Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Kvalita šlechtěných matek

15. července 2009 v 7:54 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Každý včelař, který někdy kupuje šlechtěné matky se zajímá o jejich kvalitu a občas řeší problémy se zavedením matky do včelstva.

Následný rok pak může být nespokojen s výkonem koupené matky a někdy zjistí, že včely dříve nebo později si matku samy vymění.

Zkušení včelaři se shodují na poznatku, že nejlépe prosperuje matka v tom včelstvu, ve kterém se vylíhne a oplodní. Je to celkem logické, protože to je přirozený běh života. Někteří komerční chovatelé matek z úsporných důvodů a zájmu produktivity chovu, používají miniaturní oplodňovací včelstvíčka, matku pak hned po nakladení prvních vajíček zasílají zákazníkům.
Jiní pečlivější chovatelé čekají s odesláním matky až ta naklade souvislou plochu a včely zavíčkují plod. Mezi včelaři se často diskutuje, které faktory ovlivňují kvalitu matek, ale pokud nejsou objektivní data ve vědecky řízeném experimentu, je to nakonec na úrovni dohadování babek na tržišti o kvalitě zboží.

Střetávají se tu různé zkušenosti včelařů a zájmy produktivity šlechtitelů matek. Ve hře jsou zde genetický základ vajíčka, kvalita výživy matečníků, kvalita trubců na stanovišti, počasí pro oplodňování, dobré rozkladení matky, stres při zasílání matek poštou, doba přestávky v kladení, zdravotní stav matky a včelstva. Jistě bychom si při troše fantazie mohli vyjmenovat i další vlivy.
Já jsem si všiml jedné věci, kdy jsem matku, která mi přišla poštou, přinesl na včelnici a nechal ji chvíli ležet ve stínu mezi úly. Za chvíli se kolem klícky nacházely desítky včel, které měly o klícku zájem. Přitahovaly je feromony matky a jak nakonec vyplývá ze studie, je to důležitý faktor pro přijetí a přežití matky. S přijetím matky pak nebyl sebemenší problém.

V Austrálii provedli na toto téma objektivní studii různých vlivů na přijetí, přežití a výkon prodávaných matek od komerčních chovatelů.

Studie zavádění včelích matek

někteří činitelé ovlivňující úspěch zavedení do včelstev a jejich počáteční výkon (zkrácený obsah studie)

Po řadu nedávných let komerční producenti medu hlásili, že komerčně chované matky mají často nízkou míru přežití po zavedení do úlu, nebo mohou mít uspokojujíci úspěch zavedení ovšem následovaný slabým výkonem matky.

Tříletý pokus počínající v roce 1999 zkoumal zavedení a počáteční úspěch matek vychycených z oplodňovacího včelstva nebo vybraných z banky matek a zavedených ve stáří mezi 7 a 35 dny do zavedených produkčních komerčních včelstev.

Sestry matek byly chovány každý rok z jedné nebo dvou z jedné nebo dvou šlechtěných matek Apis mellifera ligustica.
Matky byly larveny ve stejný den, chovány ve včelstvech ve stejné včelnici a oplodněny ve stejné oplodňovací včelnici ve stejný čas. Na základě dostupné informace bylo do oplodňovací včelnice dodáno dostatek trubčích včelstev.
Komerční chovatel matek v Queenslandu produkoval matky a posílal je dvěma komerčním producentům medu v klimaticky oddělených částí Nového Jižního Walesu, stejně jako posílání matek do CSIRO Entomology Laboratories, Canberra, ACT. Účinky převozu během zasílání se zaznamenávaly pomocí vloženého dataloggeru v obálkách s matkami během převozu a zaznamenával se úmrtnost matky a doprovodu při příchodu do cíle.
V letech 1999 a 2000 byly matky chytány z jejich oplodňovacích včelstvíček v 7, 14, 21, 28 a 35 dnech věku pro zavedení do včelstev a pro laboratorní vyšetření. V roce 2001 byly matky chytány z jejich oplodňovacího včelstva v 17, 24, a 31 dnech věku nebo byly chyceny 17 den a umístěny do banky matek až do 24 a 31 dní a zavedeny do včelstev nebo byly vyšetřeny v laboratoři.

Data o přežití a výkonu matky byly založeny na
- úspěchu zavedení (Introduction Success (IS))
- počtu přežilých mateky 14 dní po zavedení, Časné přežití (Early Survival (ES) )
- počtu přežilých matek 15 týdnů po zavedení
- uspokojivý výkon (Satisfactory Performance (SP))
ohodnocení v poli pro uspokojivý výkon matky přežívajících 15 týdnů po zavedení.

Měření se provádělo na každé matce v laboratoři a zahrnovalo: - počet spermií ve spermatéce, počet vajíček ve vaječnících, počet spor nosemy (roky 1, 2, 3).
Identifikace a úroveň složek feromonu v každé hlavové žláze matky (rok 1). Váha matky, průměr spermatéky a přítomnost sperma ve vejcovodech (roky 2 a 3).

V pokusu se zaznamenával stav nosemy a nemocí plodu všech včelstev.

Výsledky ukázaly, že úspěch zavedení, časné přežití a uspokojivý výkon se zvyšoval ve věku matky při zavedení mezi 7 a 24 dny věku kde začal na úrovni nejmladšího věku a ukázal nejvyšší úspěch přežití na 28 dních věku. Malé zvýšení se získalo u matek zavedených starších než 28 dní.
Data ukázala že 7, 14 a 17 dní (21%, 59% a 67% IS v pořadí) nejsou vhodná stáří pro chytání matek pro zavedení do funkčních včelstev okamžitě po příchodu na cílové místo. Zavedení matek chycených na 21 dnech dalo koeficient IS 82% který byl zlepšen na 90% pro matky chycené na 28 dnech a 92% na 35 dnech stáří.

Zlepšené přežití se zvýšeným stářím při zavedení bylo dosaženo pro počty matek přežilých 15 týdnů po zavedení, ES (časné přežití matek), s 20% 7 dní stáří přežití, 48% 14 dní, 67% 17 dní, 70% 21 dní., 79% 28 dní, a 81% 35 dní.

Pokus stárnout matky vychycením z oplodňovacího na 17 dnech věku a umístění je do banky matek až do 24 a 31 dní věku před zavedením do funkčních včelstev nedával přesvědčivé výsledky. Výsledky ukazují, že chycení matek v 17 dnech a držení jich v bance do 28 dní nebo déle může být uspokojivá alternativní metoda pro zrání matek před zavedením do cílového včelstva.

Nízké počty spermií přítomných ve spermatéce matky byl běžný pro všechny věky matek vyšetřovaných po všechny roky. Nízké počty spermií neovlivňovaly přežití matky ani úspěch zavedení a časný úspěch přežití 15 týdnů po zavedení.
Bylo identifikováno deset složek feromonu ve hlavových žlázách matky. Výsledky byly charakterizovány velkým rozsahem v úrovních a mezi každými komponentami pro každou věkovou skupinu vyšetřovaných matek. Úrovně feromonových složek se měnily mezi věkovými skupinami a ukazovaly na vzájemnou souvislost mezi úrovní feromonů a úspěchem přežití po zavedení matky.

Jiné vyšetřované činitelé včetně účinků transportu, stavu nemocí ve včelstevech, do kterých byly matky zavedeny, a fyzikální charakteristiky matek se ukázaly, že nemají měřitelné účinky na přežití matek po zavedení.

Celá studie:
Introduction and early performance of queen bees - some factors affecting success
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama