Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jak léčí mor v "kapitalistickém pekle"

23. dubna 2009 v 19:02 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení

Mor včelího plodu - z oficiálních stránek ministerstva zemědělství státu Pennsylvania, USA

Prevence a kontrola
Mor včelího plodu (American Foul Brood - AFB), vyvolaný sporující bakterií Bacillus larvae, je nejvíce rozšířenou a zničující nemocí včelího plodu. Larvy do stáří 3 dní se infikují strávením spor, které jsou přítomny v jejich potravě. Spory vyklíčí ve střevě larvy a vegetativní forma začíná růst, odebírá potravu larvě. Spory nevyklíčí v larvě starší více jak 3 dny. Bakteriální růst způsobí případnou smrt larvy. Vegetativní forma bakterie zemře, ale předtím vyprodukuje mnoho milionů spor. Každá mrtvá larva může obsahovat až 100 milionů spor.

Šíření nemoci
Nemoc se šíří rychle jak úly tak včelami, pokoušejícími se odstranit mrtvé larvy plné spor, a tak kontaminují potravu plodu. Nektar uložený v kontaminovaných buňkách k bude obsahovat spory a brzy se celé plodiště naplní kontaminovaným medem. Když je med přesunut do medníků, celý úl je kontaminovaný sporami. Když včelstvo zeslábne infekcí, loupící včely mohou vniknout a odnést nakažený med do svých úlů a tím přenesou nemoc do dalších úlů a včelnic. Včelaři také mohou šířit nemoc přenášením vybavení (rámků a nástavků) z nakažených úlů do zdravých.

Spory moru včelího plodu jsou mimořádně odolné k vysušení a mohou zůstat životaschopné více jak 40 let v medu a včelařském zařízení. Tudíž med z neznámého zdroje by se neměl nikdy používat ke krmení a použité včelařské zařízení by se měl považovat za kontaminovaný pokud se neví jistě, že je to jinak.

Ošetřování
Terramycin (oxytetracycline) je jediný lék schválený pro použití proti moru v.p. Když je přítomen v podávané potravě vnímavým larvám toto antibiotikum je účinné v prevenci klíčení spor moru v. p. Včely jsou se pak mohou vyvíjet normálně a normálně dospět. Terramycin nezabije spory a není to prostředek ke sterilizaci včel nebo zařízení. Jestliže včelstvo obsahuje spory moru a je udržováno ve zdravé kondici léčením terramycinem, nemoc se znovu objeví když se léčení přeruší.

Když se prodávají zavedená včelstva nebo oddělky, je velmi důležité zjistit, jestli byly léčeny terramycinem. Jestliže byly léčeny, kupující by měl rozhodně pokračovat v této praxi. Je běžné, že inspektoři najdou mor ve včelách, které nedávno změnily majitele a nový majitel buď svévolně nebo z neznalosti přerušil léčení terramycinem.

Včelí zákon v Pennsylvanii dovoluje léčení nemocných včelstev se zachováním mlčenlivosti inspektora. Inspektor, který najde mor zhodnotí situaci a vysvětlí všechny možné alternativy včelaři, který se rozhodne jak s nemocí dál postupovat. Jestliže je včelstvo slabé nebo silně nakaženo, jediná alternativa je zabít včely a spálit rámky a plásty. Jestliže je nemoc diagnostikována v ranných stádiích a včelstvo je silné, může být ošetřováno terramycinem. Nemocné včelstvo ošetřované terramycinem by mělo být považováno za kontaminované sporami navždy a mělo by být preventivně ošetřováno terramycinem neurčitou dobu. Včelstvo se nevyčistí od moru po léčení rok, 2 roky nebo dokonce 5 let. Jestliže mělo včelstvo mor a léčení terramycinem se přeruší, nemoc se vrátí zpátky.

Preventivní léčení Terramycinem
Jestliže máte včely v oblasti, kde je hlášen mor v.p., jestli máte včelařské vybavení z druhé ruky, nebo jestli jste koupili včely na rámečcích,je dobrá praxe ošetřit je terramycinem preventivně. Terramycin by měl být smíchán s práškovým cukrem v poměru, který závisí na síle léku: 1 díl TM-5 s 1 dílem cukr moučka v 1°díl TM-10 s 2 díly práškového cukru, 1 díl TM-25 s 5 díly cukru, nebo 1 díl TM-50 s 20 díly cukru. TM-čísla se vztahují k počtu gramů oxytetracyclinu na libru terramycinu. TM-10 obsahuje 10 gramů aktivní ingredience na libru terramycinu atd. TM-25 je také označováno jako rozpustný prášek pro zvířecí recept. Ošetření úlu sestává z postříkání 2 lžic TM a cukrové směsi na horní plochu plodových rámků. Preventivní ošetření by mělo spočívat ze 2 ošetření asi po 1 týdnů na jaře, minimálně 4 týdny před nasazením medníků a další jedno nebo dvě ošetření na podzim po sejmutí medníků.

Léčení nemocných včelstev
K léčení nemocného včelstva, aplikujte 3 až 4 ošetření TM-cukr směsi v asi týdenních intervalech. Jestliže se toto léčení musí dělat během léta s nasazenými medníky, měly by být ponechány na včelstvu přes zimu aby je včely zkrmily protože terramycin se dostane do medníků a kontaminuje med. Nemocná včelstva, která nereagují na 3-4 ošetření terramycinem by se měla zničit.

Nemocná včelstva která musí být zničena mohou být zabita insekticidem resmethrinem, který je v aerosolu a je dostupný u obchodníků. Včely by se měly zabít v době, kdy nelétají. Rámky a plásty by se měly spálit v jámě a přikrýt popelem. Těžké dřevěné věci (medníky, víka a dna, atd) se mohou sterilizovat oškrábáním do čista (oškrábaná hmota by se měla spálit) a opálit povrch uvnitř. Opálení by se mělo provést propanovým hořákem; zvláštní pozornost se musí dát na praskliny a rohy. Jestliže se má opálit hodně nástavků, mohou se dát na sebe, natřít uvnitř petrolejem a zapálit. Mít po ruce pokrývku a uhasit plameny když je dřevo dostatečně opálené. Ke sterilizace velkého počtu vybavení může stát za to připravit sud s vařícím louhem roztokem 0.5 kg louhu v 45 litrech vody.. Dřevo se ponoří do roztoku a vaří se 5-10 minut až je čisté. Rámky se mohou sterilizovat stejným způsobem. Louh je velmi leptavý roztok; buďte přitom mimořádně opatrní.

Většina včelařů, kteří měli zkušenost s morem v úlech budou souhlasit, že nejlepší přístup je léčit terramycinem preventivně a pravidelně včelstva prohlížet. Včelstva vykazující známky moru by se měla zničit a vybavení sterilizovat.

Žádná z metod léčení moru není úplně účinná pro trvalou kontrolu. Včelaři by včelstva měli pravidelně prohlížet a vždy být ve střehu pro možné navrácení nemoci.

Dennis vanEngelsdorp
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marada Vít Marada Vít | E-mail | 23. dubna 2009 v 19:25 | Reagovat

Tak to by opravdu byla cesta do pekel, kdyby se tak začalo dít i u nás. Emane prosím takové články raději ani nezveřejňovat, nebo někteří to budou zkoušet.

2 Petr Petr | E-mail | 24. dubna 2009 v 1:42 | Reagovat

Bože ochraňuj nás před chemií! Takovou nehoráznost moh vymyslet snad jen hlupák,co si neuvědomuje důsledek svého jednání,nebo někdo,kdo ty léky vyrábí a má s toho prospěch. Za vším jsou peníze,je to vidět i u farmaceutického průmyslu a následně způsobů léčení v klasické medicíně.

3 G.Pazderka G.Pazderka | 24. dubna 2009 v 3:02 | Reagovat

Znovu to Emane opráším a ptám se. Jaké povolené limity pro antibiotika jsou u běžného mléka a masa, co pijeme a co jíme normálně u nás v ČR a jaké povolené limity pro antibiotika jsou ve státě Pennsylvania u medu? Proti takovým článkům nemám nic, ale zveřejnění takových informací v českém prostředí, kde Doláci zdůrazňují jak jsou jakkákoli antibiotika v potravě hrozně škodlivé, to může způsobit zmatek a chaos. Antibiotika určená k léčení hospodářských zvířat jsou běžná v potravním řetězci lidí.

V čem je rozdíl? Jak vidno z překladu, na určitý mor působí jen určité spektrum a když nepůsobí, tak se spálí. Jinak je kontaminace léčivem a pravidla stejná jako u akaricidů. Nesmí se dostat do medu nadlimitní množství. Nevím naco si hrají čeští výrobci a prodavači českých léčiv, ale ve včelařství tu tvrdá léčiva už dávno v medu máme.  

4 Eman Eman | E-mail | 24. dubna 2009 v 7:01 | Reagovat

Nevím jaké jsou povoleny limity antibiotik v potravinách, ale v medu je to u nás 0. Je to prevence, určitě by nám nějaký limit ATB neuškodil. Problém je ho zkontrolovat. V USA ale už taky přitvrdili, protože tam antibiotika v medu signalizují čínský původ.

K (2) nač ta histerie nad chemií? Já si vůbec nemyslím o amerických odbornících na včely, že jsou hlupáci. Jenom srovnání toho, co lze přečíst na internetu v angličtině a v češtině o včelách svědčí spíše o značném nepoměru včelařské inteligence.

Bez antibiotik bych tady už dávno nebyl a taky spousta dalších lidí. Poslední nařízení naší SVS k varroáze je koncert syntetické chemie a stačí si čichnout k uzavřené lahvičce M-1, atd... a už nebudete mít chuť svačit.

Riziko léčiv (antibiotik i akaricidů) spočívá jednak v jejich zneužívání a taky ve vytváření rezistentních kmenů patogenů. Pokud se používají inteligentně, přesně podle návodů a se zdravým rozumem, mohou nám významně pomáhat. A každý sebelepší lék má vedlejší a nežádoucí účinky.

Hádejte kolik jsem při klinických prohlídkách včelstev na mor (dost přes 100 vč.) našel "zapomenutých" gabonových pásků. Možná byly ještě účinné.

5 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 24. dubna 2009 v 16:24 | Reagovat

Připadá mi to, že u nás je skoro zakázané mluvit o reziduech léčiv v medu a vosku. A důvod? Žádná tam prý nejsou. Rozbory jsou nákladné a tak si tu a tam rozbory nechá udělat cíleně pouze st. instituce (SVS, Obchodní inspekce, Dol apod.)
Při jednání o evropských dotacích na MZe jsem u jednání zaznamenal žádost obchodníků o dotování rozboru medu na přítomnost antibiotik. Předložil jsem návrh na dotování rozborů medů na rezidua po léčivech (jako to mají v Rakousku) - ředitel Dolu to smetl ze stolu, že v našem medu nejsou rezidua.
Co k tomu dodat? Přitom se na rozbory medu vyčerpalo hrozně málo prostředků v roce 2008 (snad kolem 300 rozborů v celé ČR - šlo ale o klasické rozbory na F-CH parametry, ne o rezidua - ta tam nejsou deklarována).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama