Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Šlechtění Hygienických včel

10. března 2009 v 7:05 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Rezistentních k nemocem v Austrálii.

Hygienické chování u včel (Apis mellifera) se ukázalo jako účinný kontrolní mechanismus proti nemocem plodu jako je zvápenatění a mor včelího plodu. Rothebuhler zkoumal genetický základ hygienického chování, navrhoval model dvou genů k vysvětlení odvíčkování a odstranění mrtvého plodu. Jeho prvotřídní experiment zůstává učebnicovým příkladem genetické behaviorální studie.

Když jsme nyní ukázali, že hygienické chování je polygenní, kvantitativní charakteristika - QTL , je nepravděpodné že se dokáží jednoduché diagnostické ukazatele pro Roghebuhlerovy "odvíčkovací" a "odstraňovací" geny. 1) Naše výsledky ukazují, že nejpravděpodobnější cesta ke zlepšení rezistence k nemocem v Australském kmenu je prostřednictvím tradičních metod opakované selekce.

Projekt měl za cíl dovoz nového genetického materiálu do Austrálie ze Spojených států. Tento hygienický kmen byl dobře přijat průmyslem, byl široce rozšířen, a zahrnut do místních šlechtitelského programů. Doufáme, že vedl k obecnému zlepšení úrovně rezistence k nemocem u Australských komerčních včel.

Breeding of Hygienic Disease Resistant Bees
Authors: Lapidge, Keryn Lea
Issue Date: 30-Mar-2006
Publisher: University of Sydney. Biological Sciences


1)> Molekulární technikou a QTL (quantitative trait loci (QTL)) mapování spojení seukázalo že genetický základ hygienického chování je složitější, a že pravděpodobně mnoho genů přispívá k tomuto chování. V křížení se zjistily domnělé QTL spojení s hygien. chováním. Každé detekované QTL ovládá pouze 9-15 % pozorované fenotypické odchylky v charakteru.

Seven suggestive quantitative trait loci influence hygienic behavior of honey bees
Keryn L. Lapidge ˇ Benjamin P. Oldroyd ˇ Marla Spivak
Journal Naturwissenschaften Volume 89, Number 12 / December, 2002
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama