Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Med chrání před rakovinou

30. dubna 2009 v 8:00 | Eman |  Med
řekli experti na tiskové konferenci.

Jmenovitě Dalibor Titěra z výzkumného ústavu včelařského a odbornice na zdravou výživu Lucie Růžičková. Více čti v tomto článku.
V tomto původním článku je na konci legrační chyba. Med se totiž nekazí a nikoli nakazí. To ale platí o kvalitním medu s obsahem vody 19-20% a méně.

Cituji z článku:

Med obsahuje skupinu vitaminů B, které posilují nervovou soustavu. Užívání medu před spaním "dodá sílu těm, kteří už nemají sílu usnout". Navíc obsahuje látky pohlcující volné radikály, takže zabraňuje vzniku rakovinového bujení.

Medy zpracované v továrnách nejsou tak kvalitní jako medy od drobných včelařů. Nejlepší med je přímo od včel, člověk ho už může jenom zkazit, například přidáním sirupů kvůli doslazení. Med českých včelařů podléhá podle něj přísnějším normám, než které platí ve zbytku EU. Sleduje se hlavně obsah sacharózy. Té by v medu nemělo být víc než jedno procento.

Využití medu v domácí lékárně je téměř univerzální - dospělí ocení, že mimo jiné zlepšuje zažívání. Zlepšuje také stavbu kostí a zvyšuje obranyschopnost u dětí. Med někdy dětem nechutná, protože nemá "jednoduchou" chuť - na rozdíl od sladkostí se složitými cukry. Dospělí by proto měli jít potomkům příkladem.

V kuchyni lze med použít jako dochucovadlo nejen do čajů, ale i do mléčných koktejlů, protože nepřispívá ke kažení zubů. Přidávání medu do pečených sladkostí a marinád na maso nevadí, protože běžnou tepelnou úpravou se med neznehodnotí. Léčivé vlastnosti si med uchovává i ve formě medoviny.

Med se navíc nekazí. Neobsahuje víc než 20 procent vody, vysvětlil odborník a dodal, že krystalizace medu, již mnozí považují za vadu, způsobuje druh rostlin, z nichž včely med vyrábějí. Některé medy tak tuhnou rychleji, ale všechny je možné zase zkapalnit, například tím, že třeba přes noc zůstane sklenice s medem na teplém topení.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama