Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jedna virová částice stačí,

15. března 2009 v 17:43 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
aby způsobila infekční nemoc.

Může vystavení jedné virové částice vést k infekci nebo nemoci? Doposud chyběl solidní důkaz. Experimentální výzkum s larvou hmyzu ve Wageningen University a Simon Fraser z University z Canady ukázal že jedna virová částice teoreticky stačí ke způsobení infekci a následující nemoci.

Virová populace je obvykle složena ze sbírky variant virových částic. Aby se vyšetřilo zda virové částice (viriony) mohou způsobit infekci nezávisle na sobě, a tudíž individuálně, výzkumníci sestavili pokus s dvěmi "označenými" virovými variantami. Vystavili populaci hostitelů (housenek) oběma variantám.

Experiment ukázal, že expozice nízké dávce virových částic vyústil do malých počtů infekcí hostitele (20%). Většina těchto hostitelů (86%) se ukázala že byla infikována jediným virovým genotypem. V protikladu vystavení vysoké dávce virových částic skončilo u všech hostitelů (99%) infekcí, kde většina hostitelů bylo infikováno oběma typy virů. Pouze 14% bylo infikováno pouze jednou z obou variant.

Na základě předpokladu, že každá virová částice pracuje nezávisle od jiných virových částic, výzkumníci stanovili model pravděpodobnosti. Tento model předpovídá kolik virových částic způsobilo infekci a kolik různých virových genotypů je přítomno v infikovaném hostiteli, jako jsou rostliny, hmyz a lidé. Výsledky experimentů s infekcí s vnímavým hmyzem jsou v souladu předpoklady. Od toho může být odvoeno že virové částice mají nezávislý účinek a že jedna virová částice může ve skutečnosti způsobit infekci a/nebo nemoc.

Jestliže je několik virových částic vedoucích k infekci, počet virových částic určuje stupeň diverzity, která může být v hostiteli. Toto je důležité zjištění protože interakce mezi virovými variantami, jako je soutěž a výměna genetických informací, určují pokrok nemoci a vývoj viru.

Doposud bylo nejasné zda vir musí být viděn jako jednotlivec, který může infikovat hostitele nezávisle, nebo zda mrak virů spolupracuje při způsobení infekce. Není známo jestli viry, které ovlivňují lidi mohou také působit individuáílně, ale tento výzkum ukazuje, že je to možné.

One Virus Particle Is Enough To Cause Infectious Disease
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 17. března 2009 v 9:15 | Reagovat

Podívejte se na bezvadný časopis The BeeKeepers Quarterly na stránkách www.bkq.org.uk

2 Eman Eman | E-mail | 18. března 2009 v 14:54 | Reagovat

Jak píší v časopise, tak toto je první číslo takto přístupné na internetu, ale od příštího to bude již placené. Tak si užívejte, dokud to je zadarmo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama