Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Důkazy o teorii včelího "zabijáka" chybí

6. března 2009 v 19:26 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Vědci říkají, že není žádný důkaz, že záhadné onemocnění, kterému se dává za vinu úmrtí miliard včel, skutečně existuje.

Pět let jsou hlášeny zvýšené počty nevysvětlitelných úmrtí včel po celém světě, a američtí komerční včelaři tím trpí nejvíce.
Pro popis nemoci byl vymyšlen pojem Nemoc hroucení včelstev (Colony Collapse Disorder). Ale mnozí odborníci se dnes domnívají, že termín je zavádějící a že to není jediná nová nemoc zabíjející včely.
V části Kalifornie má včela zásadní význam pro místní hospodářství jelikož 80% světových mandlí pochází odtud - je to nejcennější Americký zahradní export. Ale bez včelího opylování stromů by žádné mandle nebyly.
Během několika šílených týdnů v únoru a březnu se miliardy včel medonosných přepravují do státu, z takové dálky jako je Florida, aby nevinně poletovaly mezi sněhovými mandlovými květy a zajistily tak úspěch této lukrativní plodiny.
Avšak od roku 2004 jejich počet záhadně klesá, a až na konci roku 2006 jsme si závažnost ztráty začali plně uvědomovat.

"Pravděpodobně to není jedinečná událost v včelařství když velké počty včelstev umírají" řekl
Frank Eischen z US Department of Agriculture

Komerční včelař Dave Hackenberg z Pensylvánie, byl první kdo zatroubil na poplach. Připomíná si okamžik, kdy si poprvé uvědomil, že něco nebylo v pořádku: "Začal jsem otvírat několik včelstev, a byly to úplně prázdné krabice, bez včel. Skutečně jsem se rozzuřil a začal jsem se dívat na hodně včelstev. Všiml jsem si, že neexistují žádné mrtvé včely na zemi, nebyla tam žádná tělíčka. "
Ještě podivnější než absence hmyzu byla skutečnost, že ani jiné včely nebyly blízko těchto opuštěných včelstev. Od té doby kolem dvou milionů kolonií včel zmizelo napříč USA. A ztráty v tomto roce pokračovaly, byť v menších počtech.
Nevysvětlená povaha problému, s prázdnými úly a bez jasně definované infekce, uvádí vědce do rozpaků.

Kolaps včelstva

Od roku 1980, rostoucí příliv onemocnění napadl včelu, včetně roztoče varroa a mnoho smrtících virů. Ale dramatické a rychlé ztráty v posledních pěti letech přesvědčily odborníky, že se v úlech pracuje něco nového.
"Výzkumní pracovníci z celého světa se snaží najít příčinu tohoto onemocnění - a není absolutně žádný důkaz, že je to nemoc" Dennis Anderson CSIRO
Vytvořili pojem nazývaný Colony Collapse Disorder, nebo CCD (nemoc hroucení včelstva).
Dr. Jeff Pettis, vědec s US Department of Agriculture Bee Lab, řekl včelstvo CCD, které zemřelo, přestože v něm nebyly žádné vysoké úrovně parazitů: "Včelstvo bylo silné, chovalo hodně mladých vyvíjejících se včel a potom dospělé včelí populace prostě zmizely nebo zemřely.
"S těmito příznaky je jistě je unikátní a nepodobá se to s naším očekáváním při ztrátě kvůli parazitním roztočům."
Ale výzkumníkům se k dnešnímu dni podařilo nalézt několik vodítek, jak na přesnou příčinu tohoto onemocnění.

A někteří přední vědci nyní tvrdí, že "nemoc" neexistuje jako samostatné onemocnění. Dr. Dennis Anderson, hlavní vědec ve výzkumu v entomologii s australskou výzkumnou organizací CSIRO, řekl, že termín by mohl vědce odvádět od jiné práce: "Je to zavádějící v tom, že široká veřejnost a včelaři a nyní i výzkumníci jsou pod dojmem, že máme tady nějaké záhadné onemocnění v našich včelách.
"A tak výzkumníci po celém světě se snaží najít příčinu tohoto onemocnění - a není absolutně žádný důkaz, že je to nemoc."

Minulé poklesy

Jeho názor sdílí někteří odborníci v USA. Při provádění pokusů na izolovaných mandlových sadech v oblasti Central Valley of California, Frank Eischen, z amerického ministerstva zemědělství, řekl, že "je pravděpodobné", že neexistuje žádné jedno onemocnění.
"Viděli jsme tyto druhy symptomů předtím, i v průběhu sedmdesátých let, v průběhu devadesátých let, a nyní," dodal. "Pravděpodobně to není jedinečná událost ve včelařství, kdy velké počty kolonií umírají."
Mnozí odborníci hovoří o "dokonalé bouři" vlivů, které jsou skutečným důvodem úbytku včel.

Hlavním z nich je napadení roztočem Varroa, který saje včelám krev a oslabuje jejich imunitní systém.

Existují rovněž obavy, že včely jsou připraveny o výživu jak urbanizace odstraňuje jejich přirozené pastviny.

Jednou z největších obav jsou možné dopady zemědělských pesticidů.
Obecně se myslí, že tyto chemické látky mohou mít podobné účinky na včely jako má alkohol u lidí - dezorientuje včely, a způsobuje to, že se ztratí na cestě domů.

Mají hodně práce

Intenzita zemědělství by mohlo být skutečná základní příčina včelího stresu, jak se někteří odborníci domnívají. Komerční včelař Dave Hackenberg popsal pracovní život včely jako obtížný.
"Moje včely jsou v Kalifornii a opylují mandle," řekl. "V polovině března je povezu napříč Spojenými státy celou cestu zpět na Floridu, aby opylily pomeranče a potom jsou odvezeny další tisíce mil na sever, aby opylovaly jablka v Pennsylvánii.
"Když jdou na tato místa, je to tam jediná plodina, která se má opylovat, a je to velká monokultura.
"My všichni máme rádi steak a brambory a máme rádi kukuřici, ale pokud je budeme jíst pořád celý měsíc, pak by vaše tělo nebylo v nejlepší kondici."

Někteří kritici z včelího průmyslu nazvali celý pojem CCD podvodem, vymyšlený aby přitáhl veřejný zájem a sympatie veřejnosti. Dr Eischen nevěří, že to bylo vymyšleno, ale říká, že CCD pomohlo zdůraznit, že jsou problémy v zásobování potravinami.

Řekl v BBC: "Spoléháme na zemědělství, aby se zajistilo, že je v popředí v tisku, a že je zde problém se základy produkce ovoce, výnosu zeleniny a to vše souvisí spolu se včelami, které přicházející do květu a provádějí životně důležitou službu, a představivost je skvělá a míří na city mnoha občanů, a v tomto ohledu to bylo dobré. "
"Klade se důraz na tvrdou práci, která předchází než jdou plodiny na trh."

Chtěli bychom vědět, co si myslíte. Umírají včely tam, kde žijete? Vadí lidem jestli včely vymřou? Co je tak zvláštního na včele? A mohl by být opravdu svět bez včel?

Matt McGrath Od Matt McGrath
Science reporter, BBC World Service
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 http://www.uspesnyvcelar.euweb.cz http://www.uspesnyvcelar.euweb.cz | Web | 6. března 2009 v 20:51 | Reagovat

Fascinovaný včelaři,

navštiv Úspěšného včelaře na http://www.uspesnyvcelar.euweb.cz/

2 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 8. března 2009 v 22:13 | Reagovat

tak nám pověz, kdo seš?

3 Eman Eman | E-mail | Web | 9. března 2009 v 5:54 | Reagovat

81.19.34.130 - Geo Information

IP Address     81.19.34.130

Host     gwcl.ralsko.net

Location     CZ CZ, Czech Republic

City     Písek, 79 -

Organization     CD - Telematika a.s.

ISP     CD-Telematika a.s.

AS Number     AS25512 CD-Telematika a.s.

Latitude     49°30'00" North

Longitude     14°15'00" East

Distance     1019.71 km (633.62 miles)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama