Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Experimentální ošetřování Nosematózy

24. března 2009 v 8:30 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
bylinným přípravkem Nozevit - (předběžná zpráva).

Abstrakt

Nosematóza je mikrosporidiální parazitární nemoc dospělých včel (Apis mellifera), která v nepříznivých životních podmínkách včely vytváří dlouho žijící spory. Nemoc je celosvětově rozšířená, včetně Chorvatska, a způsobuje významné ztráty ve včelařství a v ekonomice obecně. EU a Chorvatské zákonné předpisy zakazují používání antibiotik při léčení nemocí včel, kvůli možnému vývoji rezistence použitých chemoterapeutických činitelů, maskování nemocí a možné recidivy, a také škodlivým reziduím antibiotik nebo jejich sekundárních metabolitů ve včelích produktech.

Proto výroba a používání přirozených bylinných přípravků při léčení Nosematózy je žádoucí.

Cílem tohoto výzkumu bylo testovat účinky bylinného přípravku Nozevit jako preventivního opatření, kdy byly včely uměle infikovány sporami Nosemy apis, a léčebný účinek Nozevitu při ošetření včel již napadených nemocí nosematózou.

Také byla histologicky analyzována struktura středního střeva, aby se určil mechanismus působení testovaného preparátu.

Ve výzkumu byly použity tři skupiny včel:
• Kontrolní skupina krmena cukrovým roztokem 1:1 (A);
• Testovací skupina uměle infikovaná suspenzí spor N apis, současně léčená 'Nozevitem' (B);
• Testovací skupina uměle infikovaná suspenzí spor N apis (C).

10-tý, 15-tý a 22-tý den po umělé infekci jsme brali vzorky 60 dospělých včel z česna úlu a zkoumali je pod mikroskopem na přítomnost spor N apis. Účelem experimentu bylo určit účinnost přípravku Nozevit během opakovaného preventivního a léčebného ošetření včel napadených nosematózou.

Výsledky této části našeho experimentu ukázal, že nosematóza byla zcela potlačena preventivním používáním Nozevitu.

Avšak ve srovnání se skupinou C, která nebyla ošetřována, bylo dosaženo významného snížení počtu spor. Výsledky druhé části našeho experimentu ukázaly, že ve skupině nejdříve léčené Nozevitem preventivně a potom léčebně, byl počet spor snížen ve srovnání se skupinou, která byla ošetřena pouze léčebně.
'Nozevit' je přirozený výtažek dubové kůry, která, jak je dlouho známo, je bohatý zdroj taninu. Tyto hořké rostlinné polyfenolové složky obsahují dostatečné množství hydroxylových skupin, aby tvořily složité proteiny, celulozu a některé minerály a tím blokovaly průjem.

Jestliže tato fakta vztáhneme na Nosematózou vyvolaný průjem, taniny z Nozevitu by měly být schopny zastavit průjem u včel, a tudíž podstatně snížit šíření patogenu ve včelstvu.
Výsledky histologického rozboru ukazují že včely ošetřené Nozevitem mají vnitřek střeva pokrytý kompaktní vrstvou taninu, zatímco oblast peritrofické membrány u neošetřených včel je mnohem řidší a nejasně oddělena.

V pohledu na fakta, že předběžné testy účinnosti Nozevitu byly prováděny s použitím malého počtu včelstev, výsledky nemohou být považovány jako definitivní potvrzení jeho účinnosti.

Avšak my si myslíme, že Nozevit zasluhuje další histologický a biologický výzkum vzhledem k významnému snížení počtu spor v preventivně a léčebně ošetřovaných včelstvech.

Výsledky


Fotografie z mikroskopu

N. apis spory - 400x zvětšení pod mikroskopem Olympus Bx41, fotografie pořízeny přístrojem Olympus DP12 U -TVO.


N. apis spory na mřížce haemocytometru, podle Bürker - Türk, při 400x zvětšení pod mikroskopem Olympus Bx41, fotografie pořízeny přístrojem Olympus DP12 U -TVOStřední střevo neinfikované včely, při 400x zvětšení pod mikroskopem Olympus Bx41, fotografie pořízeny přístrojem Olympus DP12 U -TVO


Střední střevo infikované včely sporami N. Apis, neléčené při 100x zvětšení pod mikroskopem Olympus Bx41, fotografie pořízeny přístrojem Olympus DP12 U -TVO

Střední střevo infikované včely sporami N. Apis, léčené bylinným přípravkem Nozevit, při 100x zvětšení pod mikroskopem Olympus Bx41, fotografie pořízeny přístrojem Olympus DP12 U -TVO

Střední střevo infikované včely sporami N. Apis, léčené bylinným přípravkem Nozevit, při 400x zvětšení pod mikroskopem Olympus Bx41, fotografie pořízeny přístrojem Olympus DP12 U -TVO
_________________________________________________________________________________

Experimental treatment of Nosema disease with the herbal preparation 'Nozevit' - a preliminary report.
Ivana Tlak Gajger, Zdravko Petrinec, Ljiljana Pinter, Zvonimir Kozaric´ Faculty of Veterinary Medicine, University of Zagreb, Heinzelova 55, 10 000 Zagreb, Croatia


(Tato zpráva byla přednesena na včeařské konferenci v Reno, 13. ledna 2009 - North American Beekeeping Conference in Reno, January 13th -17th, 2009.)

The Beekeepers Quarterly Number 95 • March 2009
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G.Pazderka G.Pazderka | 24. března 2009 v 21:35 | Reagovat

Pokud jde o dub, tak stojí zato vyzkoušet i duběnky. To jsou kuličkové útvary, vznikají po parazitální infikaci na listech a mají v průměru až 3 cm, které jsou vedle kůry také účinnou léčivou drogou.

2 P.Koppová P.Koppová | E-mail | Web | 20. července 2010 v 10:52 | Reagovat

Nozevit je běžně používán v řadě sousedních států - v Polsku, Maďarsku,Slovinsku, Chorvatsku s velmi pozitivním ohlasem. Jako jedinečný ho vychválil velkovčelař z Aljašky, který nás navštívil a doporučuje podávat přípravek Nozevit včelám nejen jako prevenci Nosematózy, ale před sezónou pro zvýšení výkonnosti a pak také v době nedostatku v letním období.

3 concessionaire concessionaire | Web | 18. června 2015 v 15:52 | Reagovat

mandikova petra pujcky louny :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama