Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Britští včelaři chtějí vsadit na původní černou včelu

22. května 2009 v 10:08 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Dnešek - 22. květen - je mezinárodní den biodiverzity. Proto se hodí následující informace ze Spojeného Království.

Asi třetina včelstev po celém Spojeném Království byla minulý rok vymazána. Ačkoli nikdo neví, proč včely umírají a v takových počtech, pesticidy, špatné počasí, paraziti, nemoci a hladovění v tom zřejmě měly prsty. Národní černá včela, nalezající se pouze v několika vzdálených částech země, by mohla pomoci zvrátit tento dramatický pokles včelstev v Británii, tak to říkají odborníci.

Družstevní spolek dnes spustil fond s příspěvkem £10,000, aby se zmapovala místa vzácné, otužilé britské černé variety včel a vyvinul se chovatelský program ke zvýšení jejich počtu. V Británii byla domorodá včela prakticky vyhlazena před sto lety nemocí, známou jako nemoc ostrova Wight, pojmenovanou po místě, kde byla poprvé zjištěna. Včelaři nahradily prázdné úly Italskými včelami, a poddruhem včel nacházejícíc se v jižní Evropě a Balkáně.

Willie Robson, vlastnící Chain Bridge Honey Farm v místě Berwick-upon-Tweed, je pravděpodobně největší včelař s černou včelou s 1,800 včelstvy po Northumberland a Skotských hranicích. Ačkoli říká, že jeho včely měly poloviční snůšku medu minulý rok, ztratil pouze pětinu svých včelstev, daleko méně, než většina včelařů s Italským kmenem. "Naše včely jsou dost odolné a mají celkovou rezistenci k většině nemocí," říká.

zdroj článku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 R. Linhart R. Linhart | E-mail | 27. května 2009 v 14:11 | Reagovat

Kdy také my začneme chránit genetickou biodiverzitu včel? Kdy konečně vznikne alespoň národní plemenná kniha kraňské včely? Je správné, že jsme naši tmavou včelu vyhubili do posledního včelstva?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama