Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Volím číslo 14

27. května 2009 v 10:11 | Eman
Blíží s volby, proč to tajit. Moje volební tabu je jednoduché.

Zásadně nebudu volit ČSSD (hlavně kvůli Paroubkovi a Rathovi), Strany Zelených (Biomasa a další šílenosti - jsou proti energii z jádra atd.) a KSČM (název mluví za vše). Sympatická je mi pracovitá Zuzana Roitová z KDU-ČSL. Tak koho tedy volit?

Nabízí se mi volit osobnost, mladého a vzdělaného včelaře.

Kandiduje za Stranu důstojného života. V posledním čísle Včelařství je obsáhlá a přesvědčivá informace o včelařském kandidátovi. Nejdřív mě sice namíchla podkladová oranžová barva stránek a velké hvězdy, ale pak jsem prokoukl genialitu grafika. Touto barvou a symboly chtěl možná zmást přívržence socanů a komunistů, kterých je mezi 48,000 včelařů, členů ČSV, s průměrným věkem 60 let velký podíl.

Mě však přesvědčil životopis kandidáta. Možná by byli ještě lepší Superman, Batman, či Spiderman, případně James Bond :-). Posuďte sami "mého" kandidáta:

Ing. Stanislav Jaš

Narozen: 1977
Bydliště: Lipník nad Bečvou, okr. Přerov
Kontakty: tel.: 777 551 470
e-mail: czechstan@hotmail.cz

Vzdělání

2002 - 2004 Vysoká škola zemědělská v Angers (ESA), Francie
- studium ve francouzštině zakončené diplomem "inženýr ESA - stupeň master" (specializace vinohradnictví a vinařství, marketing a mezinárodní obchod)
- diplomová práce obhájena v září 2004 (hodnocení "výborně").
- stipendista francouzské vlády
1996 - 2002 Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně
- Agronomická fakulta, obor všeobecné zemědělství, diplomová práce obhájena v červnu 2002 s vyznamenáním, státní zkouška z rostlinné a živočišné výroby, krmení hospodářských zvířat a podnikové ekonomiky
1995 - 1996 Soukromá jazyková škola Easy English, Brno
Pomaturitní denní studium anglického jazyka zakončené státní všeobecnou jazykovou zkouškou
1991 - 1995 Gymnázium Jakuba Škody, Přerov
- zakončeno maturitní zkouškou (jazyky český, anglický a německý, zeměpis)

Výukové programy a kurzy

11/2005 Kurz - Ministerstvo zemědělství, Praha - environmentální vzdělávání
31/10-11/11/2005 Kurz - Haag, Nizozemsko - "How to operate in Brussels"
07/2004 Kurz - inseminace včelích matek (Výzkumný ústav včelařský Dol, Libčice n. Vlt.).
Únor 2003 Studijní cesta - Brusel, Belgie - instituce EU, COPA-COGECA, francouzská zemědělská lobby v Bruselu
09/2000 - 03/2001 Studijní pobyt - ESA Angers, Francie - výměnný program ERASMUS-SOCRATES - vinařství, potravinářská výroba, zpracování obilovin.
Březen 2001 Intenzivní výukový program "Agribusiness in Europe", ESA Angers, Francie (anglicky).
Únor 2001 Intenzivní výukový program "Compared animal production systems and commercial chains in Europe", PURPAN Toulouse, Francie (anglicky).
Březen 2000 Intenzivní výukový program "Management potravinářské kvality v Evropě", institut ISARA, Lyon, Francie (anglicky a francouzsky) - mlékárenství

Pracovní zkušenosti

10/2006 - současnost COPA-COGECA, Brusel (www.copa-cogeca.eu) - konzultant v oblasti evropské zemědělské politiky a rozvoje venkova
• Analytická a konzultační činnost pro nevládní organizaci - celoevropský svaz zemědělských profesních organizací a evropskou konfederaci zemědělských družstev
• Tajemník a koordinátor expertních pracovních skupin zaměřených na hospodářská zvířata, živočišné komodity a potraviny (maso, mléko, med, šlechtění hospodářských zvířat aj.)
• Úzká spolupráce s evropskými institucemi (Evropská komise, Rada EU, Evropský parlament aj.) a nevládními organizacemi působícími v Bruselu (rozvoj venkova, potravinářský průmysl, obchod, ochrana spotřebitele v potravinovém řetězci, zdraví a ochrana pohody zvířat, ochrana životního prostředí aj.)
• Odborná přednášková po celé Evropě (jazyk francouzský, anglický, německý a španělský), komunikace s médii
02/2005 - 09/2006 Ministerstvo zemědělství ČR (MZe ČR) - tajemník náměstka ministra
• Analytická a konzultační činnost pro náměstka ministra
• Koordinace činnosti několika pracovních skupin - komodity, rozvoj venkova
• Komunikace s ostatními útvary ministerstva, organizacemi podřízenými MZe ČR, nevládními organizacemi, Stálým zastoupením ČR v Bruselu
• Zapojen do schvalování pozic, instrukcí a mandátů pro jednání zástupců ČR v orgánech EU
• Zastupování rezortu na pracovní skupině Úřadu vlády ČR

Srpen 2004 Baugé, Francie - Sezonní pracovník na včelí farmě
• 500 včelstev, kočování se včelstvy a medobraní, zpracování a prodej medu, chov včelích matek
2003-2004 Vinařství a školkařství Mercier Frères, Francie - výzkumník, laborant
• dvouletá odborná stáž při studiu
• Laboratorní diagnostika (PCR, ELISA, in vitro množení rostl. materiálu)
• Pokusnictví (ochrana, závlaha a hnojení révy vinné ve vinařské školce)
• Shromažďování bibliografických údajů o révě vinné.

Praxe a zahraniční stáže

10-21/07/2005 Stáž - Stálé zastoupení ČR, Brusel - úsek zemědělství a životního prostředí.
07/2001 - 08/2001 Stáž - St Martin de la Place, Francie - produkce certifikovaného osiva zrnin, konopí a zeleniny;
- Baugé, Francie - včelí farma - medobraní, léčba a krmení včelstev.
04/1999 - 05/2002 Diplomová práce - Výzkumný ústav včelařský Dol, Libčice n. Vlt. - pokusnictví (opylování řepky olejky včelou medonosnou).
07/1999 - 09/1999 Stáž - Châtelais, Francie - chov dojných krav a jalovic.
07/1998 - 08/1998 Stáž - 2 farmy v Membrolle sur Longuenée, Francie - semenářství trav, sklizeň a sušení zrnin a travního semene, chov drůbeže; pěstování, výroba a prodej bioproduktů (ovoce, zelenina).
07/1997 - 08/1997 Praxe - zemědělský podnik Agrochov Jezernice, a. s. (2 000 ha, rostlinná a živočišná výroba; ovocné sady a školkařství).

Ostatní

Jazykové znalosti: angličtina, francouzština - plynulá znalost
španělština, němčina, holandština - dobrá znalost
italština, portugalština, ruština, polština, finština, novořečtina - pasivní znalost, základy
Zájmy: - včelařství (aktivní členství v Českém svazu včelařů; členství v Asociaci na ochranu bretaňské včely tmavé, ostrov Ouessant, Francie; člen Bruselské královské včelařské společnosti, Belgie; člen včelařského sdružení CARI, Belgie);
- odborné překlady a tlumočení související se zemědělstvím a potravinářstvím (francouzština)
- cestování, pěší a horská turistika (Evropa);
- fotografování, zahrádkářství, kulinářství a gastronomie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 R. Linhart R. Linhart | E-mail | 27. května 2009 v 10:14 | Reagovat

Komu čest, tomu čest!

2 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 27. května 2009 v 12:42 | Reagovat

S Ing. Jašem jsem se poprvé osobně setkal na sv. Hostýně, kde organizátoři přerušili moji odpolední přednášku a Ing. Jaš spolu s Mgr. Sojkou provedli krátkou předvolební agitku. Vše ve stylu: ČSV zastupuje české včelaře a je tu šance aby včelařství hájil v evropském parlamentu přímo včelař (Mgr. Sojka); Ing. Jaš se představil jako poutník, který má 5 včelstev a hodně ví o evropském a českém včelařství. Evropské včelařství Ing. Jaš zná z mnoha zahraničních stáží a současného působení v zemědělských strukturách v Bruselu. Detaily českého včelařství může Ing. Jaš znát přes svého strýce Dr. Kamlera, ředitele VUVč. Na stránkách Ing. Jaše je televizní volební spot, kde kandidát do EP několik vteřin stojí a pracuje u langstrothových úlů mého bratra ve Vranově nad Dyjí. (Co se týká voleb – promyšlený postup). Včelařství v zemědělském komplexu problémů v evropském parlamentu bude okrajové ale zastoupení osobou, včelařem a ještě z ČR není marné. Těžko předvídat co si od této příležitosti slibují z oboru včelařství nejvyšší funkcionáři, výzkumníci, veterináři a na konec i včelaři (snad ne pouze dotace). Reportáž s Ing. Jašem vyjde v Moderním včelaři až po volbách, abychom voličům neubrali na svobodě rozhodování.
Petr Texl

3 Eman Eman | E-mail | 27. května 2009 v 14:29 | Reagovat

[2]: ... abychom voličům neubrali na svobodě rozhodování.

80% voličů je potřeba nějak motivovat, jinak k volbám nepřijdou. Potom ale nadávají na tu "zvolenou" sebranku vyžírků. Volit by se měli ti, co něco předvedli, a navíc jsou vzdělaní a pracovití. A nevolit mocichtivé arogantní kariéristy - demagogy, lhostejné z jaké strany jsou.

4 Ferda Ferda | 27. května 2009 v 17:43 | Reagovat

Jak jsem viděl ve včelařství jeho předvolební spot, měl jsem chuť noviny vyhodit oknem - co nám zase vnucují ? Jak jsem se uklidnil a po přečtení jeho programu se mi jeví jako celkem zajímavý člověk. Neznám ho, ale když si mám vybrat, tak raději někoho, kdo je mi názorově blízký, než některé vyžírky, kteří nás repprezentují. Jen škoda že nekandiduje za stranu mladých - současnou KSČM, která jako jedna z mála hájí zájmy České republiky .

5 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 27. května 2009 v 18:45 | Reagovat

[4]: Abych "neubral" voličům svobodu rozhodování uvádím, že na dnešním zasedání OV nebyl jediný, který by tentot způsob agitace schvaloval. Já jako člen ÚV jsem za to dostal samozřejmě vynadáno. Jen se divím, že někomu mohou stačit k znalostem našeho včelařství zprostředkované informace. Politikům ale asi informace lobbistů stačí. Jak je vidět i mladí se učí velice rychle. Někdo má svého Dalíka, jíný zase strejdu.

6 G.Pazderka G.Pazderka | 27. května 2009 v 22:05 | Reagovat

[2]:
Omezovat druhého v přednášce a nevkusně předbíhat druhého, každý rok cestovat od 20 let po zemědělských podnicích a kdoví jestli za své a očem taková praxe mohla být. Dobře vypapadat na fotkách při chlubení cizím peřím, prý on a jeho strýc ví včechno o českém včelařství. Zajímalo by mne co mohou oněm z pohledu chovatele 5-ti včelstev říci.

Nic lepšího u nás není? Ubohý to výběr do voleb. Včelařství není jeho předností podle výčtu. To doufám je zřejmé, že hledá hlavně hlasy.

7 Eman Eman | E-mail | 28. května 2009 v 6:43 | Reagovat

[6]: ....... Nic lepšího u nás není? Ubohý to výběr do voleb. Včelařství není jeho předností podle výčtu. To doufám je zřejmé, že hledá hlavně hlasy.

______________

Ubohý výběr? To snad není míněno vážně! A každý kandidát do voleb hledá hlasy. To je přeci princip. Včelařství není reprezentant zemědělství, a hlavně u nás je to popelka, snad jen "poezie zemědělství". A nečekejme, že tam v EU pro včelaře bude kandidát dělat zázraky (pokud ho zvolí).

Plivat na něco umí každý, ale co takhle místo toho navrhnout lepší možnost. To by v tomto případě byl velký problém.

8 G.Pazderka G.Pazderka | 28. května 2009 v 9:47 | Reagovat

Tyto Eurovolby jsou tím nejšpinavějším, co jsem v kampaních určené pro veřejnost kdy mohl vidět na místních billboardech kolem cest. Formalita jako eurovolby v ČR jsou nudné pokud je známa Lisabonská smlouva a tím dány cesty a činnost figurek. Proto v těchto volbách volím stranu, ne jednotlivce.

9 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | Web | 28. května 2009 v 12:32 | Reagovat

Prosazovat se lobbyngem je nutnost a mít v evropském parlamentu včelaře by bylo určitě dobré. Ale je to včelař, který hodlá pomoci? Spíše se mi zdá, že to pomoc potřebuje on.
Očekával bych, že na těch šesti stránkách (včetně titulní) bude alespon jeden odstaveček o tom, co kandidát konkrétně považuje za problém ve včelařství a co konkrétně pro řešení těchto problémů udělá. Celé je to jen obecné povídání. To není diskuse s voličem, to je klasická nalejvárna. Co takhle pojmenovat problémy jako:
- falšování medu, nekvalitní dovozy do EU, míchání a podvádění a ztráta důvěry spotřebitele
- nemoci jako varrooza a mor a související chabý výzkum, podpora výzkumu
- podpora vzdělávání a osvěty
- pesticidy v zemědělství
- unifikace, kompatibilita úlových systémů a včelařských zařízení
-kvalifikované ocenění přínosu opylení včelstvy v evropském prostředí
Na to mě, jako voliči včelaři, neřekl nic. Jistě to tu čte, tak má možnost. Jinak s mým hlasem počítat nemůže.

10 Eman Eman | E-mail | 28. května 2009 v 16:31 | Reagovat

[9]: Souhlasím se vším. Jenže mám pouze 3 možnosti. Nejít k volbám, volit 14, nebo volit někoho jiného. Až mi někdo představí kandidáta lepšího, zvážím ho a rozhodnu se. To se zatím nestalo. Napíšu Jašovi, aby si přečetl tyto názory. Nic lepšího mě nenapadá.

11 Radek Krušina Radek Krušina | E-mail | 28. května 2009 v 17:01 | Reagovat

(4)"Jen škoda že nekandiduje za stranu mladých - současnou KSČM, která jako jedna z mála hájí zájmy České republiky."

:) :) :) :)
http://grafika.profitux.cz/images/smiles/016.gif

Nevím, jak by mohl kdokoli, kdo se nezřekl kontinuity s komunistickou stranou (třídní boj, diktatura proleteriátu a podobné lahůdky) hájit zájmy svobodné společnosti.

Naštěstí Ing. Jaš to zřejmě není.

Radek Krušina

12 Karel Karel | 28. května 2009 v 19:16 | Reagovat

Pan kandidát má 5 včelstev.
To by mě zajímalo, jak to vypadá na Českém svazu kynologickém, jestli se tam uchází o podporu každý kandidát co má doma psa. Jak si s tím poradí?

Co budeme číst na jejich webu - Chovatelé psů podporují Vonáska, má doma tři štěňata.

A co Česká ornitologická společnost?

13 ferda ferda | 28. května 2009 v 19:49 | Reagovat

Já vidím účast v těchto volbách tak 15 procent. Když vidím tu špínu, co na sebe kydají jsem rád že se můžu svobodně rozhodnout a nevolit.

14 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | Web | 28. května 2009 v 20:05 | Reagovat

[10]::
Sám jste to zmínil na začátku. Ačkoliv lidovce nevolím, v evropském parlamentu mají evropští křestané významný vliv a pouze Březina s Roitovou měli šanci něco prosadit. Takže to je jediné východisko, jestli chci na evropské půdě pro Česko něco prosazovat. V tomto případě neposuzuji místní politické strany, ale evropská uskupení. Ostatní, mimo soc-dem, se nemají s kým spojit, jsou to bezprizorní kusovky s bezvýznamným vlivem ale dobrým korytem.

15 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 28. května 2009 v 22:06 | Reagovat

ad (9)- nemoci jako varrooza a mor a související chabý výzkum, podpora výzkumu
- Myslel jsem že na Hostýně při předvolební vsuvce Ing. Jaš využije přednášky PSNV m.j. o VMS. Byl by to i možný prozíravý tah, nový náhled na boj s v.d. v rámci celé Evropy. Buď o tom vůbec neví, nebo ješitnost přenesená od strýce je nepřekonatelná, nebo tu je stejný blok (ne blog) kvůli mravencům.

16 Eman Eman | E-mail | 8. června 2009 v 8:20 | Reagovat

[14]: Nakonec jsem tu 14 nevolil z toho důvodu, že jsem poslal email na adresu, kterou uváděl v materiálech a zpráva se mi vrátila 3x jako nedoručitelná. Srandičky ať si dělá z jiných.

Volby dopadly celkem slušně, ale nedělejme si falešné naděje na podzimní volby, protože většina voličů socanů zůstala doma.

17 Karel Karel | 8. června 2009 v 22:16 | Reagovat

/14/Volby dopadly celkem slušně, ale nedělejme si falešné naděje na podzimní volby, protože většina voličů socanů zůstala doma.
----
Kouzlo nechtěného. ASi 80% voličů prý zůstalo doma. Podle mého odhadu a různých průzkumů jsou asi tak 4 z 5 občanů co znám nepravicového názoru.

Zkus tak nadhodit nějaká témata: Konečně budou uvolněné nájmy, bude zavedeno školné, zdravotní pojištění si vyberu a podle spoluúčasti budu platit, jednotná daň, výpověď ze zaměstnání bez udání důvodu, nepovinné důchodové pojištění a minimální důchod, zrušíme nespravedlivé dětské přídavky, ...
Ono se někam deklarovat a někam skutečně patřit je rozdíl.

Když se tak podívám na politický profil majitelů firem napojených na obecní a státní rozpočty (tedy majících zájem na socialistickém přerozdělování) tak nevím jestli převládá růžová. Spíš tam vidím doplňkovu barvu. A přechází i do fialova. :-))

18 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | Web | 9. června 2009 v 20:10 | Reagovat

Ta napojení vidím denně. Jsou to většinou ti oranžoví. Právě oni mají zájem na přerozdělování a utrácení, při kterém vždycky něco upadne pod stůl.
Příklad - dotace z fondu životního prostředí. Proč se musí dělat složité anabáze okolo dotací, které spolknou polovinu peněz z ní? Stačilo by jen snížit DPH nebo zavést zápornou spotřební dan u vybraných produktů. K čemu jinému mohu zneužít tepelné čerpadlo, solární panel nebo zateplovací systém, než ke svému účelu.

Solidarita musí být, stát musí z něčeho fungovat, ale to, co se děje v Evropě, je bezuzdné plýtvání s vidinou těch drobků pod stolem.

19 Stanislav Jaš Stanislav Jaš | E-mail | Web | 9. června 2009 v 21:42 | Reagovat

Přátelé včelaři, mohu-li vás takto nazývat. Je zajímavé si číst vaši kritiku. Nebojím se jí.
Zároveň děkuji za zveřejnění podrobností mé kandidatury na těchto stránkách.
V mnohém je bohužel vaše kritika nepodložená. Nebudu odpovídat na vše,protože pravděpodobně patříte k těm, co dají především na sentiment a ne na podložená fakta. Pokud se vám pošta z mého mailu vrací, můžete psát na ten pracovní: stanislav.jas@copa-cogeca.eu
O tom, že jsem praktický včelař vás nebudu dlouho přesvědčovat. Stačí se podívat na můj web, kde zjistíte, že jsem pracoval a stále to dělám v letních měsících ve Francii na profesionální včelí farmě se 300 včelstvy.
Zakončím svůj příspěvek tím, že až se vrátím po letní práci ve svých včelstvech na Moravě, na včelích farmách ve Francii a ve Finsku do Bruselu, budu dále pracovat pro české včelařství v rámci Copa-Cogeca. A budu to dělat navzdory vaší skepsi. Protože na rozdíl od mnoha z vás Evropu znám a domluvím se tam. A třeba se budu snažit i o to, aby se s tou varroazou, podporou vyzkumu, ochranou před pesticidy a rezidui ti politikove v Evropském parlamentu a jinde skutečně zajímali. Vám pak nezbývá, než se obrátit na pana Březinu, aby se pokusil vylepšit svoji práci a pamatoval i na včelaře. Já budu i nadále spolupracovat se seriózními zástupci včelařské veřejnosti a výzkumu z České republiky, a také se zástupci našeho ministerstva zemědělství a SZIF. Přeji vám dobrý průběh včelařské sezóny. Já jdu zítra do včel na výměnu matek.

20 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | Web | 9. června 2009 v 23:12 | Reagovat

Za sebe říkám, že ocenuji to, že jste reagoval, to je první krůček k politice. Politika je běh na delší trat, než uvádíte o své činnosti a začíná zde, na české půdě. Vaše role, jakož to politika věku několika měsíců, nemůže být důvěryhodná. Pokud jste odborník, je pro Vás zatím role poradce vedle politika.

21 G.Pazderka G.Pazderka | 9. června 2009 v 23:25 | Reagovat

[19]: Promiňte, ale volit Vás podle nynější reakce již asi nikdy nebudu. Hlasy hledejte ve Francii a Finsku. Tam Vás volit určitě budou, protože nejsem podle Vás seriózní volič a vůbec nerozumím tomu, čeho chcete pro nás dokázat bez podpory těch, po kterých chcete hlasy. Sám mám několik set včelstev a přitom nevím proč, mám pocit, že jsem podle Vás neseriózní.  Emaily budoucích politiků v době voleb mají spolehlivě fungovat. Jinak řečeno - bohužel jsem zklamán z toho, že trajdáte někde po Evropě a přitom hlasy potřebujete někde jinde. Takto politika nefunguje a budu rád, když si toto uvědomíte bez toho, aby jste na tento příspěvek vůbec nějak reagoval. Váš strýc a vedení ČSV nemá budoucnost protože nikdo není nenahraditelný, budoucnost musí mít mír v Evropě a pracující český politik na české půdě pro české včelaře. Takže doufám, že Vám někdy v budoucnu svitne a rozjedete se za lidmi, kteří jsou skuteční a kteří na těch zbytcích co za působení Vašich známých ve vysokých funkcách ČSV a rodině ve výzkumu ještě žijou a ještě fungujou jako segmenty včelařství. Pokud je budete osobně ignorovat, počítejte i přes Vaše jazykové rozhledy raději s jiným korýtkem, protože nejste schopen pochopit včelaře v ČR a pracovat s nima. Byla by to Vaše škoda, protože by se tak rozsypala dost vlivná základna voličů. Dávám Vám i přes vše co jste tu jako reakci plácl ještě politickou naději pro můj hlas. ;-) S pozdravem

22 Stanislav Jaš Stanislav Jaš | E-mail | Web | 11. června 2009 v 21:43 | Reagovat

Vážený pane Pazderko,
stačí se jen zeptat zástupců Cechu profesionálních včelařů, mých včelařských přátel ze základní organizace ČSV a jiných včelařů, abyste pochopil, že jezdím a nesedím v kanceláři. Za včelaři a zemědělci jezdím odjakživa, protože mě to baví. Pokud mi sdělíte Vaši adresu, možná že dojedu i za Vámi. A nechápu, z čeho soudíte, že nejsem schopen pochopit včelaře v ČR. Mluvil jste snad někdy se mnou?
O žádné korýtko mi nikdy nešlo a nepůjde (o to jde bohužel velkému počtu europoslanců). Jde mi o evropské včelařství, kde to české bude mít své místo jen pokud se budete přátelit právě s těmi Francouzi, Finy (Fin právě předsedá Poradnímu výboru pro včelařství v Evropské komisi) a jinými národy. Kdo by mne jinak mohl ukázat na vlastní oči otravy imidaclopridem nebo mor včelího plodu na včelnici.
A to že se strefujete do strýce je od Vás s prominutím velice bazické a levné. Posouvá  Vás to bohužel na úroveň bulváru. Možná, že díky strýci a mně máte ještě dnes v ČR přístup k léčivům proti varroáze...
V Evropě pracuji a netrajdám. Evropu se snažím vytvářet i pro dobré jméno ČR, pro dobré jméno českého včelařství. A nikdy jsem se nepovažoval za politika, pouze člověka, který politiku ovlivňuje, z Bruselu, z organizace Copa-Cogeca, která to dovede a umí. Přijeďte někdy na návštěvu, uvidíte...Jako takový jsem také kandidoval do Evropského parlamentu.
Dovedu si vážit včelaře, který se dovede postarat o stovky včelstev. Ať se Vám v další práci daří. A ať máte dobrou ruku v podzimních parlamentních volbách při výběru oněch pracujících politiků na české půdě. Pamatujte jen, že 70% české legislativy se tvoří v Bruselu, včetně té s působností na včelařství (pesticidy, veterinární problematika, léčiva, rezidua antibiotik apod.)
S pozdravem

23 G.Pazderka G.Pazderka | 12. června 2009 v 0:18 | Reagovat

[22]: Chcete semnou "možná" i ztrácet čas? Jestli ano, tady na Emanově blogu není určitě problém uveřejnit Vaše vize a plně diskutovat. Zapojit se může doufám kdokoli. Sem s Vaším programem názory atp. pro české včelařství, které chcete v Unii reprezentovat. Emanovi by to určitě nevadilo.

Jinak. Nemusíte mi připomínat, že jsem bazický a levný. Já vím, že takových je hodně včelařů a čeká natu Vaši správnou reakci a tah. O mne vůbec nejde, jsem jen poslední a časem zapomenuté kolo u vozu. Časem nato určitě dojdete, že se v určitých věcech prostě mýlíte, protože tak zatím jednáte, když jste pod tlakem.;-) Buďte trochu svobodomyslný a mějte nadhled v hodnocení. Někdy je zlatem i mlčení a naslouchání nebo vyptávání se na podrobnosti druhých.

24 Eman Eman | Web | 14. června 2009 v 7:33 | Reagovat

Prezentace Ing. Jaše:
Včelařství : velice specifická zemědělská činnost

Mimo pozitivní role, kterou včelařství představuje pro životní prostředí
je včelařství chovatelskou činností, která :

je již dlouhá desetiletí organizovaná do dokonale integrovaných struktur společenské mozaiky života na venkově

    Evropa = « kolébka » naší včely medonosné
                 = kontinent včelařských tradic, včelařské dokonalosti  a umu

Malé srovnání
Evropská unie má 13.602.000 včelstev  -  USA má 2.444.000 včelstev s evropskou včelou medonosnou
................

25 G.Pazderka G.Pazderka | 15. června 2009 v 23:16 | Reagovat

[24]: Malé srovnání
Evropská unie má 13.602.000 včelstev  -  USA má 2.444.000 včelstev s evropskou včelou medonosnou
.............
To je zajímavý a kolik má jižní Amerika, austrálie a oceánie a Asie?

Říci, že máme 13 a pů milionu včelstev vůči 2 a půl vyznívá pro Evropu dobře, jenže cenu medu jak známo vůbec ve světě obchodu neurčují, takže tu budou stále ještě i silnější hráči než je Unie.

26 Eman Eman | E-mail | Web | 16. června 2009 v 7:06 | Reagovat

[25]: Nějaká starší čísla jsou na webu (viz nahoře). Argentina 2 mil. včelst., Brazilie 2.5 mil.  atd.

27 Felix Staratschek Felix Staratschek | E-mail | Web | 10. října 2009 v 10:47 | Reagovat

Felix Staratschek, Freiligrathstr. 2, D-42477 Radevormwald

02195/ 8592 http://sites.google.com/site/euradevormwald/cesky  

Leserbrief an die konservativ- katholische Zeitung www.die-tagespost.de

Lissabonvertrag: Hoffnungen nach Irland- "Yes" ruhen auf Prag

Lied (german text, english subtitel after third minute/ deutsch, englischer Untertitel, ab 3. Minute) http://www.youtube.com/watch?v=rqHHtwz_NQc&feature=email

Die Ökologisch Demokratische Partei (ÖDP) hat schon eine Europäische Verfassung gefordert, als noch niemand davon sprach, aber an so ein unübersichtliches Machwerk, wie den Vertrag von Lissabon hat sie nie gedacht. Während das Grundgesetz klar Angriffskriege verbietet, nennt der Vertrag von Lissabon Gründe, wann Kriege erlaubt sind. Diese sind jedoch äußerst schwammig und es gibt nirgendwo Definitionen für diese Kriegsgründe, als da wären: Gescheiterte Staaten, Krisen oder Werte der EU. Auch ist die Anwendung der Todesstrafe im Kriegsfall erlaubt, Aufruhr darf auch mit Gewalt niedergeschlagen werden. Der Vertrag von Lissabon ist wie ein schlechter Versicherungsvertrag. Im Haupttext steht der schöne Werbeinhalt, in den gleich rechtswirksamen Protokollen und Anhängen steht das Kleingedruckte, dass bisher nur Minderheiten zur Kenntnis genommen haben und oft zu dem Gegenteil dessen führt, weswegen Leute dem Vertragswerk zustimmen. Nach dem 2. Weltkrieg haben die Mütter und Väter des Grundgesetzes eine Verfassung erarbeitet, die es unmöglich machen sollte, dass so schlimme Zustände noch einmal wiederkehren können. Der Vertrag von Lissabon enthält diese Sicherheiten nicht mehr und schafft viele unkalkulierbare Risiken für die Zukunft.

Irland wurde u.a. mit politischen Druck und mit Zugeständnissen geködert, dass es in Sachen Abtreibung und Verteidigung sich nie der EU beugen muss. Eine Verfassung oder ein Grundlagenvertrag sollten wichtige Dinge klar  und auf dem Demokratieprinzip beruhend regeln und keiner Ausnahmeregelungen bedürfen oder Bereiche an sich reißen, die jeder Staat selber zu regeln weiß. Wenn den Iren zugestanden wird, die Hoheit über Militär zu behalten, um die Iren zu einem ja zu bewegen, heißt dass doch, dass dies mit dem irischen Ja für alle anderen Staaten nicht garantiert ist. In diesem Sinne ist das irische Ja sehr egoistisch. Und was passiert, wenn die EU Irland den Adenauer macht: "Was interessiert mich mein Geschwätz von gestern" und Irland sich künftig doch der EU beugen muss? Fakt ist, wenn der Vertrag einmal gültig in Kraft ist, dass dieser dann Entwicklungen auslösen wird, die keiner mehr stoppen kann. EU- Gremien können künftig ohne parlamentarische Kontrolle große Teile des Vertrages verändern und die Lobbyisten der Industrie und der Unternehmen werden den Vertrag genau studieren um zu prüfen, wie sie die EU- Gremien zu ihren Gunsten beeinflussen können und wo ihnen im Vertrag zugesagte wirtschaftliche Freiheiten, die die höchsten Freiheiten des Vertragswerkes sind, nicht eingehalten würden. Die Richter müssen dann anhand des geltenden Vertragsrechtes den Unternehmern nachgeben und werden mit ihren Urteilen die EU Schritt für Schritt in einen Gewährleistungsstaat umwandeln.

Was in Deutschland geschieht, wirkt wie ein Putsch. Da liegt im Juni eine gültig eingereichte Verfassungsklage vor und die Verfassungsrichter behandeln die einfach nicht. Hauptthema der Klage ist der grundgesetzfeindliche Gewährleistungssstaat, zu dessen Befürwortern ausgerechnet der Verfassungsrichter Dr. Voßkuhle gehört. Bundespräsident Köhler hätte niemals unterschreiben dürfen, bevor nicht alle Klagen behandelt wurden und die juristischen Fragen geklärt worden wären! Viele Bundestagsabgeordnete haben den Vertrag nie gelesen (was seltsamer Weise den Bürgern immer vorgeworfen wird, wenn man begründet, warum diese nicht abstimmen dürfen!) und glaubten einfach, er sei gut, weil alles, was von Europa kommt doch gut sei.

Angesichts dieser Zustände setze ich meine Hoffnungen auf Prag. Einzig das Verfassungsgericht von Tschechien und der tschechische Präsident Vaclav Klaus, können jetzt noch die Ratifizierung verhindern. Ein Scheitern dieses Vertrages von Lissabon ist dringend notwendig, damit in einem neuen Prozess eine annehmebare Verfassung für die EU entsteht, die dem Frieden, den Menschenrechten und der Demokratie zu 100% verpflichtet ist. Die von Karlruhe im September 09 nicht einmal öffentlich zur Kenntnis genommene rechtzeitig eingereichte Klage von Sarah Luzia Hassel Reusing aus Wuppertal habe ich ins Internet gestellt: http://sites.google.com/site/euradevormwald .

Angesichts dieser Fragwürdigkeiten bezüglich des Inhaltes und der juristischen Überprüfung des Vertrages von Lissabon ist es für mich als Katholiken, der kritisch zum Vertrag steht, ein Tiefschlag, das der Vorsitzende der Deutschen Bischofskonferenz Robert Zollitsch laut Tagespost vom 6.10.09 dieses Vertragswerk begrüßt, weil "dadurch die Europäische Union neue Schubkraft" erhalte. Wohin diese Schubkraft drücken wird, werden wir noch sehen. Die Schwulen- und Abtreibungslobby und die großen Konzerne werden schon feststellen, wie diese die Klaviatur dieses Vertragswerkes spielen können.  Eine Kultur des Lebens, wie es Johannes Paul II formulierte, wird es mit dieser neoliberalen Wirtschaftsverfassung und dieser nicht mehr demokratisch kontrollierten Machtballung nicht geben. Die katholische Soziallehre und die jüngste Sozialenzyklika Papst Benedikts XVI haben weit über die katholische Kirche hinaus Anhänger. Mehrere Päpste werden in der von Sarah Luzia Hassel Reusing erstellten Klage zum Lissabonvertrag zitiert, ebenso der Wirtschaftslehrer von Kardinal Höffner und Vordenker der sozialen Marktwirtschaft Walter Eucken. Die Deutschen Bischöfe sollten ihre Mitarbeiter auffordern, bewusst im Internet nach konstruktiver Kritik an Staat und Gesellschaft zu suchen. Den Bischöfen sollte diese Kritik regelmäßig vorgestellt werden. Die Bischöfe haben ja jüngst Schuld eingestanden, das Bischöfe und Priester nicht immer mutig genug waren oder in mancher Predigt den 2. Weltkrieg auch mit unterstützt haben. Natürlich gab es auch die andere Seite des Mutes und der Menschlichkeit, allen voran die Rettung tausender Juden durch Pius XII, die vielen unbekannt ist. Aber wenn künftige Generationen auf unsere heutige Zeit zurück sehen, wird es sehr spannend sein, wie diese die Aussagen von Zollitsch zum Lissabonvertrag sehen werden. Vielleicht laden die Bischöfe zur nächsten Bischofskonferenz mal Kritiker zu aktuellen Entwicklung der EU ein. Leider ist unsere organisierte Laienschaft nicht besser und wahrscheinlich der politischen Elite des Bundestages zu nahe. Auf Katholikentagen habe ich hier auch die Diskussion vermisst. Dabei bestünde doch gerade hier die Möglichkeit darüber zu debattieren, ob Entwicklungen noch mit christlichen Standpunkten und Werten korrelieren oder ob Christen aufgerufen sind Alarm zu schlagen und sich mit allen legalen Mitteln Quer zu stellen. Hier ein klares Profil zu zeigen, dass sich für die Dinge interessiert, könnte manchen Kirchenaustritt verhindern und manchen kirchenfernen wieder auf die Kirche aufmerksam machen. Die kirchlichen Verlautbarungen müssen auch in den Predigten und auf Veranstaltungen vorkommen und deren Werte eingefordert werden. Nur schöne Texte zu verfassen, aber die Realität ansonsten zu ignorieren, das ist nicht glaubwürdig. Sinngemäß soll dass schon Gandhi gesagt haben: Das Christentum ist eine schöne Idee, aber die Christen müssten in der Welt viel erlöster Wirken und das Umsetzen, was ihr Meister gesagt und vorgelebt hat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama