Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Panenské matky se páří na trubčích shromaždištích

1. července 2009 v 22:29 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Včelí matky jsou oplodňovány samečky včel - trubci - za letu.

Trubci vylétají ze svých včelstev každé odpoledne (pokud to roční doba a počasí dovolí) a hledají panenskou matku. Studie z jiných částí světa a Spojených států prováděné v letech 1960 - 1970 odhalily, že trubci se shromažďují na stejných zvláštních místech každý den a rok. Tato shromaždiště mají různé velikosti ale často asi 100 m v průměru a v těchto oblastech létají ve větší výšce než 12-20 m, až 60 m, vylétnou jakmile opustí včelnici nebo létají mezi shromaždišti.

Počátkem 1985 jsme použili upravený radar s rotačním parabolickým talířem ke sledování trubců a k lokalizaci shromaždišť.

Obrázek ukazuje obrazovku radaru na které je pozorováno velké trubčí shromaždiště. Nejprve nahoře na obrázku, zleva doprava, čísla značí že rok byl (19)89, 89 den. Další čísla udávají že bylo 3:01 MST. Právě pod časem je úhlová elevace radarového paprsku nad horizontem. Uvnitř kruhů je střed umístění radaru, první kruh je o poloměru 463 metrů a vnější kruh má pooměr 926 metrů. Tudíž velká oblast, nebo skutečný rozsah prostoru byl pozorován každé 2 vteřiny (rychlost rotace talíře). Všechny tečky uvnitř kruhů jsou trubci včel. Jak můžete vidět, mnoho trubců je shromážděno ve zvláštní oblasti (trubci v tomto pohledu jsou mezi 40-50 m nad zemí) asi 100 široké a 200 m dlouhém prostoru. Ve skutečnosti trubci v tomto obrázku jsou vidět jako řez skrz střed shromaždiště. Dokonce je vídět více trubců na řezec 4 a 5 stupních na vrcholu oblasti na 7.1 stupni řezu vrcholí 60 m nad zemí. Pomocí pohybování radaru a provádění takových pozorování, jsme zjistili 28 takových shromaždišť a dokumentovali jsme spojovací letové dráhy mezi nimi.

Tyto studie jsou popsány ve zprávě "Honey bee drone flyways and congregation areas, radar observations", 1992 in Jr. Kansas Entomological Society, 65:223-230 written by G.M. Loper, W.W. Wolf, and O.R. Taylor, Jr.

http://gears.tucson.ars.ag.gov/rf/dca/dca.html

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama