Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včelaři v ilegalitě

22. června 2009 v 19:12 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Něco pro nás Čechomoravany nepředstavitelného.

Zákaz včelaření v celém městě New York s 8.4 miliony obyvatel pod vysokou pokutou. Dá se to dobře pochopit, zdraví je jedno a med se může dovézt. Opylení nám zajistí čmeláci a včely samotářky. Ono se to podle mého názoru stejně rádo s tím významem včel přehání. A o kolika sporech mezi sousedy jsem tady u nás již slyšel, ať je za tím nepřejícnost, nebo alergie a strach o zdraví dětí na zahradě. To v New Yorku včelaření zatrhli všem a je klid. Važme si naší svobody včelařit.

------------------------------

Zbývá vyprázdnit úly a plásty, ale nejdřív si Patrick Gannon sedl na škvárový blok na dvorku a jenom pozoroval včely.
"Neznám lepší relax než sednout si před úl, dát si pivo, zapálit cigáro a nechat včely lítat. A ta vůně. Je to nejkrásnější vůně vůbec. "

Mr. Gannon se přestěhoval na City Island z Manhattanu v roce 2003, lákán příležitostí plavit se na lodi. Ale po výměně šestiposchoďového bytu za dům se pan Gannon rozhodl vrátit se ke včelaření, k hobby objevenému v mládí na venkově v Anglii.

Jeho zábava ale porušuje zákon. Jeho úly, jako ty v New York City, jsou nelegální, a pan Gannon by mohl dostat tisíce dolarů pokuty, kdyby si někdo stěžoval a úřady zakročily.

Ačkoli je téměř nemožné udržet včelstva v tajnosti, řada riskujících obyvatel New Yorku roste: včelstva se objevují v různých sousedstvích a jsou zvláště populární v Brooklynu, říkají ti co sledují včelaření.
Skupina nazývaná Asociace včelařů New York City jsou odvážní nováčci: nabízí kurzy, dává dohromady lidi chtějící včelařit s lidmi co mají prostory pro úly a také prodává včelařské startovací soupravy.

Rostoucí popularita včelařství je asi kvůli zprávám o hroucení včelstev -záhadném mizení včel, jak to hlásí vědci o včelách po celé zemi. Včelaření je také považováno za dobrou aktivitu pro uvědomělé lidi o životním prostředí, protože včely opylují květy a plodiny a také dávají med.

Městský radní David Yassky z Brooklynu navrhl tento rok nový zákon legalizující včelaření. Včelařští našenci čekají na zdravotní výbor, kdy naplánuje slyšení.

Pan Yassky a Just Food, skupina v New Yorku zaměřená na problémy s hladem, argumentují tím, že včelařství je legitimní forma zemědělství.

Just Food koordinuje Týden opylovatelů - začíná v pondělí - v New York City a dělá akci za legalizaci včelařství.

Městský odbor pro zdraví a mentální hygienu je odpovědný za vynucování zákazu včelaření, ale úřady pronásledují včelaře jen když je podána stížnost. Tento rok přijalo město 49 stížností do pátku; úřady udělaly devět inspekcí a vydalo čtyři obsílky.

Pan Gannon řekl že strach z tisíců včel létajících po City Island bylo nejprve znepokojující pro některé rezidenty. Ale pohled na děti hrající si blízko úlů pomohl odstranit strach, a první sklizeň medu v roce 2004 přitáhla 30 zvědavých sousedů.

V tom je také snaha o sousedskou toleranci: každé léto pan Gannon sklízí 75 až 100 kg medu; téměř všechen med se pak rozdá ve sklenicích jako dárky.

Jako ukázku včelařské praxe, pan Gannon se synem naplní úl kouřem, pomocí kuřačky, malého nástroje s ručním měchem. Kouř uklidní včely, ale také také je připraví na únik kvůli ohni. Nasají se medu a připraví na rychlý únik, a jako lidé jsou uspané po velkém jídle. Potom včely nemají námitky, když jim někdo šťourá v domově a dovolí prohlédnout úl.
Pak vyvalí svou odstředivku - velký kovový válec. Je čas vytočit první várku medu z dalšího úlu.
Gannon nasadil koš do odstředivky se dvěma plásty bez včel, ustoupil a nechal Juliana otáčet klikou. Med stříkal z plástů, na stěny válce a tekl do konve na zemi. Dvě dívky ze sousedství čekaly na ochutnání medu.

Na začátku 20-tého století bylo včelařů ve městě mnohem více - včelstva byla v hale Radio City Music Hall a na budově American Museum of Natural History. Ale počet úlů ubýval. Praxe byla oficiálně zakázána v roce 1999, když byly včely zahrnuty do seznamu v zákoně o zdraví mezi 100 divokými zvířaty, která se nesmějí v New Yorku chovat, mezi kondory, fretky a dokonce velryby: byla to všechno potenciální nebezpečí. Změnu zdravotního zákona inicioval v pamětihodném vzplanutí jeden ze starostů Rudolph W. Giuliani: když vlastník fretky volal do svého programu v rádiu a stěžoval si na nařízení, a starosta ho napomenul za "zasvěcení svého života lasičkám."

Zákaz včel zasahuje včelaře různými způsoby. Nový včelař jménem Barry, se včelstvy na střeše svého domu v Clinton Hill, žádal abychom jeho druhé jméno neuváděli. Mr. Gannon se bojí úředního zásahu, jako když nějaký chodec se bojí přeběhnutí silnice.

Zmínil se o svém novém hobby sousedovi, který se zdál být odrazen tím nápadem. Neřekl to ostatním sousedům.

Ale může se to udržet v tajnosti? Je těžké být nenápadný ve včelařském klobouku. Viní z toho, že je včelař, skryté přání být farmářkou u své přítelkyně Amy Azzarito, . Přítelkyně se chtěla dovědět víc o potravě, kterou jedla a četla knihu "Hospodaření ve městě", která obsahovala rady k pěstování zeleniny, a chování zvířat. Vyloučila různé možnosti, které byly nevhodné pro život ve městě, jako je chov slepic. Jak řekla, tak jediná věc, která se zdála být přijatelná, bylo včelaření.

Nyní několikrát za měsíc ona a Barry obléká síťované masky a šplhají po žebříku na střechu za svými 40,000 včelami. Bylo pár žihadel, nějaký tér spadl do domu ze střechy, a nějaký měsíc se strávil sestavováním úlu. Ale ona byla uchvácena zážitkem a přesvědčila Barryho, který byl jedním jejím univerzitním profesorem, aby dal úl na střechu. Svým projektem byli oba nadšeni. "Je to tak jiné než má jízda podzemní dráhou," říká Azzarito. "Tak jiné než každodenní sezení v boxu."

June 21, 2009 Summer Rituals | Tending Hives Beekeepers Keep the Lid On By JOSHUA BRUSTEIN
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G.Pazderka G.Pazderka | 22. června 2009 v 20:40 | Reagovat

Zákaz včelaření v celém městě New York s 8.4 miliony obyvatel pod vysokou pokutou. Dá se to dobře pochopit, zdraví je jedno a med se může dovézt.
..........

http://www.nyc.gov/apps/311/allServices.htm?requestType=service&filterName=All+Services&levelOneId=D7C8F010-05B5-11DE-AC9C-EF5AFBC474DE&levelTwoId=D7C8F010-05B5-11DE-AC9C-EF5AFBC474DE-3&levelThreeId=D7C8F010-05B5-11DE-AC9C-EF5AFBC474DE-3-0&serviceName=Illegal+Animal+Complaint&finalSubLevel=3
........
Google přeložilo: Město přijímá zprávy lidí, prodeji nebo držení volně žijících živočichů nebo nelegální a otázky porušování pokud je to vhodné. Podle zákona, volně žijících živočichů nebo nelegální nesmějí být prodávány nebo chovaných jako domácí zvířata.

Následující zvířata nesmí být chována jako domácí zvířata:

.......

Stačí asi včely nechovat jako domácí zvíře.

Jinak pěkná bída, včely podle fota vykusují mezistěnu, což je špatný pro snůšku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama