Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Afričtí včelaři se moru nebojí

6. května 2009 v 13:49 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
William Urquhart z asociace včelařů KwaZulu-Natal Bee říká, že včelaři se šíření moru z Western Cape nebojí.

Ve Western Cape byly infikovány miliony včel nemocí, kterou způsobuje sporující bakterie Paenibacillus a je to nejvážnější infekční nemoc včel. Nemoc, která byla naposledy vidět v této zemi před 150 lety, se do země dostala nelegálně importovaným medem s infikovaným sporami.

Urquhart říká že je nebezpečí nemoci přicházející do KZN jestliže lidé dovezou med nebo jiné včelí produkty z Western Cape. "Jestliže spory v medu jsou stráveny lidmi, není to problém, ale med ponechaný venku kde by ho mohly další včely ochutnat, potom by šířily nemoc.

Spory moru zůstávají životaschopné až 50 let, říká Urquhart. "Můžete je zničit vystavením teplotě nad 150 C, takže vařící voda nefunguje."

Úly kde jsou přítomny spory musí být spáleny; další metoda je potopit je do roztaveného parafinového vosku, který spory zakonzervuje. "Někteří hájí používání antibiotik," říká Urquhart, "ale to se nedoporučuje, protože se mohou dostat do potravního řetězce."

Ačkoli včely mají velkou schopnost se zotavit z nemoci, epidemie jako taková v Cape potřebuje být zvládnuta rychle, říká Urquhart. "V Cape nástup jarního opylování přichází v září, říjnu, a nemůžete převážet včely do infikovaných oblastí."

Urquhart říká, že ministerstvo zemědělství musí vydat direktivu. "Volby zpozdily věci ale my potřebujeme jednoznačné instrukce."

Roland Kennard z Peel's Honey říká že ačkoli mor jení v KZN, je vždy možnost že by se mohla šířit z Cape. "Je to problém jestliže med se přiveze z napadené oblasti a sklenice se ponechají včelám k vylízání. "

Kennard produkuje většinu medu na farmě v Peel a nedováží med z Western Cape.

"Nemoc není koncem včel," říká Kennard. "Jsou způsoby jak ji zvládnout, nevyhubí včely, ale je těžké ji zvládnout. Nachází se v USA, Australia a New Zealand a tam vyvinuly strategie jak nemoc zvládnout."


Stephen Coan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel S. Pavel S. | E-mail | 6. května 2009 v 14:10 | Reagovat

"v USA, Australia a New Zealand a tam vyvinuly strategie jak nemoc zvládnout" - to jsme četli minule: doživotně terramycin a běda vysadit. K čemu ale potom taková včelstva s rezidui v medu nebo se vejdou do limitu?  

2 Eman Eman | E-mail | Web | 6. května 2009 v 14:43 | Reagovat

[1]: U nás je nulová tolerance antibiotik. V USA nějaké zdraví neškodné limity jsou. Tam v některých oblastech je dilema: Terramycin, nebo skončit s chovem včel. Včely přeci mají 95% svého užitku v opylování a 5% v medu, jak nám tady vtloukají do hlavy. Tak proč se vzrušovat nějakým medem s rezidui ATB? Medu je v supermarketech dost, jen si pohlídat, aby nebyl z Číny.

3 Ivan Černý Ivan Černý | 6. května 2009 v 21:53 | Reagovat

Na Novém Zélandu mají zcela jinu strategii než krmit antibiotika. Je to na tomto blogu popsáno.
V USA jak kdo. Někteří i komerční včelaři vyskočili z antibiotického kolotoče, samozřejmě za značných finančních ztrát, než se jim situace stabilizovala. Pro jiné je to viz [2]: - antibiotika nebo skončit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama