Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zahrada Bílého domu dostává speciálně vyšlechtěné včely

10. dubna 2009 v 7:18 | Eman |  Biologie a šlechtění včel

Ministr zemědělství a první dáma Michelle Obama zdůrazňuje zdravé stravování...

Ministr Tom Vilsack se připojil k první dámě Michelle Obama a na Jižním Trávníku Bílého domu mluvili o zdravém stravování, a o dostupnosti místně pěstovaného ovoce a zeleniny, a včel.
Vilsack řekl, že pěstování vlastního ovoce a zeleniny je nejlepší způsob získání zdravé potravy. Práce v zahradě je výtečný způsob jak zůstat fyzicky aktivní a udržet si zdravé tělo. Ministerstvo zemědělství USA (USDA) pomáhá školám zajistit, aby každý student v Americe měl zdravý a výživný oběd ve škole."


V létě, v červenci, bude USDA poskytovat dva typy včel odolných proti parazitům vyvinutých vědci USDA k opylování rostlin v nové zahradě Bílého domu. Obě tyto včely rychle získávají popularitu mezi včelaři.

Včely zkrášlují každou zahradu, protože zvyšují výnosy plodin, které vyžadují opylování, tvoří med, a jsou jedním z nejvíce fascinujících stvoření přírody. Bohužel parazitující roztoči způsobují vážné zdravotní problémy většině druhům včel, a mnoho včelařů musí používat pesticidy k boji s roztoči v úlech. Ale vyšlechtěné včely při ministerstvu zemědělství jsou rezistentní proti roztočům, a nabízí přirozenější, ekologickou alternativu pro zahradu Bílého domu.

Včely mají rozhodující význam pro americké zemědělství, přidávají asi $15 miliard v hodnotě k národním plodinám, zvláště u mandlí a jiných ořechů, plodů, ovoce a zeleniny. V Kalifornii se k pěstování mandlí samotných využívá 1.3 milionů včelstev, přibližně polovina všech včelstev v USA, a tato potřeba se zvýší až na 1.5 milionů v roce 2010.

Vědci v Službách Zemědělském výzkumu (Agricultural Research Service (ARS)), základní agentuře výzkumu, vyvinuli dva typy rezistentních včel proti roztočům. Jeden typ je vysoce odolný k parazitickému roztoči Varroa destructor, běžně známému jako Varroa. Včely mají charakteristickou vlastnost nazývanou "varroa-sensitive hygiene" která podněcuje včelí dělnice rychle zjistit a odstranit napadené včely z hnízda, a tak eliminuje potřebu chemických prostředků k hubení roztočů.

Druhý typ rezistentních včel je založen na kmenu včel z Ruska, které jsou přirozeně rezistentní ne jenom k roztočům varroa, ale také ke vzdušnicovým roztočíkům, které napadají dýchací trubice včel. Tyto včely jsou také vysoce tolerantní na chladné počasí a vyžadují méně umělého krmení než typické včely. |

Ruské včely byly přivezeny do Spojených států Thomasem Rindererem, vedoucím výzkumu ARS šlechtění včel. , Genetics and Physiology Research Unit at Baton Rouge, La., kde se prováděly studie na včelách od poloviny let 1990. Rinderer a další vědci ARS budou spolupracovat s personálem Bílého domu na instalaci včel do zahrady Bílého domu.

V uplynulých osmi letech, šlechtěné matky Ruských včela a včel s "varroa citlivou hygienou" byly uvolněny pro včelařský průmysl. V roce 2008 byla vytvořena skupina šlechtitelů nazvaná Asociace chovatelů Ruské včely, (Russian Honeybee Breeders Association, Inc.), aby dodávala potomky "Ruských" včelích matek U.S. včelařům a požadavek je dodávka s předstihem.

Oba typy rezistentních včel jsou dobré opylovačky a snadno se udržují vzhledem k jejich odolnosti, a tak zajistí úspěch nové zahrady Bílého domu.


Harper's Honey Farm
Charles Harper
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Turčáni Turčáni | E-mail | 11. dubna 2009 v 8:54 | Reagovat

Výnimoční ľudia, výnimočné včely.(?)

2 paprna paprna | E-mail | 12. dubna 2009 v 16:06 | Reagovat

Jak jinak :]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama