Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Výzkum CCD zrychluje

18. června 2009 v 9:38 | Eman
(konečně). O rok později, o tom, jak se utratila $4.1 milionu dolarů na federální výzkum včel.

Před rokem udělila USDA CSREES (Cooperative State Research Extension Education Service) $4.1 milionový grant pro skupinu univerzitních výzkumníků na rychlé účelové řešení problémů zdraví včel, kterým čelil včelařský průmysl. Aniž to skutečně zdůrazňoval, byl to projekt výzkumu nemoci hroucení včelstev (Colony Collapse Disorder) a zjištění toho, co se děje. Ale současně byl tento grant k financování rozšířeného vzdělávacího programu pro včelaře, a k odhalení co nejvíce informací, aby včelaři udrželi včely zdravé, a tak odpovědět na otázky. Kromě toho 25% z financí mělo jít na studie nevčelích opylovatelů, jako jsou čmeláci, alfalfa leaf-cutting bees a podobní. K dnešnímu dni to jsou jediné vládní peníze k rozdělení včelařským výzkumníků ke studiu problému, jiné než normální rozpočtové financek uchování běhu projektů USDA.

Tak co se za rok stalo? To bych věděl taky rád. Tak jsem se odvážil navštívit Dr. Keith Delaplane, z University of Georgia v Athens vedoucího velké a měnící se skupiny studující tento velký a měnící se problém.

V tomto prvním roce každý spolupracovník v programu najmul lidi, se kterými musel pracovat nebo vzal postgraduální studenty, kteří budou pracovat nebo postdoktorální studenty, kteří asistovali v projektu. Pravděpodobně největší úspěch doposud je zřízení sedmi stacionárních včelnic k monitorování zdraví včel a prostředí. Tyto včelnice, každá sestávající z 30 včelstev, jsou v Maine, Florida, Pennsylvania, Minnesota, Texas, Washington and California. Každá je spravována jedním z výzkumníků a budou ošetřovány pomocí zvláštní technologie podle svých umístění … včely v Minnesota nejsou například ošetřovány podle stejného kalendáře nebo stejnými metodami jako včely v Texasu. Ale každá oblast má svou nejlepší praxi ošetřování, která odráží tyto rozdíly a ta bude dodržována.

Avšak jedna stabilní věc všude je v tom, že každá z těchto včelnic bude odebírat vzorky jednou za měsíc po dobu trvání studie, aby se zjistilo co se děje uvnitř. Budou odebírány vzorky včel, medu a vosku a budou rutinně měřeny včely a plod. Vzorky půjdou do laboratoře v Penn State k hledání virů a nosemy, na univerzitu v Minnesotě k počítání spor nosemy, a na Connecticut Agricultural Experiment Station ke zkoumání pylu a vzorku vosku na rezidua zemědělských pesticidů. Ve stejnou dobu, vědci USDA budou brát identické vzorky, a dělat stejná počítání ze sérií kočovných provozů. Vzorky a data budou stejné z každé včelnice z každého kočovného provozu, a nakonec hromada dat budou snadno srovnatelná a velmi užitečná. Řekl Delaplane.

Protože tento grant také pokrývá non-apis včely (to jsou jiné včely než medonosné), budou odebírány vzorky z neošetřovaných včel v místech každé včelnice. Vědci budou hledat křížové infekce nebo jiné vztahy.

Jiné non-apis projekty zahrnují sledování zvyšující se produktivitu a snížený stres ošetřovaných čmeláků používaných pro opylování. Účinky neonikotinoidových pesticidů na non-apis včely se také studují, a a zvláště sub-lethalní účinky a jakékoli účinky z reziduí. To by mohlo být zajímavé.

Mezitím budou pokračovat přednášky a vzdělávání, a v červenci startuje webová stránka USDA Má to být jediné místo pro zkušenosti s nakupováním a zemědělské informace. Sekce zdraví včely je spravována z University of Kentucky v Lexingtonu. Veškerá informace jdoucí na tuto stránku, včetně stránky o včelách, je dobře prozkoumaná a rozhodnutá práce, která je pod dozorem velkého týmu včelařských vědců. Bude tam sekce Často kladené otázky (Frequently Asked Questions) a zeptejte se odborníka, Pravidla nejlepší praxe ošetřování a další informace. Vše pochází ze skupiny Včelí zdraví (Bee Health Community group). Toto úsilí bude federálně podporováno, ale všechny státy budou přispívat financemi z jejich individuálního rozpočtu na osvětu. Toto bude časem jak si představuji, nahlodávat personál každého státního jádra osvěty. Naneštěstí, ale alespoň tam nezůstane vzduchoprázdno.

Další financovaný výzkum včel

· Průzkum genetického uspořádání roztoče varroa
Vědci Universit a USDA v Texasu a Indiana se na to dívají z molekulární úrovně, dívají se na geny odpovědné za varroa-citlivé hygienické chování. Tato vlastnost dovoluje včelám detekovat larvu v zavíčkované buňce, která má varroa a odstranit je. To udrží populace roztočů pod kontrolou bez chemikálií. A navíc budou identifikováni producenti matek schopni certifikovat, aby včely s tímto genem vykazovaly takové chování.

· Pochopení včelích virů
Vědci na Penn State provádějí studie se včelami v klecích a dívají se na účinky individuálních virů, a účinky různých virů v kombinaci.

· Rozřešení účinků na zdraví od parazita nosemy
Mnoho druhů hmyzu trpí různými druhy Nosemy. Vědci v Michiganu a Kentucky se pokouší vyprodukovat včely s jediným problémem… nosema apis, nebo nosema ceranae, ale ne jinými problémy ve stejnou dobu. Jakmile jsou izolovány, budou se dívat na tyto nemoci v kombinaci s viry a kombinacemi virů.

· Pochopení účinků miticidů (pesticidů)
V Nebrasce v laboratorních studiích se dívají na účinky jednotlivé a synergistické všech akaricidů co včelaři používají v úlu. Současně se sledují účinky těchto chemikálií na životaschopnost matek a sperma trubců.

· Vyšetřování účinků pesticidů na farmách
Zemědělské chemikálie jsou obviňovány za nemoc CCD (colony collapse disorder). Ale mělo by se těmito studiemi odpovědět jaké mají účinky na larvy a včely kojičky. To by mělo být zajímavé, ale na financování tohoto zvláštního projektu se stále čeká.

· Chov zdravých včel
Myslete Globálně, ale jednejte lokálně je druh téma pro práci prováděnnou ve Washington a New York. Genetická diverzita jak se zdá trpí, alespoň v některých provozech kvůli malému počtu komerčních včelařů produkujících matky. Tudíž je potřeba více producentů matek a ty by měli být lokalizování a regionální spíše než pocházející z centrálních míst. Výzkumníci vytváří vzdělávací programy k vývoji lokální a regionální produkce matek využití diverzity mnoha regionů. Ale musí se některé najít… to právě dělají nyní.

Takže po jednom roce, sedm stabilních včelnic je zřízeno a běží, spolu s kočovnými provozy a jsou vzorkovány, výzkumné projekty jsou vytvořeny a běží, a existuje osvětová webová stránka, nabitá spoustou informací o zdraví včel.
Za $4.1 milionů, po jednom roce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama