Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely zasluhují ve světě úctu

25. března 2009 v 18:01 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Je téměř jaro, a jaro znamená včely.

Je vůbec někdo, kdo se neusměje jestliže vidí první včely jara? Amy Robinson (AR), včelař v Brentwoodu a prezident Pobřežní včelařské asociace, sděluje některé názory o včelách.

CP: Jaké jsou běžné druhy včel?

AR: Je 20,000 druhů včel na světě a asi 4,000 druhů v Severní Americe, včetně čmeláků, včel samotářek, Mason, sadových včel a včel zednic a čalounic. Západní včela, apis mellifera, není domorodá a byla přivezena do Severní Ameriky osadníky Jamestownu, ale my jsme se stali na ní mimořádně závislí. Včely jsou nejvýkonnějšími opylovateli protože mají velké populace v každém včelstvu - více jak 50,000 v létě a 20,000 v zimě. V porovnání čmeláci mají pouze asi 200-500 jednotlivců. Takže když přijde jaro a my potřebujeme opylovat jabloně, borůvky nebo jahody, včely udělají lví podíl tohoto úkolu.

CP: Co pro nás včely dělají?

AR: Jedna třetina našich potravin je opylována včelami, a to je nejen zelenin, ovoce a ořechy, ale také plodiny jako jetel a vikev na krmení masných zvířat. V monetárních termínech, včely přidávají 15 miliard dolarů k zemědělskému průmyslu pouze v USA.
A ovšem včely nám dávají med, který je nejen lahodný, ale pokud se ponechá surový, tak je plný vitaminů, minerálních látek, antioxidantů a antibakteriálních vlastností. Med se používá hojně v Asii na ošetřování ran. Včely také dělají propolis, který má antibakteriální a antivirální vlastnosti a používá se ve světě na léčení lidských zdravotních problémů. Fakticky je propolis testován na Univerzitě of Minnesota proti HIV. A včelí vosk nám dává příjemně sladce vonící, čistě hořící svíčky.

CP: Jaká je zvláštní význam včel na Pobřeží; lišíme se od zbytku USA?

AR: Včely Nové Anglie (New England) opylují plodiny Nové Anglie: asparagus, hrušky, papriky, jahody, jablka, modré a černé a maliny, všechny košťáloviny, cukrové melouny, dýně, broskve a mnoho dalších. Ale jsou přizpůsobivé: když vezmete úly do Kalifornie, s potěšením opylují mandle!

CP: Slyšíme o nemocech a traumatech postihujících včelstva po celém světě; co činí včely tak zranitelné?

AR: Včely jsou velmi citlivé a fungují jako kanárek v uhelném dole pro naše prostředí. Skutečně trpí po desetiletí, ale poslední nemoc hroucení včelstev "Colony Collapse Disorder" zvedla znovu zájem veřejnosti. V současnosti, vědci tuší že příčina je kombinace problémů spíše než, řekněme, izolovaný nový patogen.
Jeden velký problém je používání pesticidů zemědělským průmyslem, vlastníky domků, a dokonce včelaři, někteří z nich zneužívají léčiva parazitického roztoče v úlech. Jiný problém je ztráta přirozeného prostředí, zmenšující se zdroje snůšky pro včely, což způsobuje špatnou výživu. Lidi se zdá jsou zaměřeni na dokonalý trávník, ale pampelišky a jetel jsou pro svět hmyzu lepší.
A včelařství se stává průmyslovější právě tak jako mnoho odvětví zemědělského světa, tak včely nejsou respektovány a není s nimi zacházeno s takovou péčí jak zasluhují. Ale tato krize přinesla některé dobré změny. Včelaři pracují velmi tvrdě a učí se lepšímu ošetřování, a chovatelé matek vyvíjejí silnější genetiku pro včely, které dokážou bojovat s nemocemi bez používání léčiv.
A poprvé vědci z Bayer Corp. Se setkávají s vedoucími výzkumníky včel a otvírají dialog mezi včelařskými organizacemi a velkými výrobci pesticidů. To je velmi pozitivní krok protože je hodně nedůvěry na obou stranách.

CP: Co je na včelách tak zvláštního pro včelaře? Proč jsou tak úchvatné?

AR: Jsou jedním z nejkouzelnějších příkladů dobře fungujícího složitého společenského organizmu na Zemi.

CP: Jsou vosy také užitečné?

AR: Každý hmyz je část našeho ekosystému a tudíž důležitý. Jeden příklad je že vosy regulují populace některých housenek, které pokud by byly ponechány, by zničily populace stromů.

CP: Je také sezona moskytů, kteří létají až do prvních mrazů, někdy v říjnu. Jsou moderní metody kontroly moskytů škodlivé včelám?

AR: Společnost obsluhující většinu měst jižního Nového Hampshire, Dragon Mosquito Control (DMC), si je velmi vědoma důležitosti včel. Většina jejich práce je testování zabíjení moskytů ve stádiu larvy, a podle mých znalostí, larvycidní přípravky nevadí včelám. Poslední stádium, stříkání dospělých létajících moskytů v cílových oblastech znepokojují včelaře, ale postřiky moskytů se dělají večer a minimalizují dopady na včely, které létají během dne.
Oceňujeme tento konzervativní přístup. Také, DMC má zákonnou povinnost informovat včelaře o svých aktivitách a snaží se to dělat v dobré víře, s významnými náklady.
Zcela upřímně, větší obavy mají včelaři z pronikavých zemědělských postřiků používajících organofosfáty a produkty ošetřování trávníků, obsahující neonikotinoidy.

CP: Jaká je budoucnost pro vztah včela - člověk?

AR: Včely nás nepotřebují, ale my jistě potřebujeme je, tak doufám že se lidi naučí jich vážit a chápat že jsme jen malá část velkého ekosystému. Jsou způsoby, jakými i nevčelaři mohou pomoci! Nechte své trávníky a pole opět trochu zdivočet planými květinami, najděte alternativy k pesticidům a podporujte zemědělské praktiky, které minimalizují používání pesticidů.

___________________________________________________________________
Christopher Peake je bývalý zahraniční korespondent CNN nyní žijící v Exeter a vede "zelené" společnosti s jejich zprávami a prezentacemi. Jeho Web je communicategreen.com. - crrpeake@aol.com.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 30. března 2009 v 16:35 | Reagovat

Je téměř jaro, a jaro znamená včely.

Ja by som to trochu doplnil, "je jar, jar znamená slnko a slnko znamená život. Včely sú deti slnka, keď  majú slnko k dispozícii, tak sa im darí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama