Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nedostatek včel je jenom v USA a Evropě

1. května 2009 v 9:23 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
tvrdí studie biologů. Počty včel klesají v USA a Evropě, ale ve světě stoupají.

Obava o "globální opylovací krizi" zasahující plodiny není nyní zřejmá, domnívá se zpráva Current Biology (současná biologie) od Marcelo Aizen z Argentinské univerzity (Universidad Nacional del Comahue) a Lawrence Harder z kanadské univerzity Calgary. "Data prozrazují, že globální populace ošetřovaných včelstev se zvýšila přibližně o 45% během poslední poloviny století," uzavírá studie.

Koncem 2006, "colony collapse disorder" tvořila zprávy v zemi, kdy včelaři v desítkách států hlásily ztráty 45% včelstev během zimy, překvapující ztráta ve srovnání s typickými roky. Roztoči, pesticidy a stres byly střídavě obviňováni z nemoci bez rozluštění.

"Úbytek včel pozorovaný v USA a v dalších Evropských zemích včetně Velké Britanie, který byl připisován částečně parazitickému roztoči a naposledy CCD by nás mohl mýlit, že je to globální fenomén," řekl Aizen v prohlášení. "Zjistili jsme, že to tak není."

Studie Current Biology zjišťuje, že farmáři na celém světě zvýšili svou závislost na domestikovaných včelách na 300% v posledních 50 letech aby opylovali plodiny jako jsou švestky, maliny a višně. Studie autorů upozorňuje, že "rychlé rozšíření pěstování mnoha plodin závislých na opylovatelích má potenciál ke spuštění budoucích opylovacích problémů jak pro tyto plodiny a národní druhy v přilehlých oblastech."

Dan Vergano

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama