Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zvoní hrana pro evropské včelaře

28. dubna 2009 v 12:49 | Eman |  Pesticidy a včely

Evropský včelařský průmysl by mohl být vymazán v méně jak desíti letech, jestliže včely padnou za oběť nemoci, insekticidům a intenzivnímu farmaření, řekla v pondělí mezinárodní včelařská korporace Apimondia.

BRUSSELS, April 27 (Reuters)

S touto úrovní úmrtnosti mohou evropští včelaři přežít dalších 8 až 10 let,, řekl prezident Apimondie Gilles Ratia pro Reuters. "Měli jsme velké problémy na jihozápadě Francie po mnoho let, ale také nyní v Itálii a Německu."

Minulý rok, asi 30 procent z 13.6 milionů včelstev v Evropě uhynulo, podle čísel Apimondie. Ztráty dosáhly 50 procent ve Slovinsku a tak až 80 procent v jihozápadě Německa. S 35 procenty Evropských potravinových plodin závisejících na opylování včelami, představuje velkou hrozbu pro farmáře, řekl Ratia.

"Je to dokonalá krize," řekl Francesco Panella, který pečuje o asi 1,000 včelstev v Piedmontu, severní Itálie. "Minulý rok, jsem ztratil asi polovinu produkce. Nemohu přežít více než 2 nebo 3 další roky jako tento. Můj syn nebude moci pokračovat v mém obchodu."

Záhada obklopila nedávný úbytek včel, ale většina chovatelů obviňují moderní farmářské metody a silné nové pesticidy používané na plodiny jako je slunečnice, kukuřici a řepku.

Dva hlavní faktory byly odpovědné za zeslabení včelstev: insekticidy a parazitický roztoč Varroa, říká vědecký koordinátor Apimondia Gerard Arnold. Jakmile je včelstvo oslabeno, je zdecimováno viry a dalšími nemocemi.

Důkaz vlivu farmařství vyplývá z faktu, že produkce francouzského medu utrpěla v oblastech s intenzivním pěstováním slunečnice, ale zůstala stálá v horách a kaštanových hájích, řekl Henri Clement, president of the French beekeeping union.

Včelaři jsou zmateni tím, že je dávána tak malá pozornost průmyslu, který dodává 58 procent Evropské spotřeby z 340,000 tun medu ročně.

"Kdyby dobytek produkoval o 30 procent mléka méně každý rok, nebylo by to přijatelné. Ale to je to s čím musíme přestat," řekl Josef Stich, který drží 200 včelstev blízko Vídně.

Na začátku roku EU hlasovala k zablokování většiny toxických pesticidů po letech hádek, ale mnoho včelařů se cítí ignorováno od politiků.

Obavy medového průmyslu jsou přebity zájmy obřích korporací, které vyrábějí pesticidy, řekl Ratia (Apimondia).

"Politici více vnímají velké lobování chemického průmyslu," "My včelaři můřeme mluvit a mluvit, ale nebere se to moc vážně."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama