Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Kryokonzervace včelího spermatu

17. března 2009 v 10:37 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Neboli uchování sperma trubců při velmi nízkých teplotách.

Megan Taylor, B.Sc.(H), M.Sc z Včelařské laboratoře University of Guelph, která studovala u Dr. Ernesto Guzmana ukončila svou disertační práci o kryokonzervaci včelího sperma.

Podělila se se svými výsledky ve včelařském klubu. (Elgin, Oxford a Middlesex Beekeeper's Assocation). Těžištěm její práce byla otázka:

Mohou být úspěšně včelí spermie uchovány dlouhodobě?

Paní Taylor vysvětlila důvody, proč je potřeba dělat výzkum na kryokonzervaci včelích spermií - je to zlepšení druhů včel, zachování současných kmenů, přepravu genetického materiálu, schopnost provádět studie po celý rok, a to nejen v létě, a úplná kontrola páření.

Zralí trubci se vydávají na oplodňovací lety v odpoledních hodinách, a míří k trubčím shromaždištím, které se nachází 10-60 m nad zemí, kde budou čekat na matku na oplodňovacím letu. Zjistila, že trubci byli sexuálně zralejší od července do poloviny srpna ve věku 12 dní, nebo starší. (Mladí trubci nemají žádné sperma, starší mají více. Avšak později v sezóně, pohlavně zralý trubci se ukazuje že mají méně sperma než zralí trubci ze začátku sezony.) Obecně platí, že do poloviny odpoledne by měli být v úlech pouze nezralí trubci, protože zralí trubci museli vyletět na trubčí shromáždiště. Matka je oplodněna ve stáří 5 až 6 dní a páří se s 6 až 20 trubci. Při páření s matkou potom co trubec ejakuloval spermie, jeho hlen může působit jako čep uvnitř matky. Trubci ejakulují velmi malé množství spermatu, který jsou vysoce koncentrovaný s 8 až 11 miliony spermií. Trubci ejakulují a oplodní pouze jednou během svého oplodňovacího letu, a potom zemřou. Matka si uchová asi 10% spermatu od každého trubce, se kterým se spáří, a ve své spermatéce udrží mezi 4 až 7 miliony spermií. Trubci produkují mezi 8 až 11 miliardami spermií v jednom mikrolitru, což není mnoho, ale ve srovnání s jinými tvory je to největší koncentrovace vůbec.
Bylo uvedeno, že včelí sperma pouze ponecháno na poličce po 3 měsíce bez jakékoli formy ošetření stále má spermie, které by se daly vidět pohybující pod mikroskopem.
Od roku 1984 nebyly prováděn poslední studie o kryokonzervaci spermatu (Kaftanoglu and Peng, 1984). Předchozí pokusy s kapalným dusíkem (-196 degrees Celsius) odhalily že se poškodila membrána spermie a jejich ocásky by se rozdělil (Peng et al., 1992).

V experimentu paní Taylor, byly použity rozpouštědla obsahující aminokyseliny, antibiotika a glukózu pro energii, a různé kryochrániče ke zlepšení uskladnění spermatu. Spojila semeno z více trubců a přidala různé množství k testování poměru koncentrace. Experimentovala se 7 roztoky rozpouštědel, 3 různými kryochrániči a 5 poměry koncentrací.

Kryochrániče a ředidla snížila buněčné poškození a zlepšila životaschopnost po roztátí sperma. Podobný mrazící protokol použitý pro kryokonzervaci prasečího spermatu byl použitý na včely a byl velmi úspěšný. Sperma přežilo kryokonzervaci. Výsledkem kryokonzervace byla více jak 60% životaschopnost.

Další krok bylo oplodnění matek spermatem. Tento proces se ukázal jako velmi obtížný a ne všechny matky přežily (přijetí po vložení do úlu se zdálo být problém - a byla tu spekulace zda dělnice vědí, že matka není v dobré kondici nebo byla nějakým způsobem poškozena).

Paní Taylor byla schopna úspěšně uměle oplodnit jednu matku kryokonzervovaným sperma a zjistila že spermie migrovaly do matčiny spermatéky a byly nadále pohyblivé, když se pozorovaly pod mikroskopem. Výsledky jsou velmi slibné a bude potřeba provést další studie.
Výsledky paní Taylor budou publikováno na jaře ve vědeckém časopisu nazvaném "Theriogenology".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 17. března 2009 v 17:41 | Reagovat

Viem, že sa nemôžem so svojimi vedomosťami stavať do múdrejšej pózy, ako je vedecká pracovníčka, ale budem oponovať názoru:

Zralí trubci se vydávají na oplodňovací lety v odpoledních hodinách, a míří k trubčím shromaždištím, které se nachází 10-60 m nad zemí, kde budou čekat na matku na oplodňovacím letu.

Takto  jednoznačne jednoznačne to nemôže napísať ani vedecký pracovník, pretože som videl vracať sa sa M s oplodňovacím znamienkom medzi 9,00 a 10,00 hod do oplodňovacej jednotky.

Matka je oplodněna ve stáří 5 až 6 dní a páří se s 6 až 20 trubci.

Aj v tomto prípade som ešte nezaznamenal párenie sa M v tak rannom veku. Do 5 dní života matky (od vyliahnutia) sa nikdy ani nemôže spáriť, pretože je biologicky dospelá, po tomto dni robí 2-až 3 dni orientačné prelety a 8 deň, je ten, kedy M vylieta na páriaci sa let.

Druhá časť vety: M oplodnia 6 až 20 trúdov? Pripúšťam, že ich môže byť viac, i keď pochybnosti ma nehlodávajú vnútro.

Tvrdí sa, že tá rôznorodosť potomstva teda M a robotníc je zavinená práve nekontrolovaným párením z rôznymi trúdmi. Je to prirodzené.

Možno mi niečo ušlo, ale uvediem prípad z mojej včelnici. Pred tromi rokmi sa v mojom chove matiek objavila náhodne výrazne zlatá M a jej potomstvo je s 3 oranžovými pásmi v zastúpení asi 80 %, 5 % s 2 tergitmi a 15% typické šedé včely. V r. 2008 som tento kmeň rozmnožoval a získal som niekoľko dcérskych matiek, sú ako mama, ich potomstvo nové M majú také isté sfarbenie. V roku 2008 zlaté trúdy boli len od M z r. 2007.

Ak by každá nová zlatá M spárená s trúdmi s počtom od 6 do 20, tak potomstvo by malo farebne šedé, pretože na mojej včelnici a v okolí je prevaha šedých trúdov 99,9%. Neverím tomu aby sa M vôbec spárila so zlatým trúdom. Možno pochopíte môj komentár, možno nie, ale ten čo mi to vie vysvetliť, prosím o jeho komentár.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama