Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zloději včel se hemží kolem cenných úlů

29. května 2009 v 7:53 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
V Anglii. Včelaři jsou varováni, aby si chránili své úly proti zlodějům, kteří riskují žihadla a vážná zranění od rojů, a kradou velká množství včel.

Nová vlna zločinu je poháněna decimováním včelí populace, kvůli nemocem a nedávnými deštivými léty. Bill Seddon, ředitel webové stránky Gardien security, která se specializuje na zahradní krádeže, varuje včelaře:
"Téměř denně dostáváme hlášení o útocích na včelařský majetek po celé zemi.
Nedávné incidenty se rozšířili až do Stafforshire a Whitby na Jižním pobřeží. Tito zločinci kradoucí mnoho úlů mají zřejmě dobré znalosti o tom, jak si počínat se včelami a vyznají se ve vznikajícím lukrativním černém obchodu.

"Je to dvakrát tvrdý úder pro včelaře, kteří ztrácí nejen včely ale také úrodu medu a tím své živobytí."

Opylení plodin včelami má cenu až 200 milionů Liber za rok pro britské farmáře a nepřímý příspěvek k potravinářskému průmyslu je odhadován na 1 miliardu liber.
Nedostatek včel by mohl vytvořit ekologickou nerovnováhu, jestli se budou dále takto počty včel měnit. Tato obava také nedávno vyústila do významné investice vlády do včelařského průmyslu a výzkumu.

Seddon řekl: "Včelaři musí nutně dohlížet na bezpečnost svého stanoviště. Musí se toho hodně udělat k minimalizaci rizika a s hodnotou obsahu mnoha úlů jdoucího do tisíce liber to má dobrý obchodní důvod."

Doporučil také dobrou ochranu okruhu a osvětlení, k tomu kamerový systém CCTV pro větší stanoviště kde je k dispozici elektřina. Víka úlů by měla být zajištěna dobrými visacími zámky a petlicemi nebo bezpečnostními svorkami k podlaze. Mělo by uvažovat o značkování majetku mikrotečkou (DNA property marking) a dát zloději na vědomí, že majitel ví hodně o bezpečnosti. Mělo by se také využít pojištění.

zdroj článku

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Turčáni Turčáni | E-mail | 29. května 2009 v 8:21 | Reagovat

Kradne sa nielen v Anglicku, ale i u nás. Včera som sa dozvedel od včelátra z Brezna (prišiel si po matky) o krádež včelstiev z jeho včelnici mimo mesta v počte 20 úľov aj s príslušenstvom k obsluhe včelstiev.
Naši starí hovorievali, "Kradlo sa, aj sa kradnúť bude" a to na celom svete, článok nás o tom presvedčuje. Čestnosť sa nenosí, chováme sa tak ak zvieratá v prírode, ale u nich je to prirodzené. Žeby i u človeka?

2 Zuzana Zuzana | E-mail | 30. května 2009 v 2:13 | Reagovat

Dobry den.Prosim vas o radu.Zahnizdili se nam vcelky v previsu u okna,kam neni pristup.Manzel rika, ze je musi vytopit /znicit?,  protoze pry neni jina cesta. Ja bych je hrozne rada zachranila,je mi jich lito, a take kvuli jejich uzitecnosti, dulezitosti a jejich ubytku. Ani jeden nemame se vcelami zadne zkusenosti. Nebala bych se jejich pobodani,jestlize bych se mohla nejak podomacku chranit (poradte). Prosim,prosim poradte mi jak je zachranit! Dekuji MOC. Zuzana.Preji uspechy ve vasi zasluzne praci!

3 Eman Eman | E-mail | Web | 30. května 2009 v 7:43 | Reagovat

K záchraně vidím jedinou cestu:
Najít nejbližšího ochotného včelaře a pokusit se roj nalákat do malého úlu (rojáčku) (viz výšeuvedený Web Takový roj jsem ještě neusazoval).

Problém je ale v tom, že roje včel neznámého původu je nutno podle veterinárních předpisů utratit z důvodu možného šíření nemocí.

Včelky nemusíte litovat, až na matku by tyto včely stejně do 2 měsíců uhynuly i v úlu.  Takových zalétlých rojů jsou každé jaro a léto stovky až tisíce. Drtivá většina dlouho nepřežije, pokud si je včelař nanasadí do úlu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama