Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Ohrada z úlů odráží nájezdy slonů

9. června 2009 v 12:39 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Plot vyrobený z úlů zdrátovaný dohromady významně snížil nájezdy slonů., jak informují vědci z Oxford University.

Ohrada je konstruována z klátových úlů položených na bidlech pod tenkými doškovými stříškami chránícími před sluncem. Úly jsou spojeny osm metrů dlouhými dráty. Slony se úlům vyhýbají a pokouší se protlačit skrz drát, ale to způsobí rozhoupání úlu a sloni se bojí útoku rozzlobených včel.


Výsledky pilotní studie v Keni, které publikoval African Journal of Ecology, ukázaly, že farma chráněná úlovou ohradou měla 86 procent méně úspěšných nájezdů na úrodu od slonů a 150 procent méně útočících slonů, než kontrolní farma bez plotu.

Snížení nastalo navzdory faktu, že žádný z úlů nebyl obsazen v té době, protože si sloni pamatují minulá střetnuí s africkými včelami a vyhýbají se pohledům a vůním s nimi spojenými.
Náš předchozí výzkum ukázal, že sloni jsou odstrašeni pomocí záznamů bzučení rozzlobených včel, řekla Lucy King z Oxford University's Department of Zoology, která vedla projekt ve spolupráci s charitou Save the Elephants (zachraňte slony). 'Navrhli jsme ohradu z úlů jako přijatelný a praktický způsob aplikování této znalosti k vytvoření bariery, kterou se sloni budou bát překročit.'
'Reakce farmářů, kteří se účastnili naší pilotní studie byla velmi pozitivní,' řekla Lucy King. 'Naše navržená ohrada z úlů se ukázala jako dostatečně robustní k přežití sloních nájezdů a dost levná pro farmáře, aby si ji zkonstruovali sami - zvláště že také dává ochranu proti zlodějům dobytka a, když jsou obsazeny africkými včelami, dávají farmářům dvě nebo tři sklizně medu za rok. Med mohou prodat a tak si nahradit náklady s vybudováním plotu.'
Během šestitýdenní pilotní studie používal tým GPS ke stopování zvláště nechvalně známého slona nazývaného 'Genghis Khan'. Genghis sledován v nájezdech některými farmáři a byl pozorován mezi stádem osmnácti slonních býků vracejících se z nájezdů a jeho GPS pohyby se ukázaly stejné s trasami loupících skupin.
Přesto že mají dospělí sloni tlustou kůži, mohou být bodáni kolem očí a v chobotech, zatímco telata by mohla být zabita rojem bodajících včel, protože si musí vyvinou tlustou ochrannou kůži.
Lucy King řekla: 'Doufáme že tyto výsledky povzbudí farmáře v ostatních oblastech, kde ztrácí úrodu od slonů, aby postavili vlastní ohradu ze včelích úlů. Aby tak pomohli ke snížení počtu konfliktů mezi lidmi a slony, které mohli vést k tragedii zastřelení zvířat, protože farmáři trpěli devastačními ztrátami úrody, která byla jejich živobytí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama