Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely a pozemní miny

3. června 2009 v 20:10 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Opuštěné pozemní miny byly nazvány "nejhorší forma znečištění na Zemi."

Zabijí až 20,000 lidí každý rok, a podle nedávné studie bude trvat 450 let k nalezení a vyčištění všech min. Tento odhad by mohl být příliš optimistický, protože se nové miny mohou klást tak rychle jako se staré miny odstraňují. Zbavování světa pozemních min připomíná Sysifofskou prac epických rozměrů. Vložte do vyhledávače DARPA (Agentura pro obranné projekty - the Defense Advanced Projects Research Agency) a humble bee.

Včely a chemikálie

Používání včel k detekci min má své kořeny v desetiletém výzkumu na univerzitě v Montaně, který prováděl profesor Dr. Jerry J. Bromenshenk. Dr. Bromenshenk a jeho tým zjistili, že včely jsou experti na odebírání vzorků. Sbírají všechno: vzduch, vodu, vegetaci, a chemikálie v plynných, kapalných a částicových formách. Jedno včelstvo může organizovat až stovky tisíc letů každý den, je to každá včela vracející se do úlu se svou sbírkou.

Včely, DARPA, a Zajímavé pachy

Nedávno se Dr. Bromenshenk a jeho tým začal soustřeďovat na "zajímavé pachy" pod kontraktem s DARPA. Tým byl schopen dokumentovat to, že včelí bystrý čichový smysl jim umožňuje fungovat jako jemně naladěný, vysoce přesný detektor par chemikálií, které jsou přítomny ve výbušninách, bombách, a pozemních minách. Za jistých podmínek umí detekovat koncentrace přibližně 30 částic na bilion (10 na 12), s potenciálem dosánout dokonce ještě nižší práh.

Jako čichací psi a jiní savci se včely mohou cvičit pomocí odměny potravou. Za dobu řádu hodin se umí včela naučit spojit si určené pachy s potravou. Tým Dr. Bromenshenk zjistil, že včely budou detekovat jemné výpary a sledovat je ke zdroji. Pomocí srovnání hustoty včel v různých oblastech během času umí pozorovatel označit pravděpodobné zdroje. Lasery, radary a ostatní nové vynálezy v průzkumné technologii mohou umožnit výzkumníkům vystopovat a spočítat prakticky každou jednotlivou včelu.

Zachránit včely

Nehledě na jejich přesnost, včely mají řadu velkých výhod pokud jde o detekci min. Jako lehoučké vznášedlo mohou pokrýt oblast bez náhodného odpálení miny. Jsou mnohem levnější než špičkové technické zařízení a trénují se mnohem lépe než psi a jiní savci, půjčují se k použití v oblastech, kde je málo financí na odstranění min (jedna vedoucí organizace HALO Trust na odstraňování min přestala používat psy kvůli malé důslednosti). Úžasné je to, že včely z jednoho úlu budou verbovat ostatní, takže je potřeba pouze jeden trénovaný úl k začátku průzkumu velké oblasti.

Minulý rok předchozí vláda zastavila plány přesunout testy za oceán - klíčový krok potřebný k vyzkoumání podmínek ve skutečných minových polích. S novou vládou je vyhrazeno více federálních financí pro vědecký výzkum, je šance že výzkum bude brzy pokračovat, a jednání probíhají o dohodách na novém cyklu pokusů.

Potenciál včely detekovat miny přidává jiný rozměr naléhavosti záhady hroucení včelstev, které decimovalo včelí populace po celé zeměkouli. Výměna včel - zavedení odolnějších druhů nebo použití genetické modifikace k produkci odolných druhů - je jedna cesta, která se zkoumá. Bromenshenk, vedoucí výzkumník v tomto fenomenu, studoval CCD od počátku, a výzkumníci Univerzity v Montaně vyšetřovali řadu možných příčin včetně Nosema ceranae, jednobuněčné houby.

Tina Casey, Clean Technica.com

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Úspěšný včelař Úspěšný včelař | E-mail | Web | 4. června 2009 v 19:00 | Reagovat

Jak jsou včely chytré! http://www.uspesnyvcelar.euweb.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama