Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Vědci z washingtonu stopují zdroje CCD.

31. července 2009 v 8:28 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Nedávný výzkum prováděný vědci na Washington State University

naznačuje dva potenciální přispěvatelé k nemoci hroucení včelstev (Colony Collapse Disorder (CCD)), záhadné nemoci, která pomalu vyhladila v posledních letech velký počet včelstev po celých Spojených Státech. Mohly by to být stopy pesticidů často nacházené ve starých plástech a nový mikroskopický patogen tiše se šířící po oblastio Severozápadního Pacifiku a jiných regionech země.
Ve výsledku projektu financovaného částečně regionálními včelaři a zemědělským výzkumným centrem univerzity, se profesor entomologie Walter (Steve) Sheppard a jeho tým domnívá, že úspěšně zúžili potenciální seznam pachatelů kolapsu včelstev.


"Sledovali jsme jako první věc úrovně pesticidů ve vosku ve starých plástech, řekl Sheppard.
Jeho skupina objevila v plástech napadených včelstev CCD, které dodal U.S. Department of Agriculture, dosti vysoké úrovně reziduí mnoha pesticidů". Další experimenty ukázaly že včely chované v těchto úlech mají významně zkrácenou životnost.
Výzkumníci zaznamenali, že typy stop chemikálií nalezených v testovaných plástech zahrnovaly insekticidy, herbicidy, akaricidy a fungicidy.
Jedna snadná metoda řešení takové chemické kontaminace je pro včelaře měnit plásty častěji. V Evropě mění včelaři plásty každé tři roky.

"V USA jsme nezdůrazňovali tuto praxi a tak není skutečná shoda o tom jak často by včelaři měli dělat tuto změnu, " řekl Sheppard. "Nyní víme že je to nutné dělat častěji."
Další hledisko práce prováděné doktorandem Matthew Smartem je zaměření na vliv microsporidiální pathogen známý jako Nosema ceranae, který napadá schopnost včely zpracovávat potravu. Mnoho včelařů to považovalo za kouřovou clonu za kolapsem včelstva.


"Nosema ceranae byla pouze nedávno popsána v USA, poprvé v roce 2007," řekl Sheppard. "Ale zatím nikdo skutečně nezaznamenal, že by se rozšířila po celé zemi."


Smart mapoval spoustu včelstev jak v Pacific Northwest tak i v California, a zjistil že nový patogen je velmi rozšířený.


Dřívější výzkum Shepparda zjistil, že patogen je houževnatý škůdce ke zdolání. Z 24 včelstev kontrolovaných na začátku 2008, Nosema se vysoce rozvinula ve většině ze vzorků včel. Včelař Eric Olson z Yakima, Washington řekl, že ošetřova svá včelstva velkými dávkami antibiotika fumagillinu, ale byl překvapen výsledky.
"Mělo to způsobit buď zmizení Nosemy nebo alespoň snížení," řekl Olson. "Ale místo toho se úrovně zvedly."


____________________________________________________________

Na konferenci BEE-L k tomu výšeuvedenému článku poznamenává Juanse Barros toto:

Myslím že N. ceranae může být "druhý smrtelný stresor". Kontaminace vosku by mohla být další. Varroa je určitě ten první a hlavní. Také špatná podzimní výživa. Dejme je dohromady.

V mém vlastním experimentu tady na jihu Chile jsem ošetřoval "špatně a pozdě" s kyselinou mravenčí asi 1000 včelstev. Z nich jsem nechal 80 bez fumagillinu. Všechny byly řádně krmeny.

Těch 920 "s fumagilinem na podzim", byly plné varroa (>10%) ke konci června (tady je zima) ale žádné neuhynulo a bylo tam dostatek populace. Nebyl téměř žádný plod na konci června. Ošetřili jsme je amitrazem (pozn.: u nás v ČR to je Varidol) a budeme je brzy kontrolovat. Krmíme je mezitím cukrem a pylovými plackami.

Z dalších 80, "70 zmizelo " (příčiny velmi podobné CCD, žádné včely, hodně zásob). Z 10 zbylých si myslím že jenom 4 to zvládnou do zbytku zimy.

Co mě překvapilo je vysoké napadení Braula coeca (piojo) (Včelomorka obecná) v 10 přežívajících včestvech.

Funguje vůbec na Braula kyselina mravenčí? Co nám to říká? Mysleli jsme si, že jsme Braulu vyhubili tvrdými chemikáliemi.
http://www.dave-cushman.net/bee/braula.html


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 31. července 2009 v 13:35 | Reagovat

Opravdu i u nás (u mne) se včelomorka (Braula) začala objevovat. Dříve ojediněle. Nyní více. Také jsem možná nyní ve "stáří" pozornější.

2 anton Turčáni anton Turčáni | E-mail | 1. srpna 2009 v 7:56 | Reagovat

K /1/- ja som od doby používaniu amitrazu nezaznamenal výskyt včelomorky vo včelstvách, fumigáciu využívam doteraz. V minulosti som pomerne dosť často zbavoval matky parazita cigaretovým dymom na papierovej podložke pod skleným pohárom. Raz som matku zbavil 16-tich včelomoriek a raz som matku poslal do včelárskeho neba (udusila sa dymom).

3 RonaldNaf RonaldNaf | E-mail | Web | 11. října 2017 v 19:08 | Reagovat

?Essay Producing Help Always In Time
College Essay
College Essay Creating
UrgentEssayWriting.com has a reputation for producing quite possibly the most exceptional college essay creating for absolutely any purpose. Whether you will be in college and struggling with essay assignments or a very high school student stressing over admissions and scholarship essays, we have the writers to help you. Likewise, if you happen to are an undergraduate student from the throes of producing personal statement essays for graduate school admissions, we have creative and skilled writers who craft amazing and compelling essays that grab and keep attention.
Choose the paper you will need
Put as quite a bit detailed instructions as you could
The best best suited writer is assigned
Download the completed paper
Academic College Essays
Students will face virtually every type of essay assignment in most every course as they progress through their college programs. And at any time you are presently in college, you understand that, to put in writing sensible college essays, you know that you simply need to carry out several steps:
Decide over a topic and produce a thesis
Conduct research if it will be required
Pull all from the research together
Produce a rough draft
Revise and craft a final draft.
In the event you really need to do this several times with the course of the couple of weeks, it is painless to become just overwhelmed with the amount of operate involved. And if you decide to struggle with producing or are and ESL student, producing a college essay is even a whole lot more burdensome. We urge anyone who is having trouble to contact us and see all that we can do for you.
Choose Carefully
College essay composing solutions are not all the same! Many students think that they can just conduct a Google search and choose one particular at random. This is really risk, due to the fact that various of these are really fraudulent. They haven't policies to guarantee original composing or customer satisfaction; they do not use writers with academic degrees and exceptional composing skills; they do not have any “service after the sale;” as well as the chances of finding poor premium crafting, fake resources, and plagiarized content is pretty huge.
To the other hand, at any time you want just the opposite of that just described, then you will absolutely need to come to UrgentEssayWriting.com. Below you will pick all that a trustworthy and responsible college essay composing support should be.
You will get a professional writer by having an academic degree from the discipline of your topic. If, for example, you may need a persuasive essay relating to the Affordable Care Act for a political science course, your writer will have a Master’s degree in political science; in case you are a graduate student in industry and demand a case study, your writer will have a Ph.D. in business enterprise.
You will have a messaging method that permits you to definitely speak directly with your writer, so which you can insert any a little more material, ask about progress, and request changes to your final essay as soon as you want them.
You will have 24-hour accessibility to our customer services department once you must have anything or have any questions
You will have guarantees of privacy, of whole satisfaction, and of only original research and producing, implementing by far the most best suited and relevant resources.  <a href=http://puspaagrojatim.com/distinguishing-between-the-things-in-the-handle/>essay writer</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama