Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Opravdu jsou důvody pro zrušení vyšetření zimního spadu ze včel?

6. července 2009 v 9:58 | Eman |  Varoáza
Tento článek je reakce na tyto články z Moderního Včelaře 3/2009.

Série tématických článků má snad za úkol zpochybnit a snad zrušit naši českou specialitu zimní monitoring počtu roztočů ve včelstvech. Série končí článkem s přímou kacířskou myšlenkou "přestat s vyšetřováním zimní měli". Myslí to redakce časopisu vážně?

V článcích je obsaženo hodně pravdivých zkušeností s monitoringem. Jsou to ale, podle mého názoru, výjimky potvrzující pravidlo. S čím ale vřele souhlasím, je naplnění hesla: " Důvěřuj, ale prověřuj. " Je zde určitě trestuhodný postup veterinární správy, která něco nařizuje, ale nijak potom nekontroluje provádění. Nebo alespoň o tom nemám žádné informace a výsledky kontrol veterinární správa dobře tají.

Je snad pro pracovníky veterinární správy příliš náročné v zimě vyjmout namátkou 2-3 vzorky z každé základní organizace, nebo okresu, nahradit je připravenými testovacími vzorky s předem známým počtem roztočů a ty pak spolu s ostatními poslat do laboratoří? Mezitím je dost času spočítat standardní metodou roztoče ve vyjmutých vzorcích. Protokoly odchází a vrací se na inspektoráty KVS a vrácené hodnoty v protokolech pak porovnat a správné hodnoty opravit a doplnit. Musí si to dělat někteří šťouraví včelaři a nekontrolovaně zpochybňovat celkové výsledky?

Podobné testování kvality vyšetřování laboratoří by se mělo provádět i se vzorky k vyšetření moru včelího plodu. Takové kontrolní postupy by měly být samozřejmostí práce veterinární správy a nám včelařům by se o tom měly dostávat rychlé a přesné informace. Veterináři za nás včely chovat nebudou a my si bez pomoci zákona a pracovníků VS s některými našimi včelaři neporadíme. Jsme odsouzeni k vzájemné spolupráci.

Přesto tyto některé zmíněné nedostatky tu nejsou dostatečné důvody pro zrušení zavedené praxe vyšetřování vzorků spadu, která se dokonce v poslední sezoně začala financovat z rozpočtu ministerstva.

V minulých letech, po vypuknutí nákaz moru včelího plodu, se někde tyto zimní vzorky také vyšetřují na přítomnost spor moru a většinou byly výsledky trefa do černého. Jak rychle se šíří morová nákaza jsme mohli porovnat v okolí Přelouče, kde byla vloni řada některých stanovišť vyšetřována opakovaně a z roku na rok se tam mor náhle objevil. Nebýt zimních vzorků a jejich věrohodné vyšetření, byla by morová kalamita v letošním divném roce neudržitelná. V některých oblastech po rychlém odkvetení jarní květeny nastává propad ve snůšce a nezvykle časné slídění a loupeže, jako nejčastější způsob šíření morové nákazy.

Závěrem chci podpořit zachování vyšetřování vzorků na varroázu. Je ale potřeba zlepšit kontrolu, zvýšit osvětu mezi včelaři a vyloučit skandální idiotské názory, které jsou v článcích MV zmíněny: ve zkratce - ten kdo nemá roztoče je dobrý včelař a naopak. Výsledky dobře správně odebraných a věrohodně vyšetřených vzorků jsou pro včelaře užitečnou informací do začátku sezony. Samozřejmě letní monitoring úrovně varroázy by měl být u včelařů samozřejmostí, bez ohledu na to, jestli se zapojí do internetového zpracování výsledků v systému VMS. Z počtu účastníků je z pochopitelných důvodů zřejmé, že internetový VMS je okrajová záležitost jen pro nadšence.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

O kolik % si myslíte, že by poklesl v ČR za 3 roky počet včelstev, pokud by se zrušily všechny vyhlášky SVS týkající se varoázy?

K žádnému poklesu by nedošlo
počet včelstev by se snížil o 10%
o 20%
o 30 - 50%
o více jak 50%

Komentáře

1 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | Web | 6. července 2009 v 12:35 | Reagovat

Odborné zimní vyšetření měli na spad roztoče chápu jako informaci o možné rezistenci na použitý akaricid. Z toho vyplývá následný postup v trávení. Chápu včelaře, co s tvrdými akaricidy nepracují, nebo jen v omezené míře, že mají takový názor.
Již 25 let se nic nezměnilo. Jsme nyní v Evropě a nevěřím tomu, že bude zase 25 let totéž. Je třeba vychovat generaci včelařů, kteří budou schopni včelařit bez tvrdých pesticidů. Nyní se jim říká "alternativní". Jak se bude říkat té většině, až to přijde befelem shora? - nazí v trní.
příroda je v selekci nepřizpůsobivých nekompromisní

2 Eman Eman | E-mail | 6. července 2009 v 12:58 | Reagovat

[1]: ..jako informaci o možné rezistenci na použitý akaricid

Rezistence na u nás schválené akaricidy se systematicky testuje. O té bychom měli vědět dříve, než z výsledků vyšetření spadu. V roce 2007, kdy došlo k bezpříkladným úhynům včelstev hlavně na varroázu a doprovodné virózy, to nebyla rezistence roztočů, ale nečekaný rychlý úder namnožených roztočů a téměř žádný letní monitoring. To by se již u informovaných a svědomitých včelařů nemělo v takové míře opakovat.

Pro mě ideální systém by byl bez nařízení a bez dotací. Kdo by nezvládl metody IPM, byl by bez včel a proč by mi to mělo vadit? Nemám tolik informací, ale takový příkazový systém jako je u nás snad nikde na světě neexistuje. Aktivistů, kteří jsou ochotni obcházet včelaře s léky a s kompresory je stále méně. Odměnu za dobré ošetřování by dostal včelař tím, že by mu včely zůstaly, nikoli z veřejných financí - čím větší lempl, tím víc dotací.

Naopak bych přitvrdil v kontrolách a eradikaci moru. Proti tomu není obrany (kromě metody R. Linharta :-)) a mor způsobuje velké nezaviněné ekonomické ztráty.

3 G.Pazderka G.Pazderka | 6. července 2009 v 16:04 | Reagovat

Pokud zvolím ctrl+f a zvolím varianty hesla "zrušení" v pdf, který je zdrojem a příčinou tohoto článků, výsledek je:

1x - nev"zruš"uje. (nemá souvislost)

Takže pokud Ti jde o rušení, nevím proč se oněj zde snažíš Ty.

Každá detekční metoda při vyšetření na VD má tolerance, za které mohou různé= vlivy. Pokud pozoruji, tak v táborech včelařských uskupení zrovna v tuto chvíly probíhají přes jejich časopisy domácí úkoly, které je jako článek - popis - zhodnocení zveřejňují. Nazývat takové články idiotským názorem je pěkně uhozené.

4 Radek Krušina Radek Krušina | E-mail | 7. července 2009 v 9:11 | Reagovat

[1]: "Odborné zimní vyšetření měli na spad roztoče chápu jako informaci o možné rezistenci na použitý akaricid."

Nesouhlasím.
Zimní monitoring, (pokud by byl víceméně věrohodný) je obrazem, jak se po zimě vyskytuje kleštík ve včelách.
Tvrdit, že je to obraz účinnosti či neúčinnosti léčiv, je podle mě nepravdivé. Je třeba přidat vědomé či nevědomé nezvládání metodiky, alternativní (více či méně oficiální) přístupy v léčení, a možná i další věci, které se nedají hodit na neúčinnost léčiv.

V podstatě s Emanovým článkem souhlasím.

Myslím, že zimní monitoring není zbytečný, zrušit ho je škoda, a nahradit celoplošným oficiálním letním je prakticky neproveditelné.

Radek Krušina

5 G.Pazderka G.Pazderka | 7. července 2009 v 10:55 | Reagovat

[4]: >Myslím, že zimní monitoring není zbytečný, zrušit ho je škoda, a nahradit celoplošným oficiálním letním je prakticky neproveditelné.  <
.......

SVS to vidí jinak. Viz:

http://www.svscr.cz/download.php?idx=3556

6 Petr Petr | E-mail | 7. července 2009 v 11:10 | Reagovat

[2]: Výborně příteli Emane,s tímto naprosto souhlasím,hlavně s tou metodou R.Linharta :-)Mě se totiž zatím v praxi osvědčilo vše,co mi zatím poradil a vypadá to dobře i s varoázou.Žádnýho brouka jsem zatím nenašel,i když ještě není všem dnům konec.Nedávno jsem s ním mluvil a říkal,že jste byl u něj na včelnici coby prohlížitel a odešel jste spokojen, takže to beru jako určitý důkaz pro jisté pány o funkčnosti jeho chovatelských metod a všem je vřele doporučuji. Akorát je potřeba u toho pochopit vše správně a taky to ve správnou dobu udělat!  8-)

7 Radek Krušina Radek Krušina | E-mail | 7. července 2009 v 11:40 | Reagovat

[5]: "SVS to vidí jinak. Viz"

Nějak to tam nevidím. :-)
Pořád zimní vyšetření měli a letní celopološné organizované (naštěstí) ani náznakem.

Sice je tam zmínka o tom, jak veterina požaduje na okrese vytipovat zodpovědné včelaře, kteří budou dávat k dispozici výsledky svých pozorování napadení trubců a spadu, ale to je něco jiného než celoplošný povinný letní monitoring měli.

Pokud by někdo něco takového vymyslel, potom bych rád věděl, kdo to bude organizovat v době, kdy je spousta práce u včel.
Pokud to bude na důvěře k zodpovědným (v dobrém řečeno volům), potom to je postavené na důvěře, a kdo ponese zodpovědnost za nezdary, když někde uhynou včely?
Budou se Ti dobrovolníci obviňovat bez důkazů, že falšovali výsledky?  :-D  :-D  :-(

8 Petr Petr | E-mail | 7. července 2009 v 12:28 | Reagovat

Já si myslím,že inteligentní včelař by měl být natolik zodpovědný,aby si svá včelstva monitoroval sám pořád a bez jakýchkoliv nařízení.Když to dělám zároveň s běžnými úkony,nezabere to nic moc času navíc a hlavně je to v mém zájmu.Když máte psa,taky se staráte aby byl zdráv i když vám žádný med nepřinese!

9 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | Web | 7. července 2009 v 13:18 | Reagovat

/4/
V praxi je to obraz o schopnosti včelařské obce fumigovat a nátlak na lajdáky, aby se trochu starali. Pokud se tato činnost provede dobře, nezáleží až tak moc na tom, jak bylo včelstvo napadeno. Hodnotit zamoření po vyvraždění? o čem to je? Jediná smysluplná informace je o rezistenci. Ze zimního spadu nelze předpovídat na sezonu. Mnoho včelařů si naivně myslí, že když mu za zimu ve včelstvu spadnou 4, že to bude katastrofa a naopak, že když nespadlo nic, že to bude OK. Tak to není. A tak si vysvětluji původní článek jako apel na to, že vložené úsilí a peníze by bylo možné ve prospěch věci využít lépe.
/7/
Právě proto, že tu jsou opečovávaní lajdáci, je stav, jaký je. Až bude vše na jejich zodpovědnosti, tak lajdáků přirozeně ubude. Je škoda držet při životě neživotaschopné, kteří měli dost času se přizpůsobit. Díky tomu ubude i potenciálních šiřičů moru.
Z pohledu varroozy nemám obavy z toho, že vedle mne je včelařící lajdák.

10 G.Pazderka G.Pazderka | 7. července 2009 v 14:20 | Reagovat

[7]: Radek Krušina | E-mail | Dnes v 11:40 | Reagovat

[5]:: "SVS to vidí jinak. Viz"

Nějak to tam nevidím. :-)
Pořád zimní vyšetření měli a letní celopološné organizované (naštěstí) ani náznakem.
............
Mě už ani nepřekvapuje, když někdo začne v našem včelařství více pracovat a druhý hned nato, že taková práce likviduje, co tu dosud bylo. Proto obezřetně vynechávám téma s rušením zimního monitoringu a chci vědět, co kdo říká na letní. Celoplošnost je zatím irelevantní.

Popravdě jestli dojde pacient s metastázemi rakoviny k doktorovi, tak se opravdu nedá už moc dělat stejně, jako když včelaříci nemají ani včely na takový zimní monitoring, protože se unich neprovádí monitoring letní, třeba lokálně u několika včelařů.  

Takže nevím jestli má cenu diskutovat otom, že se docela ledy hnuly a veterina má nejen v monitorincích docela možnosti. Možnosti jako "orientovat" se oficiálně podle lokálních situací (VMS, monitoring přes místní dobráky) je docela v plošném měřítku změna.

Protože je známo, že úhyny také nikdy nejsou až tak plošné jak se na první moment zdá.

Jestli někdo má tolik práce, že nemá čas na monitorování spadu ve včelstvech co chová i v létě a podle toho řešit situaci s léčbou, neměl by náhodou s chovem včelstev raději přestat?

11 Eman Eman | E-mail | 7. července 2009 v 15:10 | Reagovat

[6]: .... jste byl u něj na včelnici coby prohlížitel a odešel jste spokojen, takže to beru jako určitý důkaz pro jisté pány o funkčnosti jeho chovatelských metod

Byl jsem tam a viděl jsem, to je pravda. Výsledek prohlídky negativní. Ale jako důkaz metod se to brát nedá. Však se obnova díla doporučuje na celém světě. Rozumný optimální kompromis je 1/3 plodiště za rok. Př. Linhart je v tomto extrém, který zde, pro velkou pracnost, asi nenajde mnoho následovníků. Včely má silné, nesmlouvavé, vyrovnané. Kvalita plodu z nejlepších, co jsem při prohlídkách viděl. To vše dohromady dává výsledky. Nikdy jsem netvrdil, že rady př. Linharta by mohly uškodit. Jen chci být objektivní.

12 Radek Krušina Radek Krušina | E-mail | 7. července 2009 v 15:58 | Reagovat

[10]: "Jestli někdo má tolik práce, že nemá čas na monitorování spadu ve včelstvech co chová i v létě a podle toho řešit situaci s léčbou, neměl by náhodou s chovem včelstev raději přestat?"

Sorry Gusto, ale motáš tu koše s baňama.
Vždyť tu nikdo nepíše, že by se nemělo v létě monitorovat.
Pokud je to na mě, tak upozorňuji na to, že s organizací monitoringu z měli jsou spojena organizační úskalí, a v sezóně to na někoho hodit mi přijde poněkud nefér. Je už jedno, jestli by to byla veterina nebo ČSV.

Článek se snaží vidět i pozitiva v zimním monitoringu - a ta se najít dají.
Třeba celoplošnost (vzorky ode všech chovatelů), proveditelnost (je zkušeností ověřeno, že vzorky umí odevzdat každý druh včelaře), zorganizovatelnost přes ČSV (balení vzorků, vyplňování formulářů, uhánění nezodpovědných, sumáře, odesílání,...), spojení s monitoringem moru, lesknáčka a možná i další.

Nedávno jsem četl zajímavý názor nějakého konzervativce: pokud není nezbytné něco zrušit, je nezbytné to nerušit.
Podle mě by to mohlo platit i na zimní monitoring. :-)

Nikdo tu nic nemá oproti letnímu monitoringu, pokud bude dobrovolný.

A taky si myslím, že jestli by někdo měl nebo neměl přestat včelařit, by mělo být na jeho uvážení, a nesouvisí to s letním monitoringem.

13 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | Web | 7. července 2009 v 18:05 | Reagovat

Přece ta úvaha tu byla řečena jasně. Zimní nebo letní. Myslím tím jeden jediný. Myslím, že jeden letní třicátého července mi řekne mnohem více než jeden zimní patnáctého ledna. Mohou hned distribuovat KM a G a nařizovat a prodávat a cíleně léčit a já to furt nějak nechápu, v čem je problém. Jestli někdo na podzim zapomněl zapálit knot, je to jeho blbost a kvůli takovým to fakt nemá cenu dělat (ten přestane automaticky včelařit vlastní blbostí) a křížové pokusy si snad dělá Dol sám. A jaký ještě argument to podpoří? Na takto naprosto jasně položené argumenty je třeba stejně jasně odpovědět. To, jestli je nebo není na to smetání v létě čas, to je asi tak, jako když mi právě hoří dům a já řeknu, že zrovna nemám čas ho dnes hasit.

14 G.Pazderka G.Pazderka | 7. července 2009 v 19:16 | Reagovat

[12]: Radek Krušina | E-mail | Dnes v 15:58 | Reagovat

Sorry Gusto, ale motáš tu koše s baňama.
Vždyť tu nikdo nepíše, že by se nemělo v létě monitorovat.
......................
No a o zimním monitoringu to někdo tvrdí? Rád bych tu nerozváděl nějaké koše a baně.

Takže stručně. S články

-LETOŠNÍ VYŠETŘENÍ MĚLI - Zázrak? Systematická práce včelařů, nebo si poradila příroda? [Ladislav POUŠEK]

-LETOŠNÍ VYŠETŘENÍ MĚLI - Varroóza na nule aneb Jak lze věřit výsledkům rozborů zimní měli? [Ing. Pavel BUŘINSKÝ]
-LETOŠNÍ VYŠETŘENÍ MĚLI - Aha, letošní výsledky rozboru zimní měli !? [Ing. Josef KALA]
-LETOŠNÍ VYŠETŘENÍ MĚLI - Několik důvodů proč upustit od vyšetření zimní měli na Varroa destructor [Ota ŠPALEK]

v Moderním včelaři souhlasím ve všem.

Jsou popisem našeho včelařství a jsou velmi výstižné. S domněnkou, že by něco redakce Moderního včelaře zanedbala nesouhlasím. Redakce otiskla problematiku v ucelené formě a srozumitelném sledu. Toliko k nadpisu tohoto článku.

15 Eman Eman | E-mail | 7. července 2009 v 20:46 | Reagovat

[14]:... souhlasím ve všem

Já tedy souhlasím pouze v něčem. Ale nikdo není neomylný, ani redakce, ani my. Bohužel si myslím, že podobné názory a provokativní články, bez jasného stanoviska redakce k problému, mohou narušit důvěru státní veterinární správy v poctivost koncepce MV a to by byla škoda. Buďme realisti, letní monitoring tu u nás bude dělat maximálně 10% včelařů. A to si fandím. Vždyť vložit Gabon je tak snadné a je to rána jistoty. Je potřeba rozlišit odpovědný postup a provokace. Arabské přísloví: "Psi štěkají a karavana táhne dál"

16 Karel Karel | 7. července 2009 v 23:43 | Reagovat

/14/
Buďme realisti, letní monitoring tu u nás bude dělat maximálně 10% včelařů. A to si fandím
-----
Prosím o odhad, kolik % lidí by zodpovědně léčilo na podzim a v zimě a odevzdávalo měl na vyšetření, kdyby na ně nikdo nedohlížel a a v některých případech je k tomu nedohnal, nebo neudělal za ně. Potom je těch 10% zajímavý argument.
Já si myslím, že letní monitoring dělá asi tak 1-2% včelařů u 1promile stavu včelstev v ČR. 10% je až moc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama