekl Olson. "Ale místo toho se úrovně zvedly."


____________________________________________________________

Na konferenci BEE-L k tomu výšeuvedenému článku poznamenává Juanse Barros toto:

Myslím že N. ceranae může být "druhý smrtelný stresor". Kontaminace vosku by mohla být další. Varroa je určitě ten první a hlavní. Také špatná podzimní výživa. Dejme je dohromady.

V mém vlastním experimentu tady na jihu Chile jsem ošetřoval "špatně a pozdě" s kyselinou mravenčí asi 1000 včelstev. Z nich jsem nechal 80 bez fumagillinu. Všechny byly řádně krmeny.

Těch 920 "s fumagilinem na podzim", byly plné varroa (>10%) ke konci června (tady je zima) ale žádné neuhynulo a bylo tam dostatek populace. Nebyl téměř žádný plod na konci června. Ošetřili jsme je amitrazem (pozn.: u nás v ČR to je Varidol) a budeme je brzy kontrolovat. Krmíme je mezitím cukrem a pylovými plackami.

Z dalších 80, "70 zmizelo " (příčiny velmi podobné CCD, žádné včely, hodně zásob). Z 10 zbylých si myslím že jenom 4 to zvládnou do zbytku zimy.

Co mě překvapilo je vysoké napadení Braula coeca (piojo) (Včelomorka obecná) v 10 přežívajících včestvech.

Funguje vůbec na Braula kyselina mravenčí? Co nám to říká? Mysleli jsme si, že jsme Braulu vyhubili tvrdými chemikáliemi.
http://www.dave-cushman.net/bee/braula.html


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 31. července 2009 v 13:35 | Reagovat

Opravdu i u nás (u mne) se včelomorka (Braula) začala objevovat. Dříve ojediněle. Nyní více. Také jsem možná nyní ve "stáří" pozornější.

2 anton Turčáni anton Turčáni | E-mail | 1. srpna 2009 v 7:56 | Reagovat

K /1/- ja som od doby používaniu amitrazu nezaznamenal výskyt včelomorky vo včelstvách, fumigáciu využívam doteraz. V minulosti som pomerne dosť často zbavoval matky parazita cigaretovým dymom na papierovej podložke pod skleným pohárom. Raz som matku zbavil 16-tich včelomoriek a raz som matku poslal do včelárskeho neba (udusila sa dymom).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama