Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Účinky množství inseminace na fyziologii včelí matky

19. července 2009 v 10:04 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Páření má hluboký vliv na fyziologii a chování samic hmyzu a ve včelích matkách (Apis mellifera) jsou tyto změny trvalé.

Matky se páří s několika samečky v krátkém období, v ranném stádiu dospělého života, a krátce poté začínají klást vajíčka. Kromě toho se feromonové profily oplodněných matek liší od těch z panenských matek, a tyto feromony regulují mnoho různých aspektů chování dělnic a organizace včelstva. Ačkoli je zřejmé, že páření způsobuje dramatické změny v matkách, není jasné, jestli počet páření má jemnější účinky na fyziologii matky nebo na vzájemné působení matka - dělnice; ve skutečnosti vliv vícenásobného páření na fyziologii samiček nebylo obšírněji rozebíráno.

Vzhledem k tomu, že není možné kontrolovat páření matky v přírodě, použili jsme instrumentální inseminace a porovnávali matky oplodněné spermatem od buď jednoho trubce (single-drone inseminated, nebo SDI), nebo 10 trubců (multi-drone inseminated nebo MDI). Použili jsme pozorovací úly k monitorování přitažlivosti dělnic k SDI nebo MDI matkám ve včelstvech a klíckové studie k monitorování přitažlivosti dělnic k panuškám, výtažků mandibulárních žláz SDI a MDI matek (hlavní zdroj feromonů matky). Chemické profily z mandibulární žláz panušek, SDI, a MDI matek byly charakterizovány pomocí GC-MS (Gas Chromatography-Mass Spectrometry). Nakonec jsme se měřili u SDI a MDI matek úrovně vyjádření genu mozku spojeného s fotocitlivostí včelích dělnic (Amfor).

Zde jsme poprvé prokázali, že množství inseminace významně ovlivňuje chemické profily mandibulární žlázy, vzájemné působení matka - dělnice, a vyjádření genů mozku. Další výzkum bude nezbytný pro objasnění mechanismu základů pro tyto účinky: objem inseminace, množství spermatu a seminální bílkoviny, a genetické rozmanitosti spermií mohou být důležité faktory, které přispívají k této hluboké změně ve fyziologii včelí matky, v chování matky a sociálních interakcích ve včelstvu.

Effects of Insemination Quantity on Honey Bee Queen Physiology
Freddie-Jeanne Richard,1,2,3 David R. Tarpy,1,3 and Christina M. Grozinger1,2,3*
1Department of Entomology, North Carolina State University, Raleigh, North Carolina, United States of America


http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?pmid=17912357
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jiří Junek Jiří Junek | E-mail | 29. září 2010 v 8:20 | Reagovat

Ahoj, doporučuji článek na toto téma Promiskuita jako účel  otištěný na Osel.cz
Jirka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama