Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Revoluce včelařských amatérů v Anglii

20. července 2009 v 10:44 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Včelstva jsou ničena nemocemi, ale nová vlna koníčkářů s úly na svých zahradách by mohla být klíčem k obnovení populace včelststev.

Včelařství vzkvétá. Vedoucí britská organizace pro hmyz se snaží uspokojit poptávku od rádoby včelařů. Navzdory obavám, že britské včely jsou ohroženy katastrofálním úbytkem, ze kterého se nemusí vzpamatovat, rostoucí počet celebrit mezi včelaři pomáhají zvyšovat zájem o včelaření.

Kurzy včelařství jsou přeplněny žádostmi a lidé jsou na čekacích seznamech pro další rok. Téměř 1000 rádoby včelařů žádalo tento rok o 60 míst v začátečnickém kurzu v Londýně. A situace se opakuje po celé zemi, kde Britská asociace včelařů (British Beekeepers' Association (BBKA)) má raketový nárůst členů o téměř 50 procent od roku 2007 z 10,000 na 14,500.

Společnost, která vytvořila obrovsky populární kurník na slepice, který zvýšil zájem o chov slepic ve městech, plánuje to zpeněžit tento měsíc, kdy vypustí na trh nový plastový úl. Profil včelařů se mění rychle, podle Tima Lovatt, president BBKA: "Průměrný věk klesá pozoruhodně. Býval kolem padesáti až šedesáti, ale nyní je pod čtyřicet. Také vidím více dětí, které se zapojují, a také rostoucí počty žen."

Maloobchodníci se snaží využít tento trend. Fortnum & Mason, v centru Londýna, začnou prodávat med příští měsíc z vlastních úlů na střeše. A hosté v hotelu Royal Lancaster Hotel blízko Londýnského Hyde Parku mohou mít med ze včel na hotelové střeše. Zájem o všechny věci související se včelami se rozšířil na Hollywoodské hvězdy: herec Samuel L Jackson nedávno koupil Scarlett Johansson a manželovi Ryan Reynoldsovi včelí úl jako svatební dar. "Scarlett," řekl, "pořád mluvila o tom jak včely umírají a planeta zahyne."

Včely budou ústřední téma v "Pestivalu", události na London South Bank příští měsíc. Omlet, společnost za Eglu, uvádí na trh Beehaus (Včelí dům) za dva týdny. Trvalo 18 měsíců vyvinou jásavě zbarvený, plastový úl. Přijde v různých barvách včetně červené, zelené, žluté a a purpurové.
Johannes Paul, jeden z týmu kolem nového úlu řekl: "Vypadá to jako druh měsíčního přistávacího modulu a je jako hmyz. Myslíme si, že se bude líbit městským včelařům a je mnohem modernější a současnější než tradiční úly."
Kompletní sestava jasně cílená na chytlavou "zelenou libru" ekologicky uvědomělých Britů, včetně včelařského klobouku a ochranného oděvu, bude stát £495. Mr Paul dodal: "myšlenka je zjednodušit věci a udělat to všechno dostupnější."

Včely jsou životně důležité pro opylování základních potravinových plodin a měkkého ovoce. Ale zdroje včel jsou omezené. V minulých několika letech, včelstva trpěla velkými ztrátami, hlavně kvůli nemoci způsobené roztočem varroa; včelí populace spadla o 30 procent během zimy 2007-08, podle BBKA. Kolaps v počtu včel ohrožuje proces opylování, který má hodnotu stovek milionů v SK každý rok.

Výbor pro veřejnost nárokoval financování pro výzkum včel, protože peníze jsou sdíleny s výzkumem jiného hmyzu. Předseda výboru Edward Leigh žádá o oddělené financování. "Včely umírají a včelstva se ztrácejí alarmujícím tempem. To je varující a nejenom kvůli opylování plodin mají včely cenu odhadovanou na £200 milionů liber za rok v Britské ekonomii."

Rowena Young, 37, včelařský nováček žijící v Londýně, je jedna nových včelařek. "Byla jsem překvapena jako kdokoli, kdo zjistil, že chovám včely," připouští. "Ale když jsem četla o ztrátách včelstev cítila jsem povinnost něco s tím udělat." Před dvěma měsíci dostala první úl. "Každý začátečník si myslí že včely znamenají žihadla a je odstrašující otevřít úl s až 60,000 včelami uvnitř. Ale chov včel je snadnější a také těžší než lidé očekávají.
"Rychle se naučíte že včely jsou docela spokojené, když se jim vrtáte v domově, pokud používáte pomalé a účelné pohyby. Všechno se zdá být se světem v pořádku, jestliže se včely starají o své věci takovým způsobem jak mají."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 copilot copilot | Web | 7. září 2016 v 17:22 | Reagovat

online pujcky telč :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama