Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Mor včelího plodu byl poprvé zjištěn v Jižní Africe

22. dubna 2009 v 16:40 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
A o antibiotikách se zatím neuvažuje,...

Mor včelího plodu byl nalezen v Jižní Africe poprvé a úřady uvažují o eradikačním programu.
Nemoc, kterou způsobuje sporující bakterie Paenibacillus larvae, nebyla nikdy předtím hlášena v subsaharské Africe.
Ředitel oddělení zdraví rostlin Ministerstva zemědělství Alice Baxter říká že mor byl nalezen během průzkumu včelstev a medu na nemoci v Jižní Africe, kterou prováděl Plant Protection Research Institute (PPRI) (Institut výzkumu ochrany rostlin) při Radě zemědělského výzkumu.
Mike Allsopp, představitel sekce výzkumu včely při PPRI, se dověděl o nemoci když včelař měl problémy s nemocnými včelstvy.

Nejprve se mělo za to, že je to Hniloba plodu (European Foul Brood), který zasáhl včelnice ve Western Cape minulý rok, ale testy v laboratoři PPRI v Pretorii vyšly pozitivně na mor v.p.

Standardní metody postupu pro vyhlazení nemoci je spálit úl, včetně včel vosk, rámky a med, a zakopat popel
Infikované včelnice by mohly mít karanténu až 18 měsíců. "Špatné zprávy jsou ty, že mor byl nalezen v některých včelstvech a některých včelnicích ve Western Cape," řekl Baxter. "Nemoc byla potvrzena použitím všech standardních diagnostických testech, a identifikace je považována za celkem spolehlivou.

Western Cape je provincie v jihozápadě země. Její hlavní město je Cape Town (kapské město), hlavní letecký terminál. Až do 1994 byla Western Cape část velké Kapské provincie.
"Nyní není známo jak vážné nebo rozsáhlé je rozšíření nemoci, ale preventivní přístup vyžaduje abychom uvažovali že je to potenciálně velká nákaza moru v Jižní Africe, a jednat podle toho", řekl Baxter.

Neví se jak se mor dostal do Jižní Afriky. Veškerý importovaný med a včelí produkty jsou ozařovány v režimu navrženém k blokování vstupu medu a uvažuje se o tom, že zdroj by mohl být v pašovaném medu do země.
Ministerstvo zemědělstvo provádělo akutní ale rozsáhlý omezující průzkum Western Cape a by určilo jak rozšířená a rozsáhlá je infekce moru, a zvláště zda je přítomna populace divokých včel.

Jakmile bude známo rozšíření moru, ministerstvo v konsultaci s organizovanými včelaři a dalšími účastníky bude rozhodovat o příslušném běhu událostí, které budou následovat, řekl Baxter. Toto má pravděpodobně za následek pokus o karanténu a vymýcení nemoci.
V mezidobí jsou včelaři přísně nabádáni, aby se přisvojili extrémní preventivní opatření aby se nemoc nešířila dále a předešli napadení jejich včelnic. To se vztahuje na všechny včelaře v Jižní Africe, ale zvláště na ty ve Western Cape.

Byla jim dána rada, aby udrželi všechny včelnice v izolaci jedné od druhé a nepřemisťovat včelstva ze včelnice na včelnici; Neumisťovat včely do blízkosti včelstev patřících jiným včelařům; Nepřesouvat vybavení (plodiště, medníky, rámky) mezi včelnicemi, nebo ze včelstva do včelstva; sterilizovat všechno nářadí, rukavice alkoholem nebo vařící vodou po použití; Nevystavovat vlhké medníky pro včely ke zkrmení ; nekrmit včelstva ničím co obsahuje med nebo pyl; udržet loupeže mezi včelstvy na absolutním minimu, a tudíž udržet ošetřování včel na minimu.

Včelaři mají kontaktovat Allsopp jestli považují svá včelstva za nakažená morem nebo vykazovaly symptomy v minulých šesti měsících.
Allsopp řekl, že se snaží vypracovat vědeckou zprávu o nákaze před koncem tohoto měsíce.

"Doposud je to pouze ve Western Cape, ale již je to rozšířeno asi na 200 km, a v minimálně čtyřech nebo pěti včelařských provozech."
"Nebylo dosud učiněno rozhodnutí o dalším postupu,ale měli bychom se o tom dovědět brzy.."
Allsopp říká že antibiotika jsou jako možnost nepravděpodobné.
"Řada včelařů by je chtěli použít, ale já si nemyslím, že je to možnost, o které by se mělo vážně uvažovat," říká. "Všechny rady, které jsme přijali (včetně těch z USA) jsou pro nás v tom smyslu, abychom nešli touto cestou."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eman Eman | E-mail | 24. dubna 2009 v 9:26 | Reagovat

Věděl jsem, že Varroa D. se nevyskytuje v celé Austrálii, ale nevěděl jsem že jsou na světě oblasti, kde nebyl mor v.p. Myslel jsem si, že mor je nezbytný průvodce včel. Asi je, ale v některých situacích se jen nenápadně přiživuje na nějakém jiném biologickém materiálu. Náhodou se pak ta bakterie dostane do včel a způsobí zkázu. Mikrosvět je snad ještě více fascinující věc než včely.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama