Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Rezistence k moru včelího plodu u včelstev

16. dubna 2009 v 7:17 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
šlechtěných na hygienické chování.


Včelstva, vybíraná na hygienické chování na základě testu zmraženého plodu, vykazovala rezistenci k nemoci moru v.p. V průběhu dvou lét 1998 a 1999 bylo do 18 hygienických a 18 nehygienických včelstev s uměle inseminovanými matkami vloženy části plástu obsahujícího spory bakterií Paenibacillus larvae subsp. larvae způsobujících tuto nemoc. Kmen bakterií p.l.l. vykazoval rezistenci na antibiotikum oxytetracyclin.
V sedmi (39%) hygienických včelstev se vyvinuly symptomy nemoci ale pět z nich se zotavilo (nemělo viditelné symptomy) a zůstala dvě včelstva (11%) s klinickými symptomy. Naproti tomu ve 100% nehygienických včelstev se vyvinuly klinické symptomy a pouze jedno se zotavilo. Všechna nehygienická včelstva měla symptomy přirozeně se vyskytující nemoci zvápenatění plodu (Ascosphaera apis) po obě léta. Na rozdíl k tomu 33% z hygienických včelstev získalo symptomy zvápenatění plodu poté co byly vystaveny moru v.p., ale všechna se zotavila. Nemocná nehygienická včelstva produkovala méně medu než hygienická včelstva.

Marla SPIVAK*, Gary S. REUTER
Department of Entomology, 1980 Folwell Ave., University of Minnesota,
St. Paul, MN 55108, USA
(Received 18 May 2001; revised 26 July 2001; accepted 13 August 2001)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bobo Bobo | Web | 16. dubna 2009 v 16:25 | Reagovat

Máte moc zajímavý blog :)

2 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 17. dubna 2009 v 19:38 | Reagovat

Totéž se lez dočíst v Moderním včelaři č.1/2009, str. 23-24.
Tento článek je jasným dokladem toho, že čistící instinkt je velmi účinný i proti moru plodu, ze známých přirozených zbraní včel asi nejúčinnější. Nemůže pochopitelně pomoci při velmi silné infekci, ale v takové situaci nepomáhá žádná schopnost včel ani jiné opatření. Pomůže ale při nižším infekčním tlaku tak, že ve včelstvu nepokračuje hromadění zárodků a včelstvo se jich může úplně zbavit - příkadů je známa řada. Včelstvo k moru náchylné, které to nezvládne a onemocní, je nutno co nejdříve zlikvidovat - spálit.

3 R. Linhart R. Linhart | E-mail | 20. dubna 2009 v 11:55 | Reagovat

Velmi zajímavý článek a také vzbuzující naděje. Jsou ale oprávněné? Mám asi 50 včelstev. Zde se uvádí, že  :V sedmi (39%) hygienických včelstev se vyvinuly symptomy nemoci ale pět z nich se zotavilo (nemělo viditelné symptomy) a zůstala dvě včelstva (11%) s klinickými symptomy. Z toho se dále odvozuje závěr, že čistící pud nás může spasit. Nemyslím si to, protože kdyby mi přišla kontrola na mor a zjistila že ho včely mají -i jen jedinou buňku v jediném plástu jediného úlu, pak by se vše pálilo. Více není třeba o účinnosti tohoto postupu pracujícího s pouhou pravděpodobností říkat. Ačkoli k maskování moru se metoda čistícího pudu asi skutečně dobře hodí-pokud kontrola prohližitelů mor nenajde, protože včely larvu odstraní, může včelař dále žít v domění že mor nemá. Otázkou jen je, zda nám o toto jde a zda nejde tento postup proti  duchu veterinárního zákona, který chce mor likvidovat a nikoli maskovat??? To dávám k každému k uvážení. Ačkoli nic proti čistícímu pudu jako takovému nemám. R.L  

4 Eman Eman | E-mail | 20. dubna 2009 v 19:31 | Reagovat

Ad (3):
Maskování moru se dá nazvat léčení včel antibiotiky. Ovšem hygienické chování včel je jeden z imunitních systémů, nikoli maskování choroby. Bez imunity bychom vůbec nepřežili. Pokud včely dokážou nakažené larvy odstranit a spory naředit tak, že se mor klinicky neprojeví, tak včely mor prostě nemají. Jak sám víte, tak vzorky z vašich včel byly také  kontaminovány morem a nic to zatím neznamená. Doufejme, že všechny silné zdroje moru byly v okolí spáleny a bude zase nějaký čas klid. A nakazit včelstvo morem není zase tak jednoduché jak si snad někdo myslí. Do včelstva se musí vpravit minimálně 500,000 spor. S morem včely žijí odjakživa.

5 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | Web | 20. dubna 2009 v 20:32 | Reagovat

Stále dokola je to o tomtéž. Mor byl a bude regulátorem slabochů. Je to přírodní výběr a mnozí to stále neakceptují a navzdory přirozenosti prosazují svou přirozenost - to jest "kritérium chovu včelích matek". To, co by příroda dávno zatratila, člověk tvrdošíjně prosazuje a metodika chovu to nezachrání.

6 R.Linhart R.Linhart | E-mail | 20. dubna 2009 v 20:44 | Reagovat

Ano, něco na tom bude. Máte pravdu, že také moje včely měly zaznamenán výskyt původce. Tedy pokud se tomu dá vůbec věřit a nejde o zbožné přání něktrých lidí-ten výskyt je totiž tak nízký, že je myslím pod oficiální citlivostí kultivační metody:-) Je ale otázkou, proč je zde původce pouze v zcela minimálním počtu, když na druhém konci návesního rybníka a okolních obcích jsou otevřená ohniska? Který faktor za to může? Hygienické včely nechovám. Nebo o tom nevím a neusiluji o to. Náhoda při mém počtu včelstev jistě roli nehraje. To co uvádíte ohledně spor moru je také pravdivé. Nakazit včely není sndné. Váš údaj o 500 000 spor na včelstvo je jistě podhodnocen. Tolik spor může být i v jediné buňce. To ale jen potvrzuje to, co říkám od počátku ve svém článku. Tento mikrob je miliony let selektován tak, aby svého hostitele velmi efektivně využíval a nezabil ho. Tedy, aby byla jeho množivost taková, která nepřekoná imunitní systém přirozeně žijících včelstev.Víte, můžeme to uzavřít smírným kompromisem. Šlechtěmě i nadále čistotné čuníky s vidinou toho, že jednou vyšlechtíme moruvzdorného jedince. Nemám nic proti tomu. Nejprve těm našim dnešním prasátkům ale řádně vykydejme chlívky. Čekání na hyperčistotnou supervčelu nám vyjít nemusí. Nebo nebude mít kdo včelařit a ani zde diskutovat. A to by byla škoda. R.L        

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama