Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Dvě letní překvapení

12. července 2009 v 8:58 | Eman |  Varoáza
Jedno z překvapení po několika letech klidu jsem zažil předevčírem.

Přirozený spad roztočů Varroa D. je na kritické hranici 5 za den. Možná trošku víc, ale i tak mě to zneklidnilo. Je nejvyšší čas něco podniknout.
Sezona medu definitivně skončila. Po několikaslibných začátcích v období kvetení lip, kdy přišla bouře s průtrží mračen a vše umyla, je konec a včely se vyvěšují na česnech. Je optimální čas na poslední vytáčení a vložení pásků Gabonu se začátkem krmení.

Další mé překvapení při pozorování života na zahradě, je absence vos, na které jsem si v minulých letech zvykl. Vosy u nás prostě zmizely z okolí a nevím čím to je. Čmeláků, motýlů a včel tu mám na zahradě a v okolí mraky. Je to průběhem zimy, současného počasí, nebo tím, že jsme vyměnili střechu na domě?__________________________________________________

Co se týče nastupující invaze varoázy u mne, tak jsem před několika dny mluvil s včelařem, kterého si pro jeho vztah k včelám a zkušenosti vážím. Není bohužel on-line, protože počítač a internet není jeho silná stránka. Ale jinak si dobrý přehled o včelařství stále udržuje.
Ptal jsem se ho, jaký má spad varroa. Prý nula nula nic. Vytočil právě lipový med a nasadil Gabony. Má to logiku? Buď nemonitoruje, nebo ano a pro jistotu a poslušen nařízení KVS prostě provedl léčebný zásah. Tak to ale zřejmě vypadá u většiny včelařů. K čemu tedy je nějaké letní monitorování varroa (VMS), když přesné dodržování nařízení "vše řeší".

Evidentně zde jsou souběžně dvě linie přístupu k varroáze: Jedna oficiální, pramenící v Dolu, notoricky známá a neustále se opakující na stránkách Včelařství a druhá podporovaná na stránkách Moderního včelaře (zpochybňování zimního monitoringu a podpora VMS).

Ta první je naše originální česká metoda boje s V.D. a ta druhá je v souladu se světovými trendy IPM a zdravým selským rozumem. První je rána jistoty a druhá vyžaduje větší znalosti a aktivitu od včelařů. Je jasné, která metoda v současné demografické situaci mezi českými včelaři bude dlouhodobě úspěšnější z hlediska zachování počtu včelstev. Jen nesmí přijít nějaká rezistence Varroa na naše akaricidy, nebo něco neočekávaného jako v roce 2007 (nikdo neví co přesně, protože včelařský výzkum u nás v podstatě neexistuje).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 12. července 2009 v 10:27 | Reagovat

Čas vos teprve přichází. Včera jsem při krmení oddělků viděl dvě kroužit, na poli jsem vyndaval před měsícem souše a na jednom stavebním rámku byla malá vosí koule. Opřel jsem jej o úl volně venku a předpokládal, že se najde nepřítel a zlikviduje je. Koule prosperuje, už má pře deset cm průměr, možná se blíží k 15cm.
Teprve vkládám postupně nová dna s ochranou proti mravencům, chce to přeci jen počasí, jít až dolů. U dvou dosud monitorovaných včelstev NULA. Uvidíme, ale u nás je příroda pozadu. Myslím že vosy i roztoči budou, možná i medovice a třeba i  melecitoza. Vlhka i mšic je tady snad ještě dost.

2 Eman Eman | E-mail | 12. července 2009 v 11:22 | Reagovat

[1]: U nás je situace s vosami opravdu jiná. V tento termín vždy rozpouštím ve vodě cukr na krmení a v minulosti jsem se těžko bránil stovkám všetečných vosám, slídící po všem co voní sladce, nebo kysele. Nyní úplný klid. Žádný hmyz, ani včely nemají zájem. Něco je jinak.

3 bernard bernard | E-mail | Web | 12. července 2009 v 11:47 | Reagovat

Čas vos je pomalu tady ale není je vidět, to samý jak s v.d není vidět 70 sledovaných.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama