Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jak dělají mezistěny v Africe

30. května 2009 v 11:17 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Udělej si sám - Do It Yourself - forma na voskové mezistěny

Napsal Dr Garth Cambray

Pokračování po návodu "Udělejte si vlastní medomet".

V moderním včelařství se list včelího vosku používá jako startér pro podnícení včel ke stavbě plástu v místech, kde si to přeje včelař. Mezistěna je list vosku se vzorem plástu včel na povrchu.
K vytvoření mezistněny jsou dvě možnosti - vyrýhování vosku pomocí válečkové frézy se speciálními vzorkovanými válečky, které vroubkují vosk stlačením skrze dva válečky a zanechávají na povrchu tvar plástu. Toto je náročný technický proces a vyžaduje zručného pracovníka a pečlivou údržbu rýhovacího stroje.
Druhá možnost je forma na vosk. Jestliže je k dispozici jednoduchý negativní vzor voskové stěny, nalije se na něj horký vosk a uzavře forma a po vychladnutí se vytvoří vylisovaná vosková stěna stejně funkční. Obojí, lis a forma jsou celkem drahé pomůcky, tak v zájmu vývoje včelařství v Africe a ve světě, www.scienceinafrica.co.za přínáší praktický tip jak si udělat vlastní formu na mezistěny za přibližně US$45 (900 Kč).

Co budete potřebovat:

  • 600ml Wacker Elastosil M4514 RTV-2 kontaktní tvrzená silikonová guma (catalyst hardened silicone rubber.)
  • Elastocil T21 Catalyst (40gramů)
  • List dobré mezistěny, nebo lépe plastová mezistěna.
  • Role lepící pásky
  • Špachtle (stěrka).
  1. Umístíte list mezistěny na plochý povrch. Olepíte lepící páskou kolem okrajů, aby se vytvořila hradba.
  2. Namíchejte silikon velmi důkladně špachtlí - míchejte alespoň 10 minut, všemi možnými směry - jakékoli nepromíchaná činidla vytvoří malé lepkavé plochy na formě, které budou marnit hodiny času později, když budete dělat mezistěnu, tak buďte tady velmi pečliví při míchání.
  3. Nalijte silikon na formu, roztírejte ho do mezistěny špachtlí tak, aby se odstranily vzduchové bublinky ze vzorové mezistěny.
  4. Nechte 24 hodiny a stáhněte formu ze vzoru. Udělejte celou věc znovu, abyste udělali druhou polovinu.
  5. Gratulace, máte nyní formu!


1 - Míchání silikonové gumy s katalyzátorem. Věnujte zde dost času, protože nesmíchané plochy zůstanou lepkavé a zničí vaši formu.
2 - Roztírání silikonové gumy na vzor. Odstraňte pečlivě všechny bublinky.
3 - Nalitá forma. Počkat 24 hodin a odstranit formu.
4 - Odstraněná forma ze vzoru.

Použití formy:

Udělejte otočný kousek kovu a umístěte na něj oba listy - nesnažte se lepit formu na kov - tvrzený silikon se nepřilepí na nic.

Roztavte včelí vosk na teplotu 80 C v hrnci na vodním ohřívači. Výhoda ohřívače je, že nemůže se ohřát více jak 80 C, tak je malé nebezpečí vaření vosku nebo popálení. Dobré je mít po ruce hasicí přístroj pro každý případ - nikdy nelijte vodu na hořící vosk, protože exploduje a bolestivě vás to spálí.

Potopte celou formu, včetně kovových klapek do mísy s vodou obsahující půl lžíce mýdla na litr. To pokryje formu, aby se na ni vosk nelepil.

Vyjměte formu, setřeste přebytečnou vodu z listů, položte je, nalejte vosk přes formu naplno, uzavřete formu a žbluňkněte s ní zpátky do mísy s vodou.

Odstraňte formu po 10 vteřinách a vyjměte list vosku.

Opakujte proces

Je možné, v závislosti na šikovnosti pracovníka, vyrobit 50 mezistěn za hodinu.5 - Potopení formy do vody (tekutina na nádobí).


6 - Forma umístěná na otočném rámu. Forma přiléhá k sobě tak ji nastavte, aby buňky správně pasovaly na každé straně.


7 - Vosk litý na formu. Přidání 5-10% váhových propolisu do vosku před prosetím zvyšuje výtěžek vosku a také snižuje křehost vosku. Propolis zesiluje stěny se také lepší uchycení pásků.


8 - Uzavřete formui a jemně stiskněte pro vypuzení přebytečného vosku.

9 - Potopte celou formu do vody a směsi mýdla znovu a nechte 10 vteřin.
10 - Odstranit formu z vody a otevřít.


11 - Gratulace - máte pěknou voskou mezistěnu!

Demonstrace byla se svolením Mbongeni Ntantiso z Makana Meadery. 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Turčáni Turčáni | E-mail | 30. května 2009 v 18:41 | Reagovat

Pred 8 rokmi sa mi dostala malá publikácia v Poľskom jazyku od autora Marek Voš, v ktorej propaguje výroby medzistien (Ms)v domácom prostredí, práve za použitia silikónových (do 160˚C) foriem. Forma sa pripraví presne v intenciách tohoto návodu, rozdiel je v tom, že vyformovaná pomocou silikónu (negatív Ms), ale s tým rozdielom, že autor mal "kladné"? výsledky s jednostrannou kresbou buniek. Fotografiami dokladal, že včely na týchto medzistenách postavia robotníčie bunky obojstranne.

Skúsil som vyrobiť Ms do dvoch nadstavkov a odskúšať ich v sezóne.
Zistil tri hlavné negatívne nedostatky:

- za hodinu som dokázal vyrobiť asi 7 Ms, ich hrúbka bola nestála a vyskytovali sa chyby v kresbe, kde potom včely využili na stavbu TB.

- výsledok postavených Mdz: niektoré Mdz boli obojstranne vystavané s rob. bunkami tak na 80%, ale niektoré boli na 100% postavené TB. No bol som sklamaný. Istotne, nemal som prax, ale takto pripraviť 500 -600 Ms a so zlým výsledkom, je hlúposť.

- použil som doporučený silikón, ale po krátkom čase som, že forma na odlievanie Ms, sa významne zráža na výšku a úmerne aj na dĺžku. Bunky včely ich prestavovali na TB a na druhej strane bez negatívu buniek, to bolo ešte horšie. A spravil som tomu rýchly koniec, prestal so ich vyrábať.

Africký včelári sú možno šikovnejší, možno im to nevadí, ale ma prekvapuje, že na stránkch Konference a Fórumu sa propaguje včelárenie (medná krava) na trámikoch, skôr by to bolo vhodnejšie pre Afriku, a ono je to zaujímavé pre  európskych (aspoň si myslím, že tam patríme) moderných včelárov.

2 Stonjek Stonjek | E-mail | 19. června 2009 v 8:51 | Reagovat

Souhlasím s Antonem, že takto vyrábět lité mezistěny je nic moc. Trochu se touto myšlenkou zabývám a už jsem něco vyzkoušel. Zkusil jsem betonový lis v kovovém rámu. Výroba jednoduchá, vizuálně slušný výsledek, ale tragédie v odělování polovin lisu od sebe. U mezistěny 37 x 32 separace nefungovala. Zkoušel jsem Iron, mýdlovou vodu, Jar, škrob a já nevím co ještě a při roztahování se to vždy někde přilepilo. Použití silikonu by bylo určitě výhodnější ,ale na kovu nedrží dlouhodobě a bez alespoň kovového rámečku do toho nepůjdu. Tyto lisy byly na výstavě v Letňanech, pak zůstal v Dole a pak někam zmizel. Byla to kombinace silikonu a anticora a desky byly chlazeny. Mluvil jsem s včelařem, který na něm pár mezistěn vyrobil, ale ani ten nebyl z používání nadšen. Rovněž to, že v Dole mezistěny vyrábějí na válcích o něčem svědčí. Na druhou stranu u Topinků, profesionálních včelařů na kovovém se lisovaly mezistěny pro cca 250 včelstev a šlo to. Každopádně bych funkční lis rád měl. Jestli budu mít čas pokusím se ho vyrobit ze silikonu, když se nepovede, zkusím ho odlít z hliníku a dál bádat nad dokonalou separací. Jestli z výrobou má někdo nějaké kladné či záporné zkušenosti ozvětě se! Víc hlav víc ví. Neříkejme že to nejde, říkejme, že to neumíme a když s tím něco uděláme, třeba to vyjde. Zdraví R. S.

3 Marián Marián | 1. dubna 2011 v 12:26 | Reagovat

Silikónové formy na sviece a formy na medzistienky akýchkoľvek rozmerov sú na:
www.formy.szm.sk

4 Marec Marec | Web | 8. června 2015 v 21:06 | Reagovat

hezké, děkuji... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama