Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Odpověď na krizi včel: včelaři amatéři?

24. února 2009 v 17:35 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Včelařství bývá označováno jako "zemědělství pro intelektuály."

Vrstvené úly, sociologie hmyzu a jejich úchvatný způsob života je příčinou posedlosti každého amatéra ochotného se zabývat vědou na dvorku.

Ale tyto dny včelaři koníčkáři mohou být více než nadšenci s legračními klobouky se síťkami. Mohli by dát důležité spojení v naplnění světa mizejícími včelami a odhadovaných 15 miliard dolarů plodin, které na nich závisí.

V sobotu, spolek včelařů východního Missouri hostil druhý seminář pro včelaře. Přitáhl téměř 300 lidí, minulý rok to bylo 200.

"Myslím že je to o radosti ze včelaření," řekl Robert Sears, president spolku, "a o důležitosti včel v přírodě."

Tucty začínajících včelařů seděly v divadle Raymond E. Maritz, a učili se o tom, kde umístit úly, jak zacházet s rámečky, jak analyzovat "poctivou pracovitost" nebo určit kdy je včelstvo demoralizováno. V jiném sále, zkušenější včelaři - kteří navštěvovali minuloroční seminář - se zasvěcovali do hlubších tajů včelařství. Minulý rok tito zájmoví včelaři dodali 150 včelstev do oblasti, s odhadovanými 7.5 miliony včel. Tento rok, s novými včelaři a rozšiřujícími včelstvy z úsilí minulého roku, by měly počty významně narůst.

Tyto úly, jak někteří odborníci věří, by mohly poskytnout zásobu zdravých včel a podpořit komerční populace, jejichž mizení začalo zhoršovat krizi.
Před více než dvěma roky, včelaři začali pozorovat jak včely opouštějí úly a záhadně odcházely někam zemřít. Od té doby včelí úhyny stoupaly.

Minulý rok včely chované v úlech klesly o 36 procent, následované 33 procent poklesem předchozí rok, ohrozilo tak asi 90 plodin závisejících na opylení.

Výzkumníci se musí shodnout na příčině "nemoci hroucení včelstev", ale přibližují se. Mezitím, mnoho jich věří, že je to na zájmových včelařích a regionálních

skupinách jak napravit nerovnováhu. "Jsme přesvědčeni, že včelaři ze zájmu se včelstvy, kteří chovají matky, budou vytvářet genetickou diverzitu nezbytnou pro přežití včel." řekl Sears.

Komerční včely jsou často přesouvány po krajině na plošinách náklaďáků, a jezdí od jednoho místa na druhé za opylováním. Jedna z hypotéz je že stres nalomí včely a chemické a antibiotické léčení je dále oslabuje.

Někteří výzkumníci věří že zjistili jinou pravděpodobnou příčinu za nemocí hroucení včel.
"Poznáváme že včely trpí mnoha neduhy," řekl Dewey Caron, mluvčí sobotního semináře a jeden z předních včelařských výzkumníků. Jsme blíže k pochopení, proč se nevrací zpátky, a zdá se že je to kvůli pesticidům a herbicidům."

Ale většina zahrádkářů nepoužívají žádnou substanci -- to znamená že zahrádky by mohly poskytnout bezpečná útočiště pro rozvoj včel. Účastníci semináře přišli z celého regionu a měli různé úrovně zkušeností nebo odhodlání. Ale řekli, že chtějí pomáhat přírodě nalézt řešení.

"Chceme toho příliš mnoho na včelách," řekl Margie Sawicki, pomocný profesor na St. Louis Universitě, který navštívil seminář. "Toto je způsob jak vytvořit populaci včel."
A ovšem je k tomu procesu malý bonus, když to děláte dobře. "Rád pomohu s opylováním, a mám rád med" řekl Penney Boyce, z University City.

Georgina Gustin

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hamus hamus | Web | 15. ledna 2016 v 17:18 | Reagovat

půjčky komerční banka [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama