Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Ještě k moru včelího plodu na Olomoucku

24. července 2009 v 19:08 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Poslední zpráva o situaci na Olomoucku je na serveru novinky.cz

Včelí mor zlikvidoval na Moravě desítky úlů


Dostal jsem zprávu od přítele Pavla S., který v komentářích k článku Postup KVS při zjištění původce moru popisoval svůj problém s pozitivním vyšetřením vzorků měli bez klinických příznaků. Příběh má dobrý konec jak se dozvíte z následujícího emailu:


Předmět: pálení včel bez kliniky

Pěkný den příteli,
konečně jsem se snad za olomoucké včelaře dopracoval k nějakému výsledku, poprosím Vás o zveřejnění na Vašem blogu.
Vážení přátelé,
před chvílí (? v květnu 2009) proběhla na tomto blogu velká diskuse o tom, že Olomoucký kraj (KVS) podle své metodiky postupuje v otázce MVP odlišně od jiných. Samozřejmě zde proběhly různé názory a pře o "volnou" interpretaci existujícího Metodického pokynu SVS. Po mém naléhání a tlaku i ostatních včelařů proběhla schůzka vedení ČSV (předseda a tajemník) s ředitelem SVS doc. Malenou a výsledkem byla jednoznačný metodický pokyn, který před týdnem odešel na KVS a dnes (24.7.) jej poštou na vědomí dostal sektretariát ČSV. Podle vyjádření MVDr. Peroutky bude Metodický pokyn otištěn v časopise Včelařství. Výsledkem tedy je, že postup veterinářů v celé republice by měl být stejný. Co zpětně s mým případem, jak dopadne odvolání a co na to olomoučtí včelaři, kteří spálili včelstva jen na základě laboratoře, uvidíme časem. V každém případě Vás budu podrobně informovat, protože mnohým z Vás dlužím za podporu mé osoby v rámci diskuse. S pozdravem Pavel Studecký
Děkuji za zveřejnění na blogu a ať se Vám daří. Pavel S.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vítek Vítek | 28. července 2009 v 20:42 | Reagovat

Je jasné, že postup veteriny musí být v celé ČR stejný, ale kdyby veterina okamžitě pálila všechno co je pozitivní z měli 10 na třetí a výš, tak by určitě bylo nakonec spáleno méňě stanovišť, než když se bude pracně hledat klinika a mor se v mnoha případech bude šířit dál.
   Ti schopní(20% včelařů) budou ometat a desinfikovat - své chovy zachrání. Ti méně schopní a líní budou mor šířit dál a nebo musí být jejich stanoviště spálena. Prostě kvůli tomu, že se nepodaří hned najít kliniku, budou spálena stanoviště neviných sousedů včelařů, kteří tak mohli být moru ochráněni.
   Co je to klinika? Že včelstvo je už tak zdecimované, že nestačí čistit uhynulé larvy a těm se později proděraví víčka a tehdy teprve si toho většina prohližitelů všimne. Ale to už je mor o dalšího včelaře dál.

2 Eman Eman | E-mail | 29. července 2009 v 8:09 | Reagovat

[1]: Nesouhlasím. Tak rychle, jak předpokládáte, se mor nešíří. "Klinika" je i jedna dvě buňky. To lze při troše pozornosti najít. Ve dvou případech jsem ale našel kliniku až při opakované prohlídce za 14-21 dní. Mor se nejrychleji šíří v dobách loupeží, ostatní způsoby jsou teoretické a mnohem vzácnější.

Pokud bychom vynechali potvrzení nákazy klinickou prohlídkou, porušily by se určitě osvědčené lékařské principy. Kdo zaručí, že se v laboratoři nebo v ZO nepopletly vzorky? Nebo že nastala jiná chyba. Ze zkušeností vyšetření vzorků na varroázu, kdy je evidentně ve vzorku několik roztočů a výsledky jsou NULA, nevěřím na 100% práci laborantů.

Nevím jestli má SVS nějakou vnitřní inspekci, ale určitě by se měla kvalita práce laboratoří testovat, příležitostí je dost. Důvěřuj ale prověřuj.

3 Vítek Vítek | 30. července 2009 v 13:20 | Reagovat

Já se opírám jen o své zkušenosti. Když nám výzkumák v měli hlásil 10 na třetí a víc, vždy jsem našel kliniku, třeba jen dvě buňky. To se ale nedalo říct o všech prohližitelích, že byli tak úspěšní. Prostě jsem došel k názoru, že 10 na třetíˇ= klinika. Nesmíte to ovšem tomu včelaři říct dopředu jinak někteří podezřelá včelstva dali bokem nebo udělali prohlídku před příchodem prohližitele a kliniku uklidili.

O těch laboratořích vím své. Výzkumák jsem tedy nikdy nenačapal, ale Olomouc nebo ještě dřív, když si to veterina posílala do svých pracovišť, ale tam byl problém, že pozitivní klinika vyšla jako negativní.

4 Eman Eman | E-mail | 30. července 2009 v 13:37 | Reagovat

[3]: "Nesmíte to ovšem tomu včelaři říct dopředu jinak někteří podezřelá včelstva dali bokem nebo udělali prohlídku před příchodem prohližitele a kliniku uklidili."

Důkaz na to nemám, ale měl jsem taky takové podezření. Možná někteří mají názor, že tak jako se to objevilo, tak se to zase ztratí. Ovšem šíří se to rychle, zvláště v období srpen - září, jak se ukázalo v okolí Přelouče.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama