Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Vědci hledají další prostředky proti kleštíkovi Varroa

25. června 2009 v 7:05 | Eman |  Varoáza
Entomologové zkoumají další dvě slibné metody boje s varroa, který je odpovědný za devastaci populace včel na Novém Zélandu.

Varroa je malý parazitický roztoč napadající včely medonosné a může na ně přenášet smrtící virové patogeny. Vědci zkoumají chov rezistentních včel na varroa a zjistili geneticky podmíněnou vlastnost, která jim pomáhá. Vědec Michelle Taylor říká: "Izolací včelstev na ostrově Mercury můžeme řídit chov těchto včel".

Zdá se že již máme populaci, která má vysokou úroveň genetické rezistence proti varroa, která bude schopna zvýšit přirozenou rezistenci včel na pevnině.

Další nalezený potenciální prostředek je štírek Chelifer cancroides , malý pavoukovec, který parazituje na roztočích varroa a larvách.

Štírek může přežít v úlech a je tolerován včelami. Nevíme kolik roztočů může zničit po delší dobu nebo jak ho nejlépe pěstovat, aby se zajistil spolehlivý zdroj dodávek. Po lepším pochopení těchto malých štírků možná budeme schopni je zavádět do úlů a biologicky kontrolovat varroa roztoče, říká vědec Brad Howlett.

Scientists tackle varroa mite

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama