Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Mladý mozek pro starou včelu

2. července 2009 v 9:13 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Všichni dobře známe skutečnost, že poznávací funkce se zhoršuje jak stárneme.

Nedávné studie ukázaly, že specifický druh denních aktivit, kterými se zabýváme v průběhu našich životů zřejmě ovlivňuje rozsah takového zhoršování. Tým výzkumníků z Technische Universität Berlin studují jak rozdělení prací mezi včelami ovlivňuje jejich schopnosti učit se během toho, jak stárnou.

Překvapivě zjistili, že při přepínání jejich sociální role, stárnutí včel může udržet jejich učící schopnost neporušenou nebo dokonce ji zlepšit. Vědci plánují použít je jako model ke studiu obecných procesů stárnutí v mozku, a dokonce doufají, že mohou poskytnout klíč k tomu, jak jim zabránit. Dr. Ricarda Scheiner, vedoucí výzkumného týmu, bude přestavovat tyto objevy na každoročním setkání Society of Experimental Biology v Glasgow 1. července 2009.

Nejstarší včely ve včelstvu jsou létavky - plnící úkol vyžadující velké množství energie. Se zvyšujícím se trváním snášení potravy se jejich kapacita pro asociativní učení zmenšuje. Na druhou stranu, nebyl pozorován pokles u včel kojiček které zůstávají uvnitř úlu a starají se o plod a matku, ačkoli jejich věk byl stejný jako jejich sester létavek. Když vědci uměle donutili podmnožinu těchto létavek se vrátit k úkolům krmiček, zjistili, že schopnosti se učit se zase zlepšily, a ukázaly tak významnou plasticitu v jejich mozkových spojeních.


Jakmile včela detekuje hmatový stimul svým tykadlem, vysune sosák. Když vysune sosák, je odměněna kapičkou cukrového roztoku.

Včela je vynikající model, vysvětluje Dr. Scheiner, "protože se můžeme dovědět o ní hodně o sociální organizaci a protože nám dovoluje přejít u jednotlivce zpátky do mladšího stádia. Jestliže odstraním všechny včely krmičky ze včelstva, některé létavky se změní na krmičky a jejich mozky omládnou. Takže doufáme, že prostudujeme mechanismy účinků závislých na stárnutí, jako je poškození oxidací, a také odhalíme nové postupy proti procesům stárnutí."
Včely v experimentálním modelu na umělém plástu. Včely krmičky se starají o plod.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama