Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Mechanismus tolerance u včelích larev a včelstev proti moru včelího plodu

14. dubna 2009 v 12:37 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení

Nedávno zvyšující výskyty moru v.p. a problémy zvládání nemocí na celém světě, založené na vyvinuté rezistenci v bakterii spolu s většími problémy s rezidui a ztrátou přirozené rezistence včel, obnovily zájem o tolerantní včely k moru.

Včely mají rozdílný mechanismus tolerance proti moru - to jest rezistence larev, hygienické
chování a potravní blokování růstu bakterií. Až do nynějška, v Dánsku, byla jediná metoda používaná šlechtiteli matek v testování kmenů včel na toleranci k moru v.p. testování na stupeň hygienického chování zejména vkládáním zabitého zavíčkovaného plodu a testováním jeho odstraňování.

Proto cíl naší studie bylo vyšetřovat obecné hygienické chování ohledně odstraňování jak nezavíčkovaných a také zavíčkovaných larev a toleranci larev proti moru v.p. v třech různých kmenech včel. Byla testována a sledována schopnost odstranit zavíčkovaný plod zabitý zmražením a odstranění infikovaného nezavíčkovaného a zavíčkovaného plodu.

Kromě toho byl zkoumán vztah odezvy na dávku P.L. Larvae u 24-28 hodin starých larev stejného kmene chovaného a naočkovaného v laboratoři.

Výsledky ukazují, že ve schopnosti odstraňování a tolerance larev byly významné rozdíly mezi různými kmeny. Avšak žádný z kmenů neodstranil veškerý zabitý plod a nebyly žádné sezónní odchylky v odstraňování (mrtvého plodu) u různých kmenů.
Některé kmeny Dánské Buckfast, jak se zdá, ztratily většinu svého mechanismu tolerance s výjimkou hygienického chování. Naše zjištění ukazují že hygienické chování vyjádřené odstraňováním zmraženého zavíčkovaného plodu samotného, nebo v kombinaci s tolerancí larev nemusí být dostatečné k modelování toho, zda včelí kmen bude schopen překonat infekci moru v. p.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 R.Linhart R.Linhart | E-mail | 14. dubna 2009 v 19:40 | Reagovat

Vážený příteli, je potěšující si na Vašem webu přečíst, že ve vyspělém zahraničí kráčí výzkum docela jinými cestami než u nás. Zatím co my mnohdy uvažujeme zda nepálit i klinicky zdravá včelstva s původcem moru, Vy uvádíte že : Zvětšené problémy s rezidui a ztráta přirozené rezistence včel, obnovily zájem o tolerantní včely k moru na celém světě... To jinými slovy znamená, že v zahraničí nejdou cestou vyhledávání patogena a jeho bezhlavého ničení, nýbrž hledají cestu přirozené tolerance včelstev vůči němu. Studují tedy mechanismy jeho snášenlivosti včelami. To je dobrá informace a měla by být vodítkem také pro naše zarputilé paliče:-)Stejně cenné je, že tento článek potvrzuje to co veřejně říkám. To touto větou: Avšak žádný z kmenů neodstranil veškerý zabitý plod... Naše zjištění ukazují že hygienické chování vyjádřené odstraňováním zmraženého zavíčkovaného plodu samotného, nebo v kombinaci s tolerancí larev nemusí být dostatečné k modelování toho, zda včelí kmen bude schopen překonat infekci moru v. p.
Přeloženo do Češtiny: Žádné včely nejsou schopny na základě čistícího pudu moru vzdorovat. Jen tak dál příteli Emane-dobrá práce!
R.L

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama