Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Situace na světovém trhu medu

15. února 2009 v 8:28 | Eman |  Med
Společnost Sioux Honey se domnívá, že jsou stále jisté podstatné cenové rozdíly mezi pravým medem na světovém trhu a medem, který je vysoce podezřelý (falšovaný, kontaminovaný, provezený skrze třetí zemi).

Oddělení dobrého od špatného může být velmi obtížné (finančně i časově náročné). Sioux je stále na čele průmysl ve svém testování, a pokračuje v zavrhování medu nesplňujícího přísné standardy.

Obchod se surovým medem byl velmi vrtkavý v posledních několika měsících, když producenti medu na celém světě zkoušeli určit, jaké účinky světové ekonomické krize bude mít na spotřebu medu. Ceny začaly oslabovat, ale potom rychle zpevnily protože poptávka neopadla. Dále se objevilo více důkazů, že levný čínský med vstoupil na US trn převezený skrze třetí zemi.

Colony Collapse Disorder je stále reálný problém. Sioux dostala zprávy od některých včelařů, kteří ztratili až polovinu včelstev. Více zpráv o CCD začne přicházet ja se včelaři připravují se včelami do mandlových hájů na opylování v Kalifornii. Časový úsek od nyní přes březen je kdy dostaneme nejlepší důkazy jak zlá bude CCD tento rok.

Spotřeba v USA je stále velká když pokračuje spotřeba více jak dvakrát více medu než v této zemi produkujeme. Konečná čísla pro US sklizeň medu v 2008 ještě nejsou, ale sklizeň byla podstatně vyšší než minulý rok. Ceny medu v USA byly velmi vysoké když nastala sklizeň, ale viděli jsme jisté oslabení těchto cen během posledních několika měsíců, opět jak nejistota v ekonomii roste.

Síla US dolaru proti Euro je faktor který pomáhá USA konkurovat některým medem na světovém trhu. Po minulý rok, slábnoucí US dolar dával velkou nevýhodu v konkurenci proti Evropě stejným medem. Tento výměnný kurz fluktuoval poslední měsíce, a většina nyní věří že jsou v lepší pozici v sázce na surový med na světovém trhu.

Evropa, jejíž nenasytná chuť na med se trochu zpomalila, je stále velký činitel ve světových cenách medu na trhu. Pokračují se vyhýbat čínskému nebo jinému asijskému medu, protože se soustředili na jihoamerický med, který právě vstupuje na trh. Většina Jižní Ameriky má extrémní podmínky sucha. Argentina dostala zvláště tvrdou ránu, jelikož jejich medová snůška je zlá (možná polovina jejich normální sklizně).

I při nedostatku surového medu v Jižní Americe a stále silné poptávce na tento med, ceny by mohly se stabilizovat na mírně nižších cenách do 2. kvartálu 2009.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aleš Stejskal Aleš Stejskal | E-mail | 1. června 2013 v 18:25 | Reagovat

Jedná se o celkem pěkný článek. Ovšem jeho překlad je příliš odbyt.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama