Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nemají čeští včelaři ve městech příliš volnosti?

1. července 2009 v 13:59 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Myslím že mají a ani si toho neváží.

Jak jsem psal v dřívějším článku, tak včelaři v New Yorku městě chovají včely v ilegalitě a riskují vysokou pokutu, když si na ně někdo bude stěžovat. V současné době vzniká velký tlak na změnu tohoto restriktivního zákona.

Ale v Minneapolis letos vydali nařízení, které reguluje včelařství. Pravidla pomáhali sestavit včelařští odborníci. Podívejme se letmo na některé zajímavé detaily regulace včelaření v Mineapolis, stát Minnesota. O podobné nařízení, které by povolilo a regulovalo chov včel nyní usilují včelaři v New Yorku:

http://www.ci.minneapolis.mn.us/council/2009-meetings/20090424/docs/Honeybees-Ch-74-Ordn.pdf

Chovat včely může jen na základě povolení, kde jsou určeny počty včelstev a příslušenství. Žadatel o povolení musí splňovat požadavky na vzdělání, dále doložit písemný souhlas 80% obyvatel nemovitostí v dosahu 35 m od hranic pozemku se včelami a souhlas 100 % uživatelů nemovitostí přilehlých k pozemku se včelami. Poplatek za povolení je $100 dolarů a 50 dolarů každý rok za obnovení povolení.

Včelstva musí být chována na rozebiratelných rámečcích, které musí být použitelné a v řádném stavu. Včelař musí včelám zajistit vodu předem a po celou sezonu aktivity včel.

Včelař nesmí ponechat volně přístupné plásty a jiný materiál, který by mohl vyvolat loupeže.
Nejkratší vzdálenost úlu od hranice pozemku může být minimálně 8 m. Před úlem musí být letová bariéra jako je zeď, hustá vegetace 1.8 m vysoká nebo vyšší a 3 metry na každou stranu úlu. Ostatní hranice pozemku musí být vysoké 1.2 m zdi, nebo husté vegetace.

Celý pozemek musí být zabezpečen plotem blokujícím přístup. Každý včelař musí udržovat včelařské vybavení v dobrém stavu, včetně natírání úlů, a zabezpečení nepoužitého vybavení před povětrností, potenciální krádeže a vandalizmu a před obsazováním roji. Porušení tohoto nařízení je i v případě že zrovna včelař záměrně nechová včely.

Hustota včelstev v závislosti na velikosti pozemku:

Při pozemku velikosti do 2000 m2 může chovat včelař maximálně 2 včelstva,
Od 2000 m2 do 3000 - max. 4 včelstva. Více jak 3000 m2 ale méně jak 4000 m2 max. 6 včelstev. Na pozemku velikosti 4001 - 20000 m2 max. 8 včelstev. Na pozemku více jak 20000 je počet včelstev jen na povolení úřadu.

Výjimku nad limitovaný počet včelstev tvoří chycené roje maximálně 30 dní od data usazení.

Nejméně 70 m od kteréhokoli úlu musí zůstat pozemek neobděláván.

Vzpomněl jsem si jak můj hrdina Švejk povídal Bretschneiderovi v hospodě U Kalicha:
Náš obrlajtnant Makovec, ten nám vždy říkal: ,Disciplína, vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech, ale vojna z vás udělá lidi, vy blbouni pitomí.` A není to pravda? Představte si park, řekněme na Karláku, a na každým stromě jeden voják bez disciplíny. Z toho jsem vždycky měl největší strach."


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | E-mail | 1. července 2009 v 15:42 | Reagovat

Při takových předpisech bych mohl mít jen 4 včelstva a mám jich 15...

2 Eman Eman | E-mail | 1. července 2009 v 15:49 | Reagovat

Já bych mohl mít u domu 2 včelstva a u lesa 8.

3 Gaia Gaia | E-mail | 21. srpna 2009 v 16:47 | Reagovat

Sousedka mi umístila 5 úlů 3 metry od hranice pozemku, kde pasu koně. Nejsem včelař a vůbec nic o tom nevím. Vím jen tolik, že pobodání koní včelami je pro něj smrtelné. Můžete mi prosím napsat, zda u nás existují nějaká pravidla pro umístění včelstev ve vztahu k okolí a jestli mým koním hrozí nějaké nebezpečí? Pokud vím, sousedka se včelami nemá žádné zkušenosti. Již chovala ovce a dopadlo to katastrofou. Navíc zde není trvale, ale jen rekreačně. Vůbec netuším, co takový chov včel obnáší. Můžete mi prosím poradit? Děkuji Gaia

4 Eman Eman | E-mail | 21. srpna 2009 v 18:50 | Reagovat

[3]: Chápu vaše znepokojení. Včely mohou být nebezpečné, bojí se jich i sloni. Pokud to není zrovna geneticky agresivní kmen, většinou včely neútočí.

Pokusil bych se domluvit se sousedkou, aby pro jistotu včely dala na druhou stranu pozemku. Před úly je dobré také dát nějakou 2-3 m ohradu, např. z rákosu, aby při startu rychle nabraly výšku a případně nenarazily na koně. Doporučuje se vysázet živý plod plnící stejný účel.

Zakázat nebo omezit někomu chov včel nelze, pokud je má na svém pozemku a neexistuje zde podobný zákon jako je zmíněn v článku. Já například plánuji umístit včely na nevyužitý a odlehlý obecní pozemek a podmínku mi obec dala takovou, abych si zajistil souhlas majitelů všech sousedních parcel.

Toto téma sousedských sporů je poměrně časté a je to někdy složitý právní problém.

5 jajik jajik | 26. června 2014 v 18:24 | Reagovat

Souhlasím, tohle by se mělo zavést i u nás, ba slušný člověk nemá proti bezohledným včelařům nikde zastání. :-?  :-?

6 moya moya | Web | 21. června 2015 v 2:37 | Reagovat

pujcim penize bez dolozeni prijmu ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama