Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Aktuální situace na světovém trhu s medem

11. května 2009 v 20:33 | Eman |  Med
Duben 2009

Sucho se zdá být hlavní činitel v nastávajícím úsilí zvýšit zásobování světa surovým medem. Krutá sucha v Jižní Americe a Číně dramaticky snížila jejich poslední úrodu medu, a začíná sklizeň medu v USA s problémy sucha v Kalifornii, snížením jejich plány na sklizeň. Medová snůška z pomerančovníků je velmi slabá.

Dobrá sklizeň medu v Indii pomohla trochu stabilizovat ceny, ale velká poptávka po všech surových medech na světovém trhu udržela ceny vysoké. Světová poptávka medu zůstala silná, zvláště po průmyslovém typu medu. Dokonce světová ekonomická krize neoslabila poptávku. Mnoho producentů medu na světě drží me mimo trh pro lepší ceny. Spotřeba medu v USA je stále velká, protože pokračuje konzumace dvakrát více medu než se v této zemi vyrobí.

Evropa pokračuje v agresivním nákupu, a US dolar zase oslabuje proti světovým měnám, což činí obtížnější pro baliče v USA soutěžit o tento med.

Bohužel, jediná příznivá cena medu na trhu se zdá být čínského původu, buď prodávaný jako čínský med nebo jako "směs baliče", nebo obcházení skrz třetí zemi, aby se vyhnuli clům nebo zakryli falšování. S problémy kontaminace a falšování stále převládá čínský med, regulační orgány USA se pokoušejí radikálně zasáhnout chybně označený nebo převážený čínský med.

Zatímco je stále hlášena nemoc CCD, nebyl to hlavní činitel v ceně surového medu. Včelaři stále nesou náklady přestavby včelstev, ale tyto náklady mohou jen přejít na baliče jestliže světové ceny medu zůstanou vysoké.


Výhledy na ceny koncem 2009 a do roku 2010 jsou takové, že ceny zůstanou silné, ale mohou být stabilnější, než minulý rok.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 údržba blogu Kino údržba blogu Kino | Web | 14. května 2009 v 15:49 | Reagovat

Pojďte na můj blog
najdete tama celý film high school musical3.

2 sršeň sršeň | 14. května 2009 v 21:58 | Reagovat

Snad ne kvůli nedostatku je už v Sýrii 1 kg medu po přepočtu za 650 Kč.Ale když se stane že nemáte drobné v autobuse,tak za vás klidně kdosi zaplatí (25 Kč). Ono ceny všeho u nás ,jsou strašně pochroumané.Mléko 9 (Kč),máslo 14,brambory 4,chleba 20 i 9,ale holič p.80,voda,pošta,elektřina však víte.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama