Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Péče o oddělek

18. května 2009 v 11:56 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
V České republice ubylo vloni (2008) hodně včelstev.

Po zimě 2007-2008 bylo na jaře údajně 400,000 včelstev (ztráta 120,000 za rok 2007) a do podzimu 2008 se obnovilo 60,000 včelstev za asistence příjemné finanční podpory státu (v některých nejvíce postižených okresech, kde byly úhyny větší jak 25%). I v pardubickém okrese došlo k mimořádně velkému snížení počtu registrovaných včelstev ve srovnání s předchozím rokem k datu 1. 9. Možné příčiny se tu na blogu diskutovaly, ale jsou to ponejvíce dohady. Varoáza v tom má zřejmě prsty na prvním místě, a dále to budou virové choroby, nosema a částečně i likvidace morových včelstev. Nelze všechno svádět na lajdáky včelaře, kteří prý neošetřovali včely tak jak bylo potřeba. Mimořádné úhyny včelstev jsou po celém světě, v USA, Evropě, i v Japonsku. Možnými příčinami se tu zabývají jiné články.
Bohužel orgány našeho státu se zaměřují (na doporučení ČSV a k radosti asi většiny důchodců) více na sociální podporu včelařů, než na financování objektivního vyšetření skutečných příčin úhynů. Včelař není nikdy sociální případ.

Někteří včelaři, kteří přijdou o včelstva se i letos budou snažit získat včelstva nákupem oddělků od zavedených producentů, nebo získat roj či oddělek od souseda nebo známého (přítele). Připomínám povinnost každého prodejce oddělků nechat si vyšetřit včelstva na spory moru včelího plodu. Včelařům na pomoc a pro srovnání uvádím text, který dostává každý zájemce, kdo nakoupí v USA oddělek od známého velkovčelaře a badatele z Kalifornie, Randy Olivera.

Jak pečovat o ODDĚLEK

1) Gratulujeme, koupil jste si kvalitní oddělek včel s novou oplodněnou matkou ze šlechtěného chovu!

2) Některé oddělky mají možná zaklíckovanou matku - dám vám o tom vědět. Jestli to tak je, odstraňte víčko k cukrovému těstu až se dostanete domů, abyste včelám umožnili se prokousat a osvobodit matku.
3) Instalujte oddělek do středu plodiště s dalšími rámky, které zaplní nástavek. Krmte oddělek sirupem 1:1 až jsou rámky v nástavku zcela vystavěné. Krmení malého včelstva sirupem zbaví včely nutnosti létat pro nektar, a mohou své úsilí věnovat sbírání pylu, chovu plodu a produkci vosku, a tedy vystavět plásty. Doporučujeme vyrobit víko určené ke krmení z překližky s dírou uprostřed. Toto místo použijte na místě normálního víka. Sklenici na krmení si udělejte z litrové sklenice s asi třemi malými dírami uprostřed víčka. K použití krmítka naplňte sklenici do poloviny bílým cukrem (jinými cukry nekrmte), potom přidejte horkou vodu do téměř plna. Prstem zacpěte díry a třepejte až se cukr rozpustí. Obraťte sklenici, nasaďte na otvor v krmícím víku. Obvykle krmte litr za den.

4) Aby matka nejlépe přežila, neměli byste oddělek rušit několik dní (jinak než krmením). Zkontrolovat včelstvo po týdnu. Pomoci si trochou kouře a minimálně rušit. Jestli je vše v pořádku, včely začali stavět plásty, měl by tam být plod všeho stáří, včetně bílých larviček a vajíček. Všimněte si že vajíčka jsou těžko spatřit, zvláště proti světlému plástu. Přítomnost vajíček, nebo mladých larviček v mateří kašičce, znamená, že je tam matka je všechno dobré - nemusíte matku zrovna vidět!

5) Můžete kontrolovat včelstvo týdně (ale uvědomte si, že kouř a ochlazení vyruší včelstvo na minimálně jeden den). Toto je příležitost pozorovat jak včelstvo roste! Dejte si však pozor, protože neohrabané zacházení začátečníků často skončí ztrátou matky, a tak je kompromis mezi pozorováním včel a šancí ztráty matky, rozhodněte se sami. Jak roste populace, a včelstvo obsazuje více rámků, včely budou stavět plásty z mezistěn ze středu ke stěnám, a matka začne klást do těchto plástů.

6) Obykle umístěte plást zpátky do stejného uspořádání, které včelstvo mělo. Vždy udržujte plod (a rámky s vajíčky) u sebe, med na stranu, pyl na okraj plodového hnízda.
a) Výjimka: Pro včely je těžké vystavět nekrajnější plásty. Jakmile včely vystaví vnitřní stranu druhého plástu, obraťte tyto plásty, a přesuňte je mimo (pouze pokud neobsahují vajíčka - viz ilustrace).
7) Krmte nepřerušovaně, ale ne tak, aby matka nemohla rozšířit plodové hnízdo kvůli přebytku uloženého sirupu a nektaru. Jestliže včely ukládají sirup do středu plodového hnízda (viz ilustraci - Med, Pyl (oranžově), oblast plodu v polokruhu), přerušte krmení.
a) Všimněte si že je často velký rozdíl včelstvo od včelstva v rozvoji a produkci medu.
b) Ujistěte se že máte v úlu matku pomocí vajíček a plodu všeho stáří. To je běžné pro začátečníky, že neúmyslně zabijí matku neodborný zacházením s rámky.!
c) Kontrolujte že matka klade v pravidelných vzorech v soustředných kruzích podle stáří. Jestliže je plod mezerovitý nebo nestejný, může mít matka problém.
d) Jestliže je více vajíček v buňce, nebo vidíte hrbolovitý plod (víčka vyčnívají jako střely), máte kladoucí dělnici, nebo trubcokladnou matku.
e) Jestliže vypadá zavíčkovaný plod jako "sůl a pepř", hledejte známky nemoci plodu - (bílé a hnědé mumie), hniloba plodu (žluté larvy), nebo mor včelího plodu (propadlá a děrovaná víčka, hnědá kaše tvořící vytažením na sirce vlákno.)
f) Jestliže jsou tvořeny matečníky, včelstvo ztratilo matku, nebo nastává tichá výměna matky, nebo se včelstvo připravuje na rojení.

9) Přibližně měsíc potom co dostanete oddělek, měli byste ho otestovat na úroveň varoázy, pomocí lepkavé podložky nebo jiné metody. Předpokládejte, že všechna včelstva mají roztoče Varroa. Musíte monitorovat úroveň roztočů a ošetřit včely, jakmile úroveň roztočů přesáhne sezonní "práh k ošetření". Máme velký úspěch s varroa tolerantními matkami a ekologickým potíráním roztočů. Prahy a metody ošetření jsou podrobně popsány na www.randyoliver.com.

10) Jakmile včely vystaví všechny plásty v prvním plodišti, můžete přidat druhý nástavek (Můžete také vložit rámek na trubčí plod jako past na roztoče). Stále krmte včelstvo dokud nejsou plásty vystavěny. Pak je plodiště úplné a můžete krmení přerušit.
a) Jestliže včelstvo nepřejde na mezistěny do přidaného nástavku, mohou v tom být tyto důvody:
- Nedostatek snůšky nektaru nebo krmného sirupu.
- Včelstvo je slabé kvůli nemoci, nebo má matka problém, nebo není dostatek času na vytvoření populace.
11) Jestliže je správné načasování pro snůšku nektaru (uprostřed Května přes červen), můžete přidat mateří mřížku a medníky.
a) Pokud přidáváte medník s mezistěnami nad mřížku, včelstvo musí být hodně silné, a nemělo by být pásmo medu přímo pod mateří mřížkou. Jestli že tam je, vyměňte plodové komory, horní dospodu.
12) Medová snůška vašeho včelstva se nemusí dostatečně vytvořit první sezonu, aby vytvořila přebytek, zvláště když začnete později. Spokojte se s tím, že máte silné včelsvo v červenci, připravené úspěšně přezimovat.
a) Jedna výjimka: řekněme že první plodový nástavek je plný, a nyní začíná snůška nektaru, a vy byste skutečně rádi získali trochu medu první rok. Tak nasaďte druhý nástavek plodiště, a přestaňte krmit sirupem. Ať včely pracují a zaplní nástavek plodem a medem.
Jakmile skončí snůška nektaru (obvykle jak přestanou ostružiny kvést na konci června), můžete vytáhnout rámky medu a udělat "škrábací vymetení medu". Pomocí lžíce vyškrábat med do nylonové punčochy zavěšené do 5 litrové sklenice, potom vrátit vyškrábaný rámek do úlu, a pokračovat v krmení až včely vystaví plást znovu. Budou zimovat dobře na medu z cukrového sirupu.
13) Plásty, které vám prodávám jsou obecně minimálně dva roky staré. Čím starší plásty, tím větší šance že obsahují patogenní organismy - mikroby. Doporučuji rotovat plásty z plodového hnízda a jejich zrušení, když ztmavnou do hněda a jsou gumově tvrdé.

14) Čtěte vše o včelařství, ale pamatujte, že praktickou zkušenost na včelnici se zkušeným včelařem nenahradíte ničím. Najděte si takového učitele ve své oblasti. Přivítám vás u sebe po většinu doby - zavolejte si na potvrzení návštěvy.

15) Hodně štěstí s vaším novým včelstvem - doufám, že budete mít úspěch! Jestli máte návrhy jak zlepšit tyto instrukce, dejte mi vědět.!

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Cmuck* Cmuck* | Web | 18. května 2009 v 20:48 | Reagovat

Páni, já nemám slov k tomuto blogu :)
Narazila jsem na Vás při čtění rozhovoru na ,,Srdci blogu". Nejen že vás obdivuji že ho máte tak dlouho, že poměrně často aktualizujete...ale přiznejme si i to že hodně lidí ve vašem věku toto nedělá a pomalu ani neví co je internet...dost mě to zaujalo :) Jen tak dál, fandím Vám :)

2 Michal Michal | 7. května 2010 v 23:16 | Reagovat

dobrý den nezna tady někdo nějký další dobrý članky jak začít včelařit ?? případně doporučte nějaké knížky a tak

3 Johny Johny | 25. června 2011 v 20:59 | Reagovat

A co dělat, když oddělek staví do podmetu i když ho přikrmuji.:-(

4 sachyev sachyev | 26. června 2011 v 18:03 | Reagovat

Co vám na tom vadí? Hlavně že staví. Asi potřebuje zastavět prostor (průvan), nebo potřebuje trubčinu. Problém by byl, kdyby nestavěl.

5 Johny Johny | 26. června 2011 v 20:47 | Reagovat

Vadí to, že staví do podmetu, místo aby stavěl na mezistěny, které tam má. Resp. 5 původních rámků je vystaveno až do podmetu a prázdných mezistěn si vůbec nevšímají.

6 sachyev sachyev | 27. června 2011 v 9:30 | Reagovat

Pokud je oddělek (roj) slabší, tak má tendenci stavět do komínu, aby hospodařil s teplem. Jakékoli rozšiřování by mu znemožnilo zahřívat plod. řešení je posílit plodovými plásty, nebo počkat až zesílí sám a raději ho dočasně zúžit plásty, nebo polystyrenovými rámky. Nezapomenout ale ho včas rozšířit.

7 Johny Johny | 27. června 2011 v 17:18 | Reagovat

No, udělal jsem to metodou pokus omyl. Oddělky byly docela silné.Až na jeden, kterému se stavět moc nechce ani do podmetu. Jednomu jsem spodek sebral. Poté dal mezi plod a zásoby rámek s mezistěnou. Ty mezistěny jsem takhle dal všude. Tento týden má být teplo, takže by pro ně nemusel být problém plod uhřát. Zavěrem - jelikož začínám, nemám nic kromě mezistěn. Takhle by měly začít stavět na mezistěnách. Děkuji za Vaši odpověď.

8 Johny Johny | 27. června 2011 v 21:29 | Reagovat

Už jsem zjistil kde je chyba. Mám je na vysokém podmetu a mají být na nízkém mezidnu.

9 Jan Matoušek Jan Matoušek | Web | 26. července 2012 v 10:40 | Reagovat

Ahoj, moc pěkný blog. Hlavně tento článek o oddělku se mi moc líbí a jako začátečník, jsem si z toho vzal.

10 Filip Sedláček Filip Sedláček | E-mail | 3. července 2014 v 16:37 | Reagovat

Děkuji za dobré informace.Letos začínám tak vítám každou radu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama