Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

V Japonsku dělá nedostatek včel farmářům starosti

9. března 2009 v 19:28 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Zasáhla CCD Japonsko, nebo co se to děje?

Proč jsou včelaři jako Osamu Mamuro, president Mamuro Bee Farm v Yoshimi, Saitama Prefecture tento rok tak ustaraní?

Japonsko je domov mnoha malých včelařských provozů, a má dlouhou historii ve včelařství. Na rozdíl od USA, včelaři v Japonsku své včely nepřeváží na dlouhé vzdálenosti, to znamená je méně stresu ovlivňujícího přežití tohoto hmyzu. Nejsou tu pěstovány žádné geneticky manipulované plodiny. Úbytek včel je tento rok zaznamenán po ostrém poklesu počtu včelstev. Ale zdá se, že nikdo neví proč se to děje.

Japonští farmáři pěstující ovoce a zeleninu závisí na včelách, aby jim opylovali rostliny, a úbytek včel způsobuje obavy o produkci ovoce.

Tradiční metody včelařství trvají podél dávných cest v Japonských hornatých regionech, podle Manabu Akaike, ze společnosti Japonsko za Udržitelnost (Japan for Sustainability). Od 8-mého století byl med ceněná bojová zásoba a historici míní, že kultivace medu začala přibližně v tu dobu. Příběh japonského včelařství je také příběh tradičního regionálního průmyslu, který může být aktivován dnes jako cenný zdroj pro regionální ekonomickou stimulaci a také jako výzkum výrobních metod založených na přírodě.

Mainichi mluvila s Kiyoshi Kimura, hlavním výzkumníkem při Národním institutu hospodářských zvířat a Grassland Science, který nedávno navštívil Spojené státy, aby studoval CCD:
"Byly tu ztráty včel malého rozsahu po mnoho let, ale masivní kolaps jako mají v USA je velmi nezvyklý," řekl Kimura, srovnávajíce Japonský problém s americkou krizí CCD před třemi lety. "Musíme vyšetřit situaci v Japonsku."
Odhaduje se že přes 90 plodin využívá opylování včel a hodnota této služby pro americké zemědělství je minimálně 18 miliard dolarů v roce 1998, podle Dr. M. (Tom) Sanford na Floridě, který také popisuje jak japonští pěstitelé jablek poprvé objevili že včely pomáhají zvýšit sklizeň jablek - v roce 1930. Fascinující materiál:

Pěstitel jablek, E. Matsuyama v Japonsku, si všiml malých hnědých včel pracujících na jabloňových květech a sídlících v dírách po hřebících v jeho dřevěném domě v roce 1930. Hned udělal více děr hřebíky v domě, a jak se včely rozmnožily, jeho sklizeň jablek se vydařila; nasekal pak části dutého rákosu pro uhnízdění včel.

Včely samotářky (Osmia cornifrons) opylují třetinu japonských jablek, a jejich použití se rozšiřuje v Severní Americe a Číně.

Veškeré úsilí bude potřeba k zajištění prosperity důležitých opylovatelů jako jsou včely. thriving.

Martin Frid at greenz.jp

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama